przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-7/8/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 21 STYCZNIA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Jania - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z 14.01.2003r.
3. Ochrona przeciwpożarowa miasta.
4. Analiza projektu budżetu na 2003 r. w zakresie Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, Rad Osiedlowych oraz Straży Miejskiej.
5. Sprawy różne i wolne wnioski


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku obrad.


Zaproponowany porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /6 - za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z 14.01.2003r.


Protokół z w/w posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /6 - za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Ochrona przeciwpożarowa miasta.


p. P. Jania Przewodniczący Komisji stwierdził, iż na poprzednim posiedzeniu Komisji zostały analizowane potrzeby Straży, a członkowie Komisji chcieli poszerzyć swoją wiedzę o nowe informacje, a poza tym chcielibyśmy się dowiedzieć czy jest szansa na zakup drabiny. Wśród radnych panuje opinia, że Wojewódzka Staż Pożarna powinna wspomóc Miejską Straż Pożarną. Sugestia jest taka, że komisja chce wystąpić o część środków na drabinę, ale jeśli miasto znajdzie środki tylko w 1/4 czy Komenda Wojewódzka jest w stanie wydobyć resztę środków tak, aby kupić tą drabinę?

Pan Krzysztof Kijowski Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej przedstawił następujące informacje:
· w mieście są 3 drabiny, najstarsza ma 28 lat najmłodsza 15. Najmłodsza ma jeszcze może być w użyciu przez najbliższe 5 lat,
· Ogólnie są 43 samochody, z czego 26 nadaje się do wymiany,
· ostatni zakup auta był w 98 r.,
· województwo z perspektywy kraju nie wygląda dobrze, bo my kupujemy po 3 samochody rocznie, a w innych województwach kupują nawet do 80 samochodów,
· Komendant Wojewódzki zadeklarował pomoc w wysokości 50% na samochody, a na drabinę Komendant może dołożyć na dzień dzisiejszy 500 tys. zł.,
· drabina niskopodwoziowa w najbiedniejszej wersji kosztuje ok. 2 mln. , ale jest to zakup na ćwierć wieku.

p. G. Kochańska – zapytała czy gdyby był pożar wieżowca, to do którego piętra sięgnęłaby drabina, która obecnie jest w posiadaniu straży?

p. Krzysztof Kijowski Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej - w Szczecinie jest drabina sięgająca do wysokości 50 m, która ma 15 lat, ale straż może korzystać ze sprzętu z Polic. Nasz drabina sięga do 8 piętra.

p. G. Kochańska – zapytała skąd zostanie ściągnięta drabina i ile czasu potrzeba na jej ściągnięcie w miejsce pożaru?

p. Krzysztof Kijowski Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej - jedną drabinę możemy wypożyczyć z Klonowica, a drugą z Polic.

p. P. Nadolski Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności - czy są pieniądze na zakup sprzętu zagwarantowane w budżecie państwa, żeby np. Komendant Główny przekazał określoną kwotę dla Komendanta Wojewódzkiego, a ten z kolei dla Komendanta Miejskiego?

p. Krzysztof Kijowski Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej - w zeszłym roku Komenda Główna Państwowej Staży Pożarnej zakupiła 80 samochodów, z czego województwo zachodniopomorskie nie dostało ani jednego. Na dzień dzisiejszych komendant może dofinansować drabinę w wysokości 500 tys. zł.


Ad. pkt. 4.
Analiza projektu budżetu na 2003 r. w zakresie Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, Rad Osiedlowych oraz Straży Miejskiej.


W/w punkt został przełożony na jedno z kolejnych posiedzeń.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski


· W związku z zamieszkami, które odbyły się po manifestacji kibiców Pogoni radni mieli kilka dodatkowych pytań, na które chcieli uzyskać wyczerpujące odpowiedzi:

p. G. Kochańska – zapytała kto wydał zezwolenie na zorganizowanie manifestacji i jak potoczyłaby się manifestacja, gdyby pseudo kibice pozostali na pl. Colleoniego?


p. P. Nadolski – w związku z planowaną manifestacją namówiłem organizatora, aby ta impreza była zgłoszona. Stwierdził, że lepiej żeby policja była przygotowana i nie rozproszyła manifestacji jeszcze przed jej rozpoczęciem. Po zakończeniu manifestacji wszyscy mięli rozejść się w różnych kierunkach, ale niestety ruszyli w stronę miasta w kierunku Bramy Portowej. Później ruszyli w kierunku Wojska Polskiego, ale policja ich skierowała na Krzywoustego i gdy doszli do Placu Kościuszki było ich coraz mniej. Na pl. Kościuszki zgodnie z planem policji, rozeszli się w różnych kierunkach, jednak część pseudo kibiców ruszyła w kierunku placu Sprzymierzonych. Stamtąd ruszyli pod Urząd Miejski, a pod gmachem zostali całkowicie rozproszeni. Przez cała drogę przemarszu dochodziło do rzucania kamieniami w jadące tramwaje z ludźmi, wybijania szyb w wystawach sklepowych. Głównie w tym tłumie można było zobaczyć młodych ludzi pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Uważam, że akcja powiodła się ponieważ nie został użyty gaz, armatki wodne ani kule gumowe, a jednocześnie widziałem sytuacje, gdzie można byłoby użyć ostrej amunicji. Policja była przygotowana na większa ilość osób niż było zgłoszone przed manifestacją.

p. B. Trzos – stwierdził, że policja była źle przygotowane i nie podjęła należytych środków.

p. R. Nowicki – stwierdził, że policja jest profesjonalnie przygotowana do takiego typu akcji.

p. H. Jerzyk – stwierdził, że akcja policji była dobrze zorganizowana, ponieważ nie użyto armatek wodnych ani kul gumowych.

Na tym dyskusja została zakończona.

 

· Data rozpatrywania wniosku o zmianę nazwy ulicy Struga na ulicę Jana Pawła II została przełożona na przełom maja - czerwca.

· Komisja zaopiniowała projekty uchwał na sesję, która odbędzie się w lutym br.:
1. W sprawie zmiany uchwały dotyczącej zasad i trybu przeprowadzania wyborów do rad osiedli (ordynacja wyborcza) oraz zmiany Statutu Osiedla
2. W sprawie zarządzenia wyborów do rad osiedli i powołania Miejskiej Komisji Wyborczej.

Członkowie Komisji pozytywnie zaopiniowali w/w projekty uchwał w wyniku głosowania 6 – za /jednogłośnie/.

· Rozpatrzenie pisma Konwentu Przewodniczących Rad Osiedli w sprawie projektu uchwały dotyczącego pracy przedstawicieli Rad Osiedli w Komisjach Stałych Rady Miasta: członkowie Komisji stwierdzili, że powrócą do w/w projektu uchwały po wyborach do Rad Osiedli (pismo stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu).

 

Przewodniczący Komisji stwierdził, że porządek obrad został wyczerpany. Wyznaczył kolejne posiedzenie komisji na dzień 23.01. br. godzina 10.00




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Wikieł
Podinspektor BRM
 Piotr Jania
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2004/08/06 11:17:40
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2004/08/06 11:17:40
Anna Myślińska 2004/01/12 14:59:08
Marta Czapiewska 2003/02/13 14:13:47