przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/99/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 25 LISTOPADA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 5 listopada 2004r.
3. Projekt budżetu edukacji na 2005 rok.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja przyjęła porządek obrad przez aklamację.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 5 listopada 2004r.


Komisja przyjęła protokół przez aklamację.


Ad. pkt. 3.
Projekt budżetu edukacji na 2005 rok.


P. Stanisław Lipiński - Skarbnik Miasta - zwrócił uwagę, że z punktu widzenia budżetu miasta restrukturyzacja szkolnictwa jest niezbędna, co ściśle związane jest z prognozami demograficznymi na kolejne lata. W związku z powyższym mimo otrzymywanej subwencji luka między wydatkami ponoszonymi przez miasto a dotacją państwową przyznawaną na ucznia,  z roku na rok będzie rosła. Skarbnik przedstawił dochody przypadające na mieszkańca w wybranych miastach i stwierdził,  że w Szczecinie relatywnie dochody te spadają. Znaczącą część budżetu miasta stanowią dochody z tytułu pobierania podatku PIT i CIT, jednak dochód ten maleje  ze względu na trudną sytuację gospodarczą. Nadwyżka operacyjna niewątpliwie musi być dodatnia a w Szczecinie z roku na rok dramatycznie spada. Jeżeli Rada Miasta przyjmie przedłożony projekt budżetu to i tak planowana nadwyżka operacyjna na 2005r. będzie najniższa wśród miast wojewódzkich i miasto nie ma zdolności kredytowej. Ww wydatkach miasta Szczecina edukacja stanowi 47% a pomoc społeczna 33%. Uznał, że reforma oświaty w obecnej sytuacji finansowej miasta jest niezbędna, jednak wprowadzenia jej tylko w części nie rozwiąże problemu.

Radny W. Hawryszuk - uznał, że nie jest jasne jakiego rodzaju  wydatki rosną w strukturach oświaty. Jeżeli są to płace to istnieją nieprawidłowości w zarządzaniu. Reforma nie powiodła się w zeszłym roku, ponieważ była zbyt wyrywkowa. Uznał, że oświata nie jest traktowana jako "inwestycja" społeczna a jedynie jako przekleństwo dla budżetu miasta. Dla wszystkich zrozumiałe jest inwestowanie w ronda, mosty a oświata? Stwierdził, że trzeba przekonać społeczeństwo, że reforma jest konieczna, ponieważ konieczne jest inwestowanie w edukację.

P. St. Lipiński - Skarbnik Miasta - zgodził się z wypowiedzią radnego. Stwierdził, że jeżeli uda się wprowadzić reformę oświaty i unormować wydatki na odpowiednim poziomie dla miasta to będzie możliwe przeprowadzenie określonych inwestycji.

P. Anna Nowak - Zastępca Prezydenta Miasta - przypomniała, że 2 lata temu zadane zostało pytanie co można zrobić dla rozwoju oświaty, tak aby szkoły były miejscem pracy dla osób w nich pracujących i aby podwyższyć poziom nauczania. W tym celu zostały zdiagnozowane potrzeby o światowe. Stwierdziła, że jeżeli w tym roku nie zostanie przeprowadzona restrukturyzacja miasto będzie w stanie pokryć jedynie 70% wydatków rzeczowych. Podkreśliła, że mimo, że racjonalizacja wydatków jest  niezbędna nie może odbywać się kosztem jakości kształcenia.

P. St. Lipiński - podkreślił, że nikt nie zakłada zmniejszenia nakładów na oświatę a  jedynie zatrzymanie wydatków z nią związanych.

Przewodniczący P. Bartnik - uznał, że jeżeli znaczący procent w dochodach gminy stanowią udziały w podatku PIT to chciałby, aby podjęto się obliczenia czy miastu jednak nie opłaca się przyjmować dzieci z gmin ościennych, aby stworzyć miejsca pracy dla nauczycieli, który zapłacą podatek. Stwierdził, że nie ma możliwości, aby podnosić jakość jakichkolwiek usług zabierając środki finansowe. Dlatego sukcesem będzie jeżeli uda się utrzymać poziom usług oświatowych na dotychczasowym poziomie przy zmniejszeniu środków.

P. A. Nowak - poinformowała, że przeprowadziła rozmowy z gminami ościennymi i jedynie Dobra Szczecińska chętnie odda wszystkie swoje dzieci i nawet chętnie je będzie dowozić do Szczecina na swój koszt, ponieważ jest to bardziej opłacalne niż otwieranie i utrzymanie szkoły. Pozostałe gminy nie są zainteresowane w partycypowaniu w kosztach utrzymania ucznia.

Przewodniczący P. Bartnik - stwierdził, że gminy na pewno nie są zainteresowane w dopłacaniu do utrzymania ucznia w szczecińskich szkołach, ponieważ uczeń to pieniądz.

P. E. Masojć - Dyrektor Oświaty i Kultury Fizycznej - poinformowała, że środki na wydatki osobowe są zapewnione, co reguluje ustawa, i podwyżki dla nauczycieli będą wypłacane tym roku i przyszłym. Jednak te wydatki powodują zmniejszenie środków na nauczanie. Już w tej chwili zawieszono zajęcia dodatkowe a na przeprowadzenie remontów nie ma pieniędzy. Na konieczne remonty samych dachów potrzeba 5 mln zł. Przedstawiła założenia jakie zostały przyjęte przy tworzeniu bonu oświatowego oraz  "Raport o sytuacji ekonomicznej szkół w nowym systemie finansowania szkól i placówek oświatowych Miasta Szczecina" i "Stan techniczny obiektów oświatowych".

Przewodniczący P. Bartnik - zapytał obecnych na posiedzeniu działaczy związkowych czy jest deklaracja związków dot. akceptacji likwidacji szkół?

P. Mariusz Wojdanica -  stwierdził, że związki opowiedzą się za tworzeniem zespołów szkół a nie za likwidacją. Stanowisko związków na pewno będzie zależeć także od ilości planowanych zwolnień osób w wyniku planowanej restrukturyzacji.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Żadnych wniosków nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Klimek
Inspektor BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2004/12/03 12:37:47
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2004/12/03 12:37:47
Marta Klimek 2004/11/30 11:24:18
Marta Klimek 2004/11/19 13:27:40