przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/92/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 23 SIERPNIA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Andrzej Mickiewicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Dyskusja nt. gospodarki wodno - ściekowej Miasta. Informacja o stanie zaawansowania inwestycji "Oczyszczalnia ścieków Pomorzany" i infrastruktury pomocniczej.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania : za : 8 ( jednogłośnie ) przyjęła porządek obrad bez uwag.


Ad. pkt. 4.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania : za-8 ( jednogłośnie ) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 5 sierpnia bez uwag.


Ad. pkt. 2.
Dyskusja nt. gospodarki wodno - ściekowej Miasta. Informacja o stanie zaawansowania inwestycji "Oczyszczalnia ścieków Pomorzany" i infrastruktury pomocniczej.


Przewodniczący komisji  p. A. Mickiewicz poinformował ,iż budowa oczyszczalni ścieków POMORZANY to jeden z  najważniejszych elementów programu modernizacji systemu wodno-ściekowego Szczecina wycenianego na miliard złotych , w związku z ostatnimi doniesieniami prasowym prosi o wyjaśnienie zaproszonych gości o przebiegu realizacji inwestycji.

 

p. A. Grabiec- Wiceprezydent m. Szczecina poinformował ,iż harmonogram realizacji całego przedsięwzięcia jest niezachwiany, procedury zmierzają ku końcowi, większość spraw jest rostrzygana na szczeblu NFOŚ więc nie są informacje podawane do publicznej wiadomości.

 

p. S. Jankowski- Inżynier Kontraktu , potwierdził, iż realizacja przebiega wg. przyjętego harmonogramu , oferty złożyło 8 konsorcjum , rozpiętość cenowa była znaczna , jednym z kryterium była cena , kryteria przyznania ofert zatwierdza delegatura komisji europejskiej . Procedura przewiduje tryb odwoławczy.

 

p.Mickiewicz- zapytał czy istnieje zagrożenie , że wybrany ofert , proponujący najtańszą ofertę nie podoła zadaniu?

 

p. Jankowski-  niepokojące były doniesienia o niskich cenach , ale rynek się uspokaja , zadaniem komisji przetargowej jest wybór oferenta , który będzie w stanie zrealizować całość zadania .

 

p.R.Jurkiewicz- Niezależny Ekspert  wypowiedział się również w kwestii ceny, jego zdaniem zaniżone ceny są plaga przetargów , wykonawcy zmniejszają żądane kwoty , by zdobyć prestiżowe zamówienie .W przypadku Szczecina przetarg zorganizowano przedstawiając bardzo dokładna koncepcję oczyszczalni i stawiając niezwykle szczegółowe wymagania. Przyjęcie oferty skonstruowanej poniżej rzeczywistych kosztów może inwestora wypędzić w kłopoty, po podpisaniu umowy miasto i wykonawca znajdą się na jednym wózku, problemy wykonawcy stają się problemami inwestora.

 

p. Litwiński- zapytał czy istnieje jakiekolwiek zagrożenia w wykonaniu inwestycji , jak jest zabezpieczone  miasto przed ewentualnymi trudnościami pojawiającymi się w trakcie realizacji inwestycji.

 

p.Jankowski- zadaniem komisji przetargowej jest wybór oferenta , który będzie w stanie zrealizować całość zadania .W komisji przetargowej uczestniczy 8 osób , w tym przedstawiciele NFOŚ i Ministerstwa Ochrony Środowiska. Aplikacja Szczecina była oceniana przez ekspertów unijnych w porównaniu z cenami obowiązującymi na terenie Europy.

 

p. Jurkiewicz – dodał, iż uważa, że wykonanie inwestycji przy dwóch najniższych cenach zaproponowanych w ofercie przetargowej jest niemożliwe.

 

p. Nowicki- zapytał czy w trakcie kontraktu  będą zabezpieczne interesy podwykonawców ?

 

p. Jankowski-odpowiedział, w trakcie realizacji inwestycji obowiązuje polskie prawo , które gwarantuje interesy podwykonawców.

 

p. Jerzyk- odniósł się do artykułu z dnia dzisiejszego zamieszonego w Głosie Szczecińskim a dot. rurociągu dosyłowego wody pitnej dla mieszkańców Szczecina z ujęcia wody Miedwie –prosi o wyjaśnienie.

 

p. Jankowski- przedstawił zebranym stanowisko Rady Naukowo – Technicznej przy ZWiK  w sprawie doboru parametrów w/w rurociągu (stanowi załacznik nr 3 do protokołu).Wybór jest prawidłowy i nie ma żadnych podstaw do zarzutów stawianych w artykule. Sprawa była badana  przez przedstawicieli unii i krajowych ekspertów .

 

p. Litwiński wnosi o :

  • podjęcie wszelkich możliwych działań poprzedzających zawarcie kontraktu na budowę oczyszczalni ścieków "POMORZANY" w celu zabezpieczenia interesu miasta i jego spółki ZWiK
  • ścisłe przestrzeganie warunków przetargu i warunków kontraktu na etapie jego realizacji
  • udzielenie komisji informacji na temat podjętych działań przed zawarciem kontraktu 

Komisja w wyniku głosowania : za - 8 ( jednogłośnie ) przyjęła wniosek.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Inspektor BRM
 Andrzej Mickiewicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2005/10/17 14:28:04
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2005/10/17 14:28:04
Beata Tubacka 2004/08/23 15:26:25
Katarzyna Kamińska 2004/08/23 09:27:31
Katarzyna Kamińska 2004/08/20 10:19:37