przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/58/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 18 GRUDNIA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Spotkanie z członkami nowopowołanej Gminnej Komisji ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (zapoznanie się z zakresem zadań komisji)
4. Prace nad projektem Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania  (za- 6)


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania  (za- 6) przyjęła  protokoly z dnia :

11.12.2003r.

12.12.2003r


Ad. pkt. 3.
Spotkanie z członkami nowopowołanej Gminnej Komisji ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (zapoznanie się z zakresem zadań komisji)


Komisja  zapoznała się  z nowym składem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Przewodniczący tej Komisji Jerzy Zym, rekomendowany przez dyr. Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej   dokonał prezentacji, przedstawił członków komisji, omówił zakres działania. Szczegółowy materiał dot. ustalenia składu GKRPA   w/w stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

 


Ad. pkt. 4.
Prace nad projektem Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych


Przewodniczący Komisji oddał głos  dyr. Guranowskiemu, który zapoznał Komisję z nowymi zasadmi tworzenia harmonogramu realizacji wydatkowania środków z "korkowego".  Materiał pisemny przedstawiony Komisji stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Jest on przygotowany zgodnie z zapisami ustawy, w harmonogramie musi być  wskazany realizator, jezeli brak jest takiego zapisu- realizację powierza się MOPR. Na budżet Gminnego Programu na rok 2004 składają się 3 źródła finansowania:

- koncesje ze sprzedaży napojów alkoholowych          - kwota  4,7 mln zł

- niewykorzystane środki  finansowe za rok 2003 w kwocie  1,1 mln zł

- dotacja dla   Miejskiej Izby Wytrzeźwień  w wysokości  300 tys zł

Daje to łączną  kwotę w wysokości 6,1 mln zł.

Komisja dyskutowała nad dostępnością usług medycznych w zakresie  profilaktyki i leczenia choroby alkoholowej oraz innych uzależnień.

Przewodniczący Komisji poddał w wątpliwość  zapisy odnośnie dotacji dla Miejskiej Izby Wytrzeźwień i OTU. Dlaczego zapisano  tam już  określone kwoty, skoro Pani Prezydent Nowak negatywnie ustosunkowała się  do propozycji wypracowanej przez Zespół ds Miejskiej Izby Wytrzeźwień, dot. połączenia Izby i OTU na posiedzeniu Komisji w dniu 11 grudnia br.

Dyrektor Guranowski wyraził zdziwienie, nie jest poinformowany o takiej decyzji p. Prezydent Nowak. Projekt połączenia tych dwóch placówek został przekazany oficjalnie na Kolegium Prezydenckie.

Odnośnie Programu przedstawionego Komisji przez Wydział Zdrowia - Przewodniczący Komisji poprosił dyrektora Guranowskiego o następujące materiały na kolejne posiedzenie:

-  wykaz realizatorów programu wraz z adresami placówek

-  zestawienie środków  finansowych, o które występowano i kwot jakie w projekcie zostały zapisane

Oraz prosi o podanie informacji,   ile posiedzeń  odbyła już Gminna  Komisja  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad Komisja zapoznała sie z korespondencją wpływająca do Komisji.

Komisja po zapoznaniu się  z wnioskami, postanowiła:

1. Wniosek skierowany od Prezydenta P. Krzystka dot. wydania opinii odnośnie przyznania lokalu mieszkalnego z zasobów TBS.  PO dyskusji, Komisja postanowiła:

      Komisja Zdrowia  i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecina pozytywnie zaopiniowała  wnioski  w sprawie wynajęcia lokalu mieszkalnego  w  Szczecinie  z zasobów  Towarzystwa Budownictwa Społecznego (na zasadach czynszowych TBS) dla  osób nw.:

1. Marii  CYGAN

2.  Beaty  CIBOROWSKIEJ

3.  Dariusza  WOJTKO

Pismo w tej sprawie stanowi zalacznik do protokołu.

2. Pismo  skierowane od dyr. PSK Nr 1 dot. spalarni odpadów pomedycznych. Komisja po dyskusji postanowiła przekazać w/w pismo  w sprawie  przyznania  środków  finansowych z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę  spalarni  odpadów medycznych do Komisji Ochrony Środowiska  - celem zajęcia  stanowiska w przedmiotowej sprawie. Pismo w tej sprawie stanowi zalacznik do protokołu.

3. Pismo p. Dariusza Białowąsa dot. pomocy w przyznaniu miejsca w DPS dla jego obłożnie chorego ojca.  Komisja w wyniku  dyskusji postanowiła przekazać przedmiotowy wniosek  do MOPR Komisja wnosi o poinformowanie, o sposobie załatwienia sprawy. Pismo w tej sprawie stanowi zalacznik do protokołu.

4. Pismo skierowane od p. dyr. Blachowskiego z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pismo w tej sprawie stanowi zalacznik do protokołu. 
     Komisja Zdrowia i  Pomocy Społecznej Rady Miasta  Szczecina po zapoznaniu się  z treścią pisma PP-MM-0714/74/03 z dnia 20.11.2003 w sprawie zabezpieczenia  świadczeń socjalno-zdrowotnych osobom chorym oraz niepełnosprawnym  wymagającym  zabezpieczenia  całodobowej opieki instytucjonalnej,  zwraca się  z prośbą do dyrektora narodowego Funduszu Zdrowia  o   przekazanie  propozycji NFZ dotyczących  systemu finansowania opieki  długoterminowej dla mieszkańców naszego miasta. Komisja popiera projekt trójstronnego porozumienia, ale wnosi o podanie propozycji procentowego wkładu finansowego potencjalnych udziałowców.

5. Pismo skierowane przez Radę Społeczną Szpitala Miejskiego w SZczecinie z propozycją zmian do Statutu Szpitala. Komisja  postanowiła zapoznać się  z przedstawionym  materiałem i przedyskutowac go na kolejnym posiedzeniu komisji. Pismo w tej sprawie stanowi załacznik do protokołu.

6. Pismo dyr. MOIK dot. (zgodnie z wnioskiem Komisji Zdrowia) o podanie średnich płac pracowników MOIK. Pismo z powyższymi informacjami   stanowi załacznik nr 9 do protokołu.

7.  Pismo dyr. A. Roszaka z Miejskiej Izby Wytrzeźwień dot.  krytycznych uwag nt opracowania  dyr. Moroza - komisja po zapoznaniu sie z tym materiałem powróci do sprawy. omisja oczekuje pzrede wszystkim opinii Prezydenta Miasta nt restrukturyzacji placówki.

 

Więcej spraw  nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2004/01/09 09:13:44
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2004/01/09 09:13:44
Anna Myślińska 2003/12/31 11:36:39
Anna Myślińska 2003/12/31 11:36:06
Anna Myślińska 2003/12/10 07:29:19