PROTOKÓŁ NR 0063-6/105/04
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 28 PAŹDZIERNIKA 2004 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dniu 30.09.2004r |
3. | Zaopiniowanie harmonogramu działań Miejskiego Programu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2005. |
4. | Zapoznanie się z koncepcją Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej dot. świadczenia usług opiekuńczych w mieście |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Przewodniczący Komisji zaproponował zmianę porządku obrad posiedzenia, na dzisiejsze posiedzenie zaprosił panią dyr. Podolak, nowego dyr. Szpitala Miejskiego w Szczecinie. Proponuje, aby rozszerzyć porządek obrad i wysłuchać dziś pani dyrektor oraz zapoznać się z programem naprawczym szpitala.
Komisja w wyniku głosowoania (za-6) przyjęła zmieniony porządek obrad.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dniu 30.09.2004
Komisja w wyniku głosowania (za-6, wstrz-1) przyjęła protokół z dnia 30.09.2004r.
Ad. pkt. 3.
Zapoznanie się z programem naprawczym Szpitala Miejskiego
Dyrektor Lachowicz przedstawił nowego dyrektora Szpitala Miejskiego p. Jolantę Podolak. Zaprezentowała się komisji, przypomniała o swoich poprzednich miejscach pracy oraz o doświadczeniu zawodowym. Radnych z Komisji interesowało, kiedy pani dyrektor zdążyła zdobyć tak wszechstronne i różnorodne wykształcenie.
Przewodniczący komisji zadał pytanie p. Podolak, kiedy zapoznała się ze strukturą szpitala i jakie uwagi czy wnioski wyciągnęła po zapoznaniu się z sytuacją placówki.
Radna Kochańska poruszyła sprawę szpitala w Tucznie, prowadzonego przez p. Podolak. Prosi o podanie informacji, czy tak dobrze prosperujący szpital w Tucznie, ;prowadzony przez pania :Podolak został wówczas oddłużony.
Odp.- Podolak- zastała szpital w Tucznie zadłużony. Ze szpitala wówczas gruźliczego- przekształciła go na oddział opieki długoterminowej. Zostawiła placówkę zrestrukturyzowana ale z długiem.Nie pamięta wysokości zadłużenia.
Radny Trokowski zadał pytanie, czy środki finansowe które posiada szpital, są wystarczające? Uzyskał odpowiedź, że nie.
Przewodniczący Komisji zapytał p. dyrektor Podolak, czy brała udział w konkursie, jeżeli nie, to w jaki sposób trafiła do Szpitala Miejskiego?
Odpowiedzi udzielił dyr. Lachowicz, który stwierdził, że od dłuższego czasu Wydział poszukiwał dobrego managera na stanowisko dyrektora Szpitala Miejskiego. Ponieważ Wydział Zdrowia posiada nadzór nad działaniami szpitala, szukano właściwej osoby na to miejsce i taką osobę znalazł. jest nią pani Podolak.
Pani Podolak poinformowała, ze zapoznała się z dokumentacją szpitala i zaproponowała projekt wyjścia z kryzysu. Jest to materiał przedstawiony dziś Komisji na piśmie. Materiał przedstawiony przez panią dyr. Podolak stanowi załącznik do protokołu. Pani dyrektor podkreśliła, że jest to wstępny projekt, dokładną analizę szpitala i program naprawczy przedstawi dopiero za dogłębnym zapoznaniu się z finansami placówki.
Komisja zapoznała się materiałem pisemnym przedstawionym przez p. dyrektor Podolak, Przewodniczący Komisji pytał o to, jakimi kryteriami oceny oddziałów kierowała się pani dyrektor?
Pani dyr. stwierdziła, że konsultowała się ze specjalistami, nie odpowiedziała na pytanie z jakimi, nie podała nazwisk. Są to autorytety z dziedziny medycyny. Podpowiedziano jej, że należałoby utworzyć oddział neonatologii, który mógłby jednocześnie prowadzić oddział patologii ciąży.
Przewodniczący Komisji nie zgodził się z wypowiedzią pani dyrektor. Pytał, z kim konsultowała ten pomysł?
Uzyskał odpowiedź, że ze specjalistami ze szpitala w Zdrojach. Pani dyr. poinfomowała również, że na stanowisku zastępcy dyrektora szpitala miejskiego będzie zatrudniona pani dr Jaroszyńska, obecna ordynator oddziału wewnętrznego. Pani dyrektor dokonała również oceny swojego poprzednika dyr. Domagały. Stwierdziła, że Szpital prowadzony był przez dyrektora dobrze, brak zarzutów do jego pracy.
Radni chcieli również wiedzieć, jakie kierunki zmian planuje pani dyrektor, czy będą zwolnienia pracowników oraz na jaką kwotę miesięcznie zadłuża się szpital?
Dyr. Podolak- należy określić przede wszystkim misję szpitala- tzn. jego funkcje społeczne. Poza tym, ruchy kadrowe będą, ale w chwili obecnej nie potrafi powiedzieć, czy będą zwolnienia pracownicze. Jeżeli chodzi o dług szpitala zadłuża się miesięcznie na ok. 150 tys złotych.
Pani dyrektor zapytana o program naprawczy dla szpitala odparła, że taki program jest w stanie przygotować za 3 miesiące.
Komisja nie zgodziła się z tym terminem, należy przygotować plan budżetu na rok 2005 i robić plany w NFZ, zdaniem radnych 3 miesiące jest to stanowczo zbyt długi termin na przygotowanie planu naprawczego.
Przewodniczący Komisji zaproponował stanowisko o treści:
Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecina zwraca się do Pana Prezydenta o przedstawienie projektu restrukturyzacji Szpitala Miejskiego z przedstawieniem dalszej wizji funkcjonowania placówki oraz wstępna analizą ekonomiczną. Komisja oczekuje na przedmiotowy program do dnia 26.11.2004r
które poddał pod głosowanie (za-4, p-2, wstrz-1). Stanowisko zostało przyjęte.
Dyrektor Lachowicz poinformował również, że szpitalowi w budżecie pozostała jeszcze rezerwa budżetowa w kwocie 600 tys złotych. Szpital zaproponował nowe usługi, a rzecz dzieci i młodzieży z miasta. Będą to badania wykonywane dla szczecińskich szkół sportowych (rozszerzenie badań profilaktycznych).
Komisja poruszyła również kwestie związane z terenami wokół szpitala. Są one w chwili obecnej podzielone, należałoby je scalić i wówczas wpisać charakter tego terenu w plan zagospodarowania miejscowego. Taki wniosek złożył radny E. Trokowski.
Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie harmonogramu działań Miejskiego Programu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2005.
Radni z Komisji zapoznali się z harmonogramem działań Miejskiego Programu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2005. (zgodnie z uchwałą Rady Miasta nr LVI/1226/02 z dnia 02 października 2003r).
Nowym zadaniem pojawiającym się w harmonogramie działań jest asystent osoby niepełnosprawnej. Gmina otrzymała na to zadanie środki zewnętrzne, z Unii Europejskiej.
Komisja omówiła cele operacyjne, radna Kochańska zwróciła uwagę na sytuację transportową w BOKONIE- brak jest samochodów, jest 19 osób które nie mogą skorzystać ze środków transportu. W tej grupie są dzieci, z obowiązkiem szkolnym.
dyr. Lachowicz poinformował, że zakup samochodów przewidziany jest w roku 2005.
Komisja uznała, ze należałoby w tej kwestii opracować program wspólnego działania Wydziału Zdrowia i Wydziału Oswiaty UM.
Komisja po dyskusji, pozytywnie zaopiniowała harmonogram działań na rok 2005r (za-7-jednogłośnie)
Ad. pkt. 5.
Zapoznanie się z koncepcją Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej dot. świadczenia usług opiekuńczych w mieście
Komisja zapoznała się z materiałem przedstawionym przez dyr. Kaczyńskiego oraz dyr. Lachowicza. Materiał pisemny stanowi załącznik do protokołu.
Dyr. Lachowicz poinformował, że został ogłoszony przetarg na usługi opiekuńcze Od 1.07.2004 MOPR specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczy bezpośrednio, ale od stycznia 2005 ten rodzaj usług realizować będzie firma wyłoniona z ramach przetargu nieograniczonego.
Dyr.Kaczyński- MOPR oświadczył, że gmina zgodnie z ustawą musi świadczyć usługi, należy jednak aktualizować zapisy w projektach uchwal dot. stawek wynegocjowanych w przetargu. Brak jest nowych zapisów, obowiązuje stary cennik na usługi.
Przewodniczący Komisji zadał pytanie dyr. Kaczyńskiemu, czy występował kiedykolwiek z pytaniem czy prośbą dotyczącą projekcji usług odnośnie prowadzenia działań na rok 2005 do instytucji czy organizacji pozarządowych.
dyr. Kaczyński- zwrócono się do wszystkich podmiotów realizujących to zadanie z prośbą o przedstawienie pisemnej oferty cenowej.
Przewodniczący Komisji zadał pytanie, dlaczego MOPR zwrócił się o ofertę cenową przed ogłoszeniem przetargu?
Odpowiedzi udzielił dyr. Lachowicz, który stwierdził, że nie ma przeciwskazań do takiego działania, zna przepisy dot. ustawy o pomocy społecznej jak równiez ustawy prawo zamówień publicznych, MOPR chciał się zorientować w propozycjach, okazało się, że organizacje pozarządowe mają najdroższą ofertę cenową. Wszelkie dzialania robione sa zgodnie z prawem.
Komisja przypomniała o nieprawidłowościach związanych z pzretargiem na uslugi opiekuńcze w poprzedniej kadencji (dyr. Nieroda) nie chcialiby, aby sytuacja znów sie powtórzyla.
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie porządku obrad, Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie wniosek o wyjazd całej Komisji Zdrowia do Wrocławia. Celem wyjazdu miało być zapoznanie się z systemem wsparcia rodziny i dziecka. Przewodniczący B. Arłukowicz sugeruje, aby jechało kilka osób, wytypowanych przez Komisję, obniży to koszty wyjazdu i nie będzie tak źle odebrane przez media. Delegacja komisji zapoznałaby się z problematyką i po powrocie z Wrocławia przedstawiła radnym z Komisji na posiedzeniu wyniki prac.
Radny Janusz Modrzejewski oraz radna Masłowska są zdania, że powinna jechać cała komisja, powinno się odbyć wspólne spotkanie z komisją zdrowia z Wrocławia, wszyscy radni powinni zapoznać się na miejscu z problemem.
W wyniku rozbieżności w stanowiskach radnych- Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie wniosek o wyjazd całej komisji (bez obowiązku uczestnictwa w niej każdego radnego).
Głosowanie za-5, przeciw-1 (Przewodniczący komisji)
Głos zabrał również dyr. Lachowicz, który zwrócił się do Komisji i jej Przewodniczącego, aby porządek obrad na posiedzenie Komisji otrzymywał odpowiednio wcześniej na piśmie i aby nie były wprowadzane do niego zmiany. Uniemożliwia to przygotowanie materiałów na posiedzenie.
Przewodniczący Komisji odniósł się do w.w, poinformował, że Komisja pracuje zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem, ale zdarzają się dodatkowe kwestie i tematy, którymi należy się zająć w trybie pilnym i wówczas komisja odbiega od przyjętego planu pracy. Z tym dyrektor Wydziału powinien się również liczyć.
Na tym zakończono te częśc porządku obrad.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Inspektor BRM | Bartosz Arłukowicz |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Myślińska
- dnia:
- 2004/11/04 14:23:52
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2004/11/04 14:23:52 | |
Anna Myślińska | 2004/11/04 14:23:36 | |
Anna Myślińska | 2004/10/22 09:33:06 | |
Anna Myślińska | 2004/10/20 13:28:57 |