przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/50/12
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 28 MAJA 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Opiniowanie projektów uchwał na sesję RM (projekt nr 201, 202, 203/12)
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania (za-6) przyjęła  protokół z dnia 15.05.2012


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję RM (projekt nr 201, 202, 203/12)


Komisja opiniowała kolejno projekty uchwał:

nr 201/12 w sprawie  likwidacji samorządowego zakładu budżetowego pn. „Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych” w Szczecinie w celu przekształcenia w jednostkę budżetową pn. „Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych”.

Projekt uchwały omówił dyr. M.Posadzy-ZBiLK.

Celem likwidacji samorządowego zakładu budżetowego pn. „Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych” jest utworzenie nowej formy organizacyjno-prawnej jaką jest jednostka budżetowa. Jednostka budżetowa jako jednostka organizacyjna sektora finansów publicznych,pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu Miasta, gdzie trafiają także pobrane przez jednostkę dochody. Rozliczenie budżetem następuje tzw. metodą budżetowania brutto, bowiem dochody i wydatki jednostki objęte są w pełnej wysokości planem budżetowym. Zakład budżetowy wykonuje wyodrębnione zadania odpłatnie i pokrywa koszty swojej działalności z przychodów własnych. W związku z tym ZBiLK jako zakład budżetowy  zobowiązany jest np. do odprowadzania podatku dochodowego z tytułu przychodów, a Jednostka budżetowa zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych jest z tego zwolniona. Zmiany organizacyjne polegające na przekształceniu samorządowego zakładu budżetowego w jednostkę budżetową wpłyną korzystnie na zwiększenie przejrzystości finansów publicznych, a co za tym idzie – zwiększy się efektywność gospodarowania środkami publicznymi.

Radna Jacyna-Witt -nie rozumie, dlaczego teraz wprowadza się tą zmianę, skoro kilka dni temu Rada Miasta przyjmowała   nową politykę mieszkaniową dla miasta?? Dlaczego wówczas nie było dyskusji nt.temat.  Zdaniem radnej obraz  finansowy ZBiLK jest mocno zaciemniony, a miasto tym projektem spowoduje możliwość  zabezpieczania środków finansowych dla tej jednostki. Nie jest to dobre rozwiązanie dla miasta, jest przeciwna temu projektowi. Uważa, że ZBiLK powinien zostać zlikwidowany.

Dyr. Posadzy nie zgadza się z radną  Jacyną-Witt, jest zdania,że miasto będzie miało większy wgląd  w wydatki i finanse jednostki miejskiej. Wierzy w to,  że dział kontroli w urzędzie miasta będzie działał sprawnie i merytorycznie.

Radny Leszek Duklanowski stwierdził, że ZBILK w swojej dawnej strukturze to archaizm. Przekształcenie w jednostkę budżetową to słuszny kierunek.

Komisja głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały:

za-2, przeciw-2, wstrz-2

Głosem Przewodniczącej (wstrzymała się  od głosu) projekt nie został zaopiniowany.

 Projekt uchwały nr  203/12–w sprawie  podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie.

Komisja wysłuchała uzasadnienia projektu, projekt omówił dyr. Tomasz Lachowicz- Zakład Unieszkodliwiania  Odpadów.

Konieczność podjęcia przez Radę Miasta Szczecin uchwały wyrażającej zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o.  związana jest ze zmianą warunków realizacji projektu.  Z uwagi na fakt, że warunki zaoferowane przez wykonawców spowodowały wzrost planowanego kosztu całkowitego inwestycji oraz jej kosztów kwalifikowalnych, Spółka musiała podjąć czynności w kierunku pozyskania dodatkowych środków na realizację projektu. Jednym z dodatkowych źródeł finansowania projektu będzie dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w postaci pożyczki inwestycyjnej. W związku z powyższym, niezbędne jest wniesienie aportem do Spółki prawa własności nieruchomości gruntowej , na której zlokalizowana będzie w przyszłości instalacja do unieszkodliwiania odpadów.

 Dyr.Lachowicz  poinformował, ze kredyt dla Spalarni został zabezpieczony uchwałą Rady Miasta, jest również  zgoda Rady Miasta odnośnie gruntów. Spółka jest dysponentem gruntu bez prawa własności, hipoteka może być ustanowiona tylko dla gminy Miasta Szczecin. Kredyt potrzebny jest na koniec roku, procedury się przeciągają, więc niezbędnym wydaje się podjęcie tej uchwały. Lepszego rozwiązania nie ma.

Radny Leszek Duklanowski stwierdził,że sprawa Spalarni została rozwiązana bardzo dobrze, zdaniem radnego należy tylko poprzeć projekt uchwały.  

Radny Arkadiusz Marchewka zapytał, czy Spółka dziś może oszacować koszt projektu??

Dyr.Lachowicz odpowiedział, że  wartość projektu nie powinna być większa niż zakładane 711 mln zl.(w tym 120 mln do odzyskania z VAT, 250 mln zł to dofinansowanie)

Arkadiusz Marchewka, przypomniał, że niektórzy specjaliści twierdzili,  że moc przerobowa nowej Spalarni będzie dużo większa niż możliwości spółki.

Dyr.Lachowicz- zgodnie  z ustawą miasto będzie właścicielem śmieci(R-21), nowe przepisy określają, że najbardziej "kaloryczna" wartość śmieci ma taki kod, który pozwala na transport ponadregionalny. Dyrektor nie obawia się, że zabraknie śmieci do spalania.

M Jacyna-Witt zauważyła, że gminy kierują się  rachunkiem ekonomicznym, ale na odbiór śmieci musi się odbyć przetarg. dziś nikt nie wie, czy mieszkaniec zapłaci mniej czy więcej za śmieci.

Dyr.Lachowicz przypomniał, że na dzień dzisiejszy prawo zabrania i zakazuje wwóz i wywóz  śmieci za granice kraju, może się to odbyć tylko na terenie kraju.

 Przewodnicząca Komisji poddała pod glosowanie pozytywne zaopiniowanie projektu  uchwały ( za-4, wstrz-1, radna Jacyna nie bierze udziału w głosowaniu)

Komisja opiniowała następnie projekty planistyczne, projekty omówiła pani Anna Sokołowska- BPPM

202/12– zmiany uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Skolwin-Saperska” w Szczecinie.

Zmiana uchwały polega na korekcie granic planu przedstawionych w załączniku graficznym do planu. Plan wymaga uaktualnienia.

Komisja głosowała  za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały (za- 6).

208/12 – zmiany Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Osów – Miodowa” w Szczecinie pod nazwą „Osów - Miodowa 2”

Zmiana planu jest  jednym z wielu opracowań planistycznych realizowanych w ramach całościowego programu prac planistycznych na obszarze miasta.

Radni bez dyskusji glosowali za pozytywnym zaopiniowaniem projektu (za-6)

209/12 – zmiany Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Nowe Miasto Potulicka 4” w Szczecinie

Anna Sokołowska-BPPM wyjaśniła, że do planu wprowadzono regulacje i zapisy, z których ważniejsze dotyczą, zasad kształtowania zabudowy z określeniem linii, form i powierzchni zabudowy, ustaleń ekologicznych oraz zasad obsługi systemów infrastruktury technicznej i komunikacji. Powyższe regulacje doprowadzą między innymi do zgodności pomiędzy zapisami zmiany planu, wydaną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu i Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin.

Podstawowymi celami zmiany planu jest:

1) skorygowanie ustaleń dotyczących terenu elementarnego S.N.2011.US, zgodnie z wydanym pozwoleniem na

budowę (zabudowa mieszkaniowa z usługami towarzyszącymi);

2) określenie sposobu zabudowy i nowego zagospodarowania dla terenu elementarnego

Komisja po zapoznaniu się z uzasadnieniem, głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały (za- 5)

210/12 – Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Arkońskie – Niemierzyn – Chopina” w Szczecinie

Podstawowymi celami planu są:

1) uszczegółowienie i korekta granic nieruchomości wynikająca z realizacji V etapu obwodnicy Śródmiejskiej;

2) rezerwacja pasa drogowego na przyszłą modernizację ul. Chopina;

3) wytworzenie podziałów funkcjonalnych gwarantujących możliwość aktywizacji niezagospodarowanych i nieużytkowanych obecnie terenów, przede wszystkim: terenu sportu i rekreacji przy ul. Sportowej oraz terenów przy ul. Chopina;

4) uporządkowanie zagospodarowania terenów zieleni urządzonej;

5) określenie sposobów zagospodarowania terenów z uwzględnieniem wartości kulturowych obszaru objętego strefą konserwatorskiej ochrony historycznej struktury przestrzennej obejmującej zespół zabudowy w rejonie ulicy: Sportowej – Łabędziej Krasińskiego wraz z zielenią o charakterze parkowym u zbiegu ulic: Chopina i Krasińskiego oraz obiektu w gminnej ewidencji zabytków – dawnego zakładu mięsnego przy ul. Krasińskiego

6) zabezpieczenie rezerwacji na funkcje sportowo – rekreacyjne przy ul. Sportowej;

Komisja po wysłuchaniu uzasadnienia, głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu (za- 6)


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Maria Magdalena Herczyńska
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/05/21, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2012/06/14 09:22:13
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2012/06/14 09:22:13 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/05/21 10:33:15 nowa pozycja