przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/127/05
ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
I KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 16 CZERWCA 2005 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji ds. Edukacji, Kultury i Sportu.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Plany miasta dotyczące Szkoły Podstawowej nr 54 przy ul. Obrońców Stalingradu 14.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Żadnych wniosków do porządku obrad nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Plany miasta dotyczące Szkoły Podstawowej nr 54 przy ul. Obrońców Stalingradu 14.


P. Jerzy Krawiec – Zastępca Prezydenta Miasta - poprosił o zadanie precyzyjnych pytań oraz złożenie propozycji jakie nasuną się radnym po przedstawieniu prezentacji Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego.

Prezentacji multimedialnej i omówienia planów dot. rewitalizacji kwartału 21 dokonał Szymon Dominiak-Górski i Krzysztof Bizio.

Radna Jacyna –Witt – poprosiła o określenie z jakich powodów mieszkańcy będą przechodzić przez deptak. 

dr arch. inż. Krzysztof Bizio – stwierdził, że jeżeli opór społeczny będzie tak silny, że nie dopuści do likwidacji szkoły, to jedynym problemem będzie boisko.

Radny W. Hawryszuk - uznał, że podstawowym pytaniem jest czy szkoła w tym miejscu miasta jest konieczna i niezbędna a na to pytanie powinna udzielić odpowiedzi Pani Dyrektor Wydziału Oświaty. Stwierdził, że w jego mniemaniu na dzień dzisiejszy szkoła ta jest bardzo potrzebna, ponieważ pozwala na wyrwanie z patologii dzieci z tej części miasta.

P. E. Masojć – zwróciła uwagę, na duże natężenie ruchu w tej części miasta i że najlepszym wariantem jest przeniesienie całości szkoły do innego budynku /warianty rozwiązań w przypadku likwidacji Szkoły Podstawowej nr 54 Wydział Oświaty przedstawił w piśmie, które stanowi załącznik nr 3 do protokołu/. Podkreśliła, że szkoła powinna posiadać boisko.

P. Krzysztof Bizio – poinformował, że nadzień dzisiejszy są kłopoty ze zbywaniem lokali handlowych. Uznał, że ta sytuacja się zmieni, jeżeli zechcą ludzie spędzać tam wolny czas, wtedy  znajdą tam swoje miejsce także handlowcy. Koncepcja nie zakładała pozostawienia szkoły, choć jak sam uznaje, jest możliwie jej pozostawienie.

Radny J. Modrzejewski – uznał, że w przedstawionej wizji tworzy się centrum miasta na wyższym poziomie. Jeżeli przy tych dalekosiężnych działaniach patrzy się na Szkołę Podstawową nr 54, to istnienie tej szkoły w tym rejonie miasta jest konieczne, ale z zabezpieczeniem wszystkich funkcji. Stwierdził, że osobiście będzie przeciw likwidacji szkoły.

Radny B. Arłukowicz – zapytał o przesłanki jakimi się kierowano przy podejmowaniu założenia, że szkoła ma zostać zlikwidowana? Poprosił także o przedstawienie w jaki sposób SCR chce przyciągnąć handlowców w to miejsce.

P. K. Bizio – z punktu widzenia urbanistycznego lepiej by było, aby w miejscu szkoły stworzyć coś innego, ale jeżeli jest tak silny opór społeczny to jest możliwość zastosowania innego rozwiązania.

P. Zbigniew Paszkowski - Architekt Miasta – przyznał, że kumulacja handlu w centrach handlowych powoduje zubożenie centrum miasta z tego typu działalności a przedłużenie ciągu pieszego przy Bogusława znajduje uzasadnienie. Nie do końca się jednak utożsamia się z propozycją SCR dot. zagospodarowania przestrzeni wewnątrz kwartału 21 jako przestrzeni publicznej. Uznał, że projekt SCR powinien być na tyle elastyczny, aby nie doprowadzał do drastycznych zmian. W planie zagospodarowania przestrzennego miasta nie zakładano likwidacji szkoły w obrębie kwartału 21.

Radny J. Modrzejewski – uznał dyskusję za bezprzedmiotową skoro SCR podległy Prezydentowi J. Krawcowi i Dyr. Paszkowski podległy Prezydentowi M. Czesnemu nie zgadzają się do koncepcji.

Radny B. Arłukowicz – zgłosił wniosek o przyjęcie przez Komisje dezyderatu w brzmieniu:

Komisja ds. Edukacji, Kultury i Sportu i Komisja ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa wnosi do Prezydenta Miasta o przygotowanie koncepcji zagospodarowania kwartału 21 zakładającego pozostawienie Szkoły Podstawowej nr 54.

Komisja przez aklamację przyjęła ww. dezyderat.

Przewodniczący P. Bartnik – podsumował, iż z dzisiejszej dyskusji wynika przede wszystkim, że istnieje możliwość dokonania kompromisu urbanistycznego pozwalającego na pozostawienie szkoły w obecnym miejscu ze zmianą wizualną boiska.

Przedstawiciel rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 54 – zwrócił się z prośbą o ujednolicenie i ścisłe określenie wizji zagospodarowania wnętrza kwartału 21 by w wypowiedziach radnych nie pojawiały się sprzeczne koncepcje. Podkreślił, że mieszkańcy nie są przeciwko renowacji kwartałów i wierzy, że jest to możliwe bez likwidacji szkoły, tym bardziej, że SCR jako spółka miejska powinna działać na rzecz miasta i jego mieszkańców.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja zapoznała się z następującymi pismami:

  • P. Aleksandra Niczajewa - Inspektora Akademickiego Straży Ochrony Przyrody - dot. najpilniejszych działań koniecznych do podjęcia przy tworzeniu spójnego systemu bezpiecznych ścieżek rowerowych /załącznik nr 6 do protokołu/
  • Rady Szkoły przy Szkole Podstawowej nr 41 w sprawie zmiany rejonów szkół podstawowych w Szczecinie /załącznik nr 7 do protokołu/
  • Teatru Lalek "Pleciuga" - zaproszenie do odbycia posiedzenia Komisji w siedzibie Teatru /załącznik nr 8 do protokołu/
  • Wydziału Kultury i Dziedzictwa Kulturowego - pismo popierające starania Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Sztuki o uzyskanie lokalu przy ul. Św. Wojciecha 15 na Muzeum Lalek, kierowane do Zastępcy Prezydenta J. Krawca /załącznik nr 9 do protokołu/
  • Szkoły Podstawowej nr 47 - prośba kierowana do Prezydenta Miasta o udzielenie informacji dlaczego Urząd Miejski nie skorzystał z możliwości powierzenia stanowiska dyrektora szkoły obecnemu dyrektorowi Sławomirowi Osińskiemu /załącznik nr 10 do protokołu/
  • P. Jana Stopyry Przewodniczącego Rady Miasta - pismo kierujące wniosek Prezesa Zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego dot. wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego, w celu zajęcia stanowiska /załącznik nr 11 do protokołu/
  • Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej - pismo przekazujące wnioski Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego i UKS "Orliki" dot. pozyskania środków finansowych /załącznik nr 12 do protokołu/
  • Wydziału Sportu - informacja dot. finansowania UKS "Orliki" /załącznik nr 13 do protokołu/
  • Wydziału Oświaty - informacja dot. dalszego funkcjonowania przedszkoli publicznych w obiektach stanowiących własność Stoczni Szczecińskiej

Komisja przyjęła ww. pisma do widomości bez zajmowania stanowiska.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała

Marta Klimek
Inspektor BRM
 
Wiceprzewodniczący
Komisji ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa 
 
Bolesław Gronkowski 
 
Przewodniczący
Komisji ds. Edukacji, Kultury i Sportu 
 
Paweł Bartnik 
 
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2005/07/07 14:49:59
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2005/07/07 14:49:59
Marta Klimek 2005/06/09 14:12:42
Marta Klimek 2005/06/09 12:47:26
Marta Klimek 2005/06/09 12:46:34