przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/139/05
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 8 LUTEGO 2005 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Edmund Trokowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołów z posiedzeń 01 i 03.II.br
3. Zaopiniowanie wykazów nieruchomości nr 4 i 5/2005
4. Rozpatrzenie pisma Rady Osiedla Pogodno w sprawie budowy spalarni odpadów medycznych na terenie Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej 1
5. Rozpatrzenie sprawy o zmianę zaświadczenia dot. prawa do używalności przynależnego do lokalu mieszkalnego nr 2 przy ul. Mokrej 44 pomieszczenia gospodarczego wraz z piwnicą.
6. Ponowne rozpatrzenie sprawy dot. ocieplenia budynku przy al. Jedności Narodowej 34 - oficyna
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z posiedzeń 01 i 03.II.br


Protokoły z ww. posiedzeń Komisji zostały przyjęte w wyniku głosowania /8-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Zaopiniowanie wykazów nieruchomości nr 4 i 5/2005


Komisja postanowiła odłożyć  od opiniowania Wykaz nr 4/2005 na następne powiedzenie z uwagi na brak karty informacyjnej z opiniami merytorycznych wydziałów UM.

  • WYKAZ NR 5/2005 (3 pozycje ul. Zegadłowicza obok nr 60,62 i 64 - zgodnie z załączonym wykazem).

KOmisja w wyniku głosowania / 7-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz.


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie pisma Rady Osiedla Pogodno w sprawie budowy spalarni odpadów medycznych na terenie Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej 1


P. W. Grela (Przewodniczący RO Pogodno) - przedstawił mapy geodezyjne terenu wskazujące na umiejscowienie przedmiotowej inwestycji oraz prognozę emisji dioksyn ze spalarni.  Stwierdził, że naruszeniem prawa jest to, że spalarnia jako obiekt uciążliwy dla środowiska  powinna być poprzedzona konsultacjami społecznymi. Zauważył, że Rada Osiedla Zawadzkiego nie jest władna do zaopiniowania tego obiektu, ponieważ ten tereny nie leży w ich kompetencjach, a Rada Osiedla Pogodno przychylając się do głosów mieszkańców wyraża opinię negatywną do planowanej inwestycji.

P. Z. Najmowicz (Z-ca Dyrektora ds. Eksploatacyjno-Technicznych Szpitala Klinicznego przy ul. Unii Lubelskiej 1) -  wyjaśnił, że ściany budynków są wyciszone.

P. M. Redes -  (Biuro Projektowe) przedstawił parametry kotłowni, wydajność spalarni pod katem emisji dioksyn oraz prognozę emisji hałasu do środowiska w tym wpływ spalarni na zdrowie i środowisko.

P. Z. Najmowicz  - poinformował, że wartość inwestycji wynosi 4,5 mln złotych i jest to pierwsza taka inwestycja, spełniająca wymogi europejskie.

P. D. Matejski (WGKiOŚ) - powiedział, że cała procedura była prowadzona w oparciu o wydanie pozwolenia na budowę, gdzie organem kontrolnym w tym przypadku jest Wojewoda Zachodniopomorski.

P. A. Nuckowska (WUiAB) - dodała, że przed wydaniem pozwolenia na budowę, społeczeństwo zostało o tym poinformowane i przeprowadzono analizy wpływu spalarni na środowisko. Projekt został uzgodniony przez PINB.

P. W. Grela (Przewodniczący RO Pogodno)  - odniósł się do kwestii mocy grzewczej i ilości emitowanych dioksyn. Poruszył sprawę umieszczenia ekranów chroniących oddzielających szpital od osiedli mieszkaniowych.

P. Z. Najmowicz  - przypomniał, że stężenia emisyjne w spalinach są bardzo przestrzegane w krajach UE.

Radna E. Krawczak - zapytała, na jakim etapie jest ta inwestycja?

P. Z. Najmowicz  - odpowiedział, że cały proces trwa ok 6 miesięcy i roboty budowlane powinny się zakończyć w marcu. Dodał, że Szpital ma problemy finansowe, ale dokumentacja na posadowienie ekranów jest już opracowana. Przypomniał, że bez spalarni odpady są składowane i wywożone codziennie.

P. W. Grela (Przewodniczący RO Pogodno) - zwrócił uwagę, że będzie to obiekt komercyjny, który musi na siebie zarobić i będzie on przyjmował także odpady z zewnątrz.

Komisja w wyniku głosowania / 5-za,12-wstrz./ postanowiła przeprowadzić wizję lokalną na przedmiotowym terenie.


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie sprawy o zmianę zaświadczenia dot. prawa do używalności przynależnego do lokalu mieszkalnego nr 2 przy ul. Mokrej 44 pomieszczenia gospodarczego wraz z piwnicą.


P. D. Dziechciarz (Wnioskodawca) - wyjaśnił, że ZBiLK zlecił rozbiórkę pomieszczeń gospodarczych bez zapewnienia jemu pomieszczeń zastępczych. Odniósł się do naliczeń za punktację czynszu za ulepszenia, które sam wykonał. Przedstawił swoje oczekiwania wobec ZBiLK-u.

P. H. Sokulska  (Radca Prawny BRM)  - stwierdziła, że sprawa uzgodnień czynszu pozostaje w gestii zarządcy.

P. P. Rutkowski (WMiLU) - w jego ocenie wnioskodawca wprowadza Komisję w błąd. Poinformował, że Pan Dziechciarz poprosił WMILU o wydanie zaświadczenia, które pozwoli mu na zawarcie najmu lokalu mieszkalnego, co zostało wydane. Następnie zażądał zmiany zaświadczenia pozwalającego na prawo do korzystania z  pomieszczeń gospodarczych i piwnicznych. WMiLU odmówił wydania zaświadczenia zmieniającego poprzednie. Podkreślił, że nie ma roszczenia wobec Gminy Szczecin, aby przyznawać pomieszczenia nie leżące na działce najemcy. Wnioskodawca uważa, że wstąpił we wszystkie prawa poprzedniego najemcy, gdzie Miasto nie ma obowiązku przyznawania prawa do użytkowania gruntu sąsiadującego. Przypomniał, że Pan Dziechciarz żądając od Gminy wykonania rozbiórki spowodował opóźnienie w procesie prywatyzacji swojego lokalu.

Przewodniczący Komisji E. Trokowski - zaproponował odłożenie tematu do czasu dostarczenia z WMiLU ustaleń Kolegium w tej sprawie.

Komisja przyjęła ww. propozycję przez aklamację.


Ad. pkt. 6.
Ponowne rozpatrzenie sprawy dot. ocieplenia budynku przy al. Jedności Narodowej 34 - oficyna


P. P. Rutkowski (WMiLU) - nie chciałby się odnosić do strony technicznej tej sprawy do czasu uzyskania ekspertyzy.  Ma sygnały, że wilgoć jest spowodowana nieodpowiednim eksploatowaniem samych mieszkań.

Radny A. Litwiński - poprosił o udzielenie na piśmie odpowiedzi na pytania: jaki jest wymiar czynszu, jakie są miesięczne koszty eksploatacji budynku i jakie są zaległości ?

Komisja przez postanowiła powrócić do sprawy po otrzymaniu: ekspertyzy, odpowiedzi na ww. zapytania oraz ustosunkowanie się WMiLU do zapytań mieszkańców.


Ad. pkt. 7.
Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie uznania za uzasadnioną skargę na Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego


P. H. Sokulska - przedstawiła projekt uchwały w sprawie uznania za uzasadnioną skargę na Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wraz z uzasadnieniem.  (stanowi załącznik do niniejszego protokołu).

Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa RM  - po rozpatrzeniu skargi na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie wykonania prawomocnej decyzji nakazującej rozbiórkę samowolnie wzniesionych obiektów przy ul. Harnasiów 36-38 w Szczecinie - w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie podjęła projekt uchwały w sprawie uznania za uzasadnioną skargę na Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wraz z uzasadnieniem.  


Ad. pkt. 8.
Sprawy różne i wolne wnioski


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Płotwicka
Inspektor BRM
 Edmund Trokowski
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2005/02/10 12:08:30
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2005/02/10 12:08:30
Ewa Peryt 2005/02/09 15:15:12
Ewa Peryt 2005/02/09 13:16:11
Ewa Peryt 2005/02/04 10:49:58
Ewa Peryt 2005/02/04 10:48:26
Ewa Peryt 2005/02/03 11:24:07
Ewa Peryt 2005/02/03 11:17:49