PROTOKÓŁ NR 0063-5/98/04
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 18 LISTOPADA 2004 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 4 listopada 2004r. |
3. | Zaopiniowanie projektu uchwały nr 276/04 w sprawie polityki wspierania rozwoju kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego Szczecina oraz zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Szczecina. |
4. | Zaopiniowanie projektu uchwały nr 234/04 w sprawie otwarcia likwidacji następujących filii instytucji kultury - Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie: Filii nr 15 przy ul. Stołczyńskiej 175, Filii nr 7 dziecięcej przy ul. Powstańców Wielkopolskich 22 oraz Filii nr 49 przy ul. Broniewskiego 7. |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Komisja przyjęła porządek obrad w wyniku głosowania /7-za, jednogłośnie/.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 4 listopada 2004r.
Komisja przyjęła protokół w wyniku głosowania /7-za, jednogłośnie/.
Ad. pkt. 3.
Zaopiniowanie projektu uchwały nr 276/04 w sprawie polityki wspierania rozwoju kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego Szczecina oraz zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Szczecina.
Przewodniczący P. Bartnik poprosił o dokonanie wprowadzenia dyrektora Wydziału Kultury.
P. Sławomir Szafrański – Dyrektor Wydziału Kultury - wyjaśnił, że zespół ds. opracowania Polityki wspierania rozwoju kultury i dziedzictwa kulturowego Szczecina, został powołany zarządzeniem Prezydenta Mariana Jurczyka w 2003r. w 12 osobowym składzie. Na temat prowadzonych prac zostało poinformowane środowisko kulturalne i artystyczne w tym m.in. stowarzyszenia, szkoły artystyczne, była także informacja w prasie przygotowana przez A. D. Liskowackiego.
P. A. Nowak – zwróciła uwagę, że w liczących się miastach polski Wydział Kultury łączony jest ze sprawami dziedzictwa narodowego, dlatego namawiała o wypowiedzenie się w tej sprawie przy okazji tej uchwały w stosunku do naszego miasta. Poinformowała o podpisanym porozumieniu między Wojewodą, Marszałkiem i Prezydentem Miasta dot. wspierania programu „Znaki czasu” powiązane ze sprawą znalezienia przez miasto pomieszczeń dla Galerii Miejskiej.
P. Lech Karwowski - Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie - przedstawił stanowisko Muzeum dot. powstania Galerii Miejskiej w zakresie zakupu i przechowywania zbiorów.
Wiceprzewodniczący J. Wijas – położył nacisk na wzbogacenie oferty kulturalnej miasta niezależnie od tematyki, ponieważ to zapewni rozwój miasta w zakresie turystyki. Uznał, że w projekcie uchwały zabrakło planu działania miasta w zakresie pomocy instytucjom kulturalnym aby potrafiły skutecznie występować o środki zewnętrzne. Stwierdził, że miasto może dawać pieniądze instytucjom nie na prowadzenie działalności ale realizację konkretnych zadań związanych z podnoszeniem kultury wśród mieszkańców miasta. W budżetach instytucji kultury zbyt wiele uwagi poświęca się tematom związanym z utrzymaniem instytucji lub spłacaniu długów a nie na realizacji konkretnych zadań i programów. Uznał, że na imprezach nie ma obecnych pracowników wydziału, którzy by weryfikowali na co są wydawane publiczne pieniądze.
P. S. Szafrański – zwrócił uwagę, że w sprawie występowania o fundusze przez instytucje to informacje o możliwości ich pozyskania przychodzą za późno i dlatego jest zbyt mało czasu na przygotowanie odpowiedniego projektu.
P. Eugeniusz Kus – Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich - zwrócił uwagę, że na przygotowanie projektu trzeba mieć ok. 10% wartości projektu. Kiedy środki zostaną przyznane potrzeba mieć 30-35 % wkładu własnego a ostateczne rozliczenie może nastąpić nawet do 2 lat, dlatego instytucje muszą szukać dalszych środków aby w ogóle doprowadzić do finalizacji danego przedsięwzięcia.
P. Alicja Betka – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury - zwróciła uwagę, że małe instytucje są w stanie korzystać głównie z tzw. programów miękkich czyli do 20.000 zł, dlatego w tym zakresie niezbędna jest pomoc miasta.
Radna M. Jacyna-Witt – zapytała czy w propozycji uchwały nie powinna pojawić się inwestycja pod nazwą „Hala widowiskowo-sportowa”, a także punkt dot. utrzymania imprez cyklicznych odbywających się w mieście oraz wspierania przez miasto programów realizowanych z funduszy europejskich.
P. E. Kus – zwrócił uwagę, że hala bardziej wiąże się ze sportem i nie jest właściwa dla funkcjonowania filharmonii czy opery, dlatego za właściwsze została uznana budowa sali koncertowej.
Radny W. Hawryszuk – zwrócił uwagę na brak wspólnych inicjatyw miasta z regionem.
P. E. Kus – stwierdził, że ta współpraca istnieje na co dzień, ale rzeczywiście nie została nigdzie literalnie zapisana.
P. Krzysztof Marcinowski – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej - uznał, że najlepszym rozwiązaniem dla działania instytucji kultury jest spowodowanie aby stały się one jak najbardziej atrakcyjne i aby przebywanie w nich było modne.
Na wniosek Wiceprzewodniczącego J. Wijasa Komisja w wyniku głosowania
/8-za, jednogłośnie/ zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały nr 267/04 z następującymi poprawkami:
w Rozdziale 1 "PRIORYTETY POLITYKI WSPIERANIA ROZWOJU KULTURY I OCHRONY DZIEDZICTWA KULTUROWEGO"
po słowach "(...) aktywności twórczej, artystycznej i kulturalnej w Szczecinie." dopisać "Należy zapewnić organizacyjne i finansowanie zaplecze dla instytucji kultury, pozwalające im na tworzenie projektów aspirujących o unijne fundusze strukturalne."
w Rozdziale 2 "INSTYTUCJE KULTURY"
po słowach "(…) modernizację obiektów kultury." dopisać "Samorząd Miasta Szczecina na podstawie celów wymienionych w Dziale I, określi ogólny program i celem działalności instytucji, będący podstawą oceny pracy kadry zarządzającej szczecińskimi instytucjami kultury. Jako ciało konsultacyjne dla organu prowadzącego, do końca 2005r. zostaną powołane społeczne rady programowe, których zadaniem będzie ewaluacja działalności instytucji."
Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie projektu uchwały nr 234/04 w sprawie otwarcia likwidacji następujących filii instytucji kultury - Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie: Filii nr 15 przy ul. Stołczyńskiej 175, Filii nr 7 dziecięcej przy ul. Powstańców Wielkopolskich 22 oraz Filii nr 49 przy ul. Broniewskiego 7.
Omówienia projektu uchwały dokonał P. Krzysztof Marcinowski - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Komisja w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/ przyjęła projekt uchwały nr 237/04.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja rozpatrzyła następujące pisma:
- pismo P. Andrzeja Łazowskiego dot. zadłużenia zajmowanej przez niego pracowni fotograficznej przy ul. Lenartowicza 3-4 /załącznik nr 5 do protokołu/
Komisja przez aklamację przyjęła wniosek w brzmieniu:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o przychylne rozpatrzenie wniosku Pana Andrzeja Łazowskiego w sprawie umorzenia odsetek z tytułu zadłużenia za centralne ogrzewanie lokalu, w którym znajduje się pracownia wnioskodawcy.
- pismo Stowarzyszenia KANA, Stowarzyszenia OFFicyna i Galerii pod Sukniami w sprawie udostępniania lokali użytkowych podmiotom zajmującym się działalnością kulturalną /załącznik nr 6 do protokołu/
Komisja przez aklamację przyjęła wniosek w brzmieniu:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o przygotowanie, projektu uchwały w sprawie wynajmu lokali użytkowych wykorzystywanych na szeroko rozumianą działalność kulturalną, zgodnie z informacją złożoną podczas posiedzenia Komisji w dn. 1 lipca 2004r. przez Panią Prezydent Annę Nowak.
- pismo Ogniska Pracy Pozaszkolnej "SERDUSZKA" w sprawie zaopiniowania działalności Ogniska /załącznik nr 7 do protokołu/
Komisja przez aklamację przyjęła stanowisko w brzmieniu:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu pozytywnie opiniuje działalność Ogniska Pracy Pozaszkolnej "SERDUSZKA".
Zgodnie z sugestią P. Anny Nowak Zastępcy Prezydenta Miasta, na wniosek Wiceprzewodniczącego J. Wijasa Komisja przyjęła stanowisko w brzmieniu:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnioskuje o zachowanie oddzielnego Wydziału Kultury ze względu na specyfikę działań samorządu w zakresie zaspakajania potrzeb kulturalnych mieszkańców miasta.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | | Przewodniczący Komisji |
  |
Marta Klimek Inspektor BRM | | Paweł Bartnik |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2004/12/03 12:39:23
historia zmian
historia zmian:
Wprowadził |
Data modyfikacji |
Rodzaj modyfikacji |
Marta Klimek |
2004/12/03 12:39:23 |
|
Marta Klimek |
2004/11/15 10:46:33 |
|
Marta Klimek |
2004/11/15 10:21:03 |
|