przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/57/03
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 12 GRUDNIA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Zapoznanie się z funkcjonowaniem systemu interwencji kryzysowej w Krakowie- spotkanie z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie z p. dr Wandą Badurą-Madej ( spotkanie odbędzie się o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka POmocy Rodzinie , Szczecin, ul. Jed. Narodowej 42 -wejście od ul. Śląskiej)
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za-7) przyjęła zaproponowany porządek obrad.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania (za-7) przyjęła protokół   z dnia 04.12.2003r


Ad. pkt. 3.
Zapoznanie się z funkcjonowaniem systemu interwencji kryzysowej w Krakowie- spotkanie z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie z p. dr Wandą Badurą-Madej ( spotkanie odbędzie się o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej , Szczecin, ul. Jed. Narodowej 42 -wejście od ul. Śląskiej)


Na zaproszenie Komisji Zdrowia przybyła do Szczecina dyr. Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie- pani dr Wanda Badura-Madej. Została poproszona o wykład nt funkcjonowania  MOIK w Krakowie.  Pani Badura-Madej została poproszona również przez Prezydent A. Nowak o wzięcie udziału w seminarium w tym samym czasie, organizowanym w Miejskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej, przy ul. Jed. Narodowej 42.

Komisja również została zaproszona do wzięcia  udziału  w seminarium pt. "Interwencja kryzysowa- rozwiązania systemowe w Polsce".  Spotkanie organizowała Prezydent Anna Nowak we współpracy z dyr. Ośrodka Interwencji Kryzysowej - pania Reginą  Thurow.

Program seminarium stanowi załącznik do protokołu.

Po wykładzie wygłoszonym przez Pania dr Badurę-Madej- komisja udała się  do pomieszczenia obok i tam odbyło się posiedzenie z udziałem zaproszonego gościa oraz dyr. Guranowskiego -WZiPS.

Tu komisja zapoznała się  z systemem funkcjonowania krakowskiego ośrodka, postrzeganego w kraju jako wzorcowy. Powstał on  w roku 1991, czynny całą dobę we wszystkie dni w roku, powołany do  udzielania profesjonalnej pomocy osobom przeżywającym kryzys psychologiczny, czyli konsekwencje zdarzenia krytycznego, a więc  wszystko co się z tym może wiązać: śmierć bliskiej osoby, utrata zdrowia, doznawanie przemocy, doświadczenia zdrady małżeńskiej, próby samobójcze, itp.  Ośrodek pomaga osobom przeżywającym gwałtowną, niekorzystną  zmianę w zyciu , jaką może być np. utrata pracy.

Informacja o funkcjonowaniu  Ośrodka Interwencji  Kryzysowej stanowi załącznik do protokołu.

Pani dr Badura-Madej zdefiniowała pojęcie "interwencji kryzysowej" - czyli pomocy psychologicznej, w której czasowo ograniczony kontakt terapeutyczny zmierza do konfrontacji osoby z kryzysem oraz jego rozwiązania. celem takiej interwencji jest rozpoznanie i zapobieganie dekompensacji psychicznej, zachowaniom autodestrukcyjnym i agresywnym jako symptomom tzw. ostrego kryzysu i odzyskanie przez osobę  w kryzysie zdolności  samodzielnego pokonania trudności. Liczy się tu przede wszystkim czas, w którym pomoc nastąpi, różnorodne jej formy,  dostosowane do sytuacji, współpraca specjalistów o zróżnicowanych zawodach (lekarz psychiatra, psycholog, prawnik, socjolog itp). Najcenniejsza jednak jest  tu rola wsparcia emocjonalnego dla potrzebujących. Tej kwestii  pani dr poświęciła więcej uwagi w swoim wystąpieniu.

Odnośnie funkcjonowania samego ośrodka- dysponują kilkoma miejscami  hostelowymi, powstała  grupa wsparcia dla rodziców dzieci chorych na białaczkę, rodzice ci mieszkają w prowadzonych przez ośrodek  hostelu).  Zespół OIK  liczy kilkanaście osób, jego skład tworzą głównie psychologowie, a ponadto: socjologowie, prawnicy, pracownicy socjalni, pielęgniarki psychiatryczne, psychiatra i prawnik.  Wszyscy korzystają z  systematycznej  konsultacji z doświadczonymi klinicystami i psychoterapeutami. Codziennie ośrodek udziela profesjonalnej pomocy od 8-10 osób.

Po wysłuchaniu powyższych informacji- Komisja poruszyła  kwestie związane z budżetem ośrodka. OIK w Krakowie posiada budżet ( środki fin. z miasta oraz fundusz  tzw."alkoholowy") w wysokości 720 tys zł rocznie.  Przewodniczący Komisji otrzymał od dyrektora MOIK w Krakowie obietnicę, ze  w krakowskim ośrodku może zostać przeszkolona  każda zainteresowana pracą osoba. Należy tylko to wcześniej zgłosić.

Komisja poruszyła również kwestie współpracy z Domami Pomocy Społecznej,  policją, koordynacją działań  interwencyjnych w mieście. Komisja otrzymała informację nt ilości udzielanych porad, rodzaju pomocy. Komisja  dowiedziała się  o  możliwości wykorzystania  bazy uczelnianej  do konsultacji i porad klinicznych. Ośrodek prowadzi również działalność szkoleniową  z zakresu  interwencji kryzysowej dla różnych środowisk i grup  zawodowych.

PO spotkaniu z dyr. MOIK w Krakowie- komisja udała się  na dalszą  część  seminarium, z udziałem gości zaproszonych z całej Polski (głównie dyr. ośrodków interwencji kryzysowej). Lista gości  zabierających głos w  dyskusji- stanowi załącznik do  protokołu.

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2004/01/05 08:40:56
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2004/01/05 08:40:56
Anna Myślińska 2003/12/16 12:45:47
Anna Myślińska 2003/12/08 15:17:58
Anna Myślińska 2003/12/02 09:49:12
Anna Myślińska 2003/12/02 09:31:11
Anna Myślińska 2003/12/02 09:28:28