PROTOKÓŁ NR 0063-6/168/06
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 6 KWIETNIA 2006 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji |
3. | Ocena funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej w Szczecinie. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji
Protokół zostanie przyjęty na kolejnym posiedzeniu Komisji.
Ad. pkt. 3.
Ocena funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej w Szczecinie.
Jako pierwszy na posiedzeniu głos zabrał radny Edmund Trokowski, który poprosił o wykluczenie jego osoby z obrad Komisji, powołując się na zapisy Statutu Miasta Szczecina , Oddział III, paragraf 20. Radny opuścił salę posiedzeń.
Następnie dyr. Tomasz Lachowicz wygłosił oświadczenie, odnoszące się do wypowiedzi radiowej radnego Janusza Modrzejewskiego w dniu 06.04.2006r. Dyrektor uważa, że krytyczne uwagi pod adresem dyr. DPS oraz Wydziału Zdrowia spowodowane były faktem negatywnego zaopiniowania wniosku Ośrodka Wsparcia Rodziny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, dyrektor jest zdania, że jest to konsekwencja tego wydarzenia.
Janusz Modrzejewski do wypowiedzi dyr. Lachowicza- nie jest tak, jak twierdzi dyrektor, zebrał na dzisiejsze posiedzenie Komisji materiały, zebrał skargi mieszkańców DPS które wpłynęły do Wojewody oraz jest w posiadaniu pisma podpisanego przez nadinspektora pracy , w którym zawarta jest informacja nt kontroli przeprowadzonej w DPS na Romera. Z pisma wynika, ze kontrola wykazała wiele rażących przypadków naruszenia przepisów prawa pracy. Pismo to stanowi zał. do protokołu.
Radny Modrzejewski jest zdania, ze Prezydent Jurczyk musi być w posiadaniu protokołów pokontrolnych dot. w/w. Chciałby zapoznać się z opinią Prezydenta w tej kwestii.
Następnie dyr. Lachowicz przedstawił sytuację związaną z funkcjonowaniem wszystkich Domów Pomocy Społecznej w mieście. I tak w DPS na ul. Broniewskiego zwiększono dodatkowo 7 etatów opiekuńczych, DPS na Romera - dodatkowo 10 etatów. W tej placówce zrobiony był remont, modernizacja sieci elektrycznej oraz zostało dokonane przekształcenie placówki. Na ul. Kruczej zwiększono obsadę o 38 etatów. Jest w tej chwili w problem kadrowy, został tam rozpisany konkurs na stanowisko dyrektora. Stopień zadowolenia pracowników DOPS-ów jest ogólnie mówiąc zadowalający, z wyjątkiem sytuacji na Romera, gdzie media rozpoczęły dziwna kampanię. Pisma, które docierają do Wydziału są niespójne, w jednych skarżą się na dyrekcję inne zaś je chwalą. W DPS odbyło się kilka kontroli, ZZ przeprowadziły ankietę wśród pracowników, z jej analizy wynika, że nastroje wśród pracowników są dobre. Zarzuty stawiane dyrekcji nie są potwierdzone.
Przewodniczący Komisji zadał pytanie, czy były stwierdzone nieprawidłowości przy rozdzielaniu premii dla pracowników DPS-u?
dyr. Lachowicz odpowiedział, że nie stwierdzono, były drobne uchybienia (premia uznaniowa od 5- do 10%) zdarzyły się mniejsze wypłaty, powinny one nastąpić przed uprzednim pisemnym powiadomieniem pracownika o w/w fakcie. Taką niższą premią zostało ukaranych 13 osób. Pani dyrektor otrzymała ustne upomnienie, nie zastosowano żadnych innych sankcji. Po wnioskach pokontrolnych i wyjaśnieniach dyrektora DPS-u- uznano rację pani dyrektor Śmigielskiej.
Dyr. Śmigielska zapoznała zebranych z zarzutami we wnioskach pokontrolnych oraz wyjaśnieniami, które złożyła na piśmie. Radni również otrzymali je na piśmie, stanowią one zał. do protokołu.
Następnie Przewodniczący Komisji udzielił głosu panu redaktorowi Kwiatkowskiemu, autorowi kilku artykułów , które ukazały się w Kurierze Szczecińskim. Red. Kwiatkowski wyraził zdumienie, ze na zarzuty odnośnie wysokości wynagrodzenia dla pracowników DPS-u odpowiadają Związki Zawodowe broniąc dyrektora a nie praw pracowniczych. Jest to niezrozumiale i nielogiczne. 13 osób zostało niesłusznie ukaranych, nie przedłużono umowy o pracę z pielęgniarką. która pracowała tam juz kilka lat-bez powodu. Uważa, że sprostowania do gazety winna pisać pani dyrektor, a nie Związki Zawodowe. jest w posiadaniu listów podpisanych przez pracowników DPS-u, którzy skarżą się na pracę dyrektora, skarzą się również podopieczni Domu, ludzie boją się otwarcie wystąpić boją się ewentualnych restrykcji.
dyr. Śmigielska- sprostowanie do wypowiedzi red. Kwiatkowskiego- nieprawda jest, ze nie chciała przedłużyć umowy o prace z pielęgniarką, ona sama na własna prośbę odeszła, pani dyr. 3-krotnie namawiała ja do tego, aby pozostała w pracy w DPS.
Wobec nieścisłości w wypowiedziach i nie wyjaśnionej sytuacji, Przewodniczący Komisji uznał, że Komisja powinna wystąpić do Prezydenta Miasta o ocenę sytuacji i ocenę pracy DPS-u, uważa również, ze Komisja powinna spotkać się z pracownikami i podopiecznymi DPS-u na Romera i zorientować się w całej sytuacji dokładniej. W trakcie kolejnego miesiąca takie posiedzenie wyjazdowe Komisji się odbędzie, z udziałem Prezydenta oraz mediów.
Radna Krawczak zadała pytanie, czy Wojewoda zajmował się sprawą DPS-u na Romera i czy były skierowane do niego jakiekolwiek skargi.
Komisja postanowiła w tej sprawie wystąpić pisemnie do Wojewody, z zapytaniem czy przeprowadzono jakiekolwiek kontrole we wspomnianej placówce, na zlecenie służb Wojewody. Jeżeli takowe miały miejsce, Komisja zwraca się o udostępnienie materiału w tej sprawie.
Komisja również przegłosowała stanowisko (za-7) skierowane do Prezydenta Miasta o treści:
Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecina zwraca się do Pana Prezydenta o przedstawienie pisemnej analizy dot. oceny funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej w mieście Szczecinie.
Jednocześnie Komisja zwraca się do Pana Prezydenta, aby w związku z określoną sytuacją związaną z Domem Pomocy Społecznej przy ul. Romera 21.29 , przedstawić Komisji wszelkie wyniki z kontroli przeprowadzonych w tej placówce. Komisja wnosi również, aby poinformować, jakie kroki zostały podjęte w związku z przedstawionymi zaleceniami pokontrolnymi.
Następnie Przewodniczący Komisji udzielił głosu pozostałym dyrektorom placówek, jako pierwsza głos zabrała pani dyr. Zofia Krejczy-DPS na ul. Broniewskiego. Nie ma większych problemów, podopiecznych jest 85, mieszkańcy są zadowoleni, osiągnęli wymagane standardy, z personelem radzi sobie dobrze, konfliktów brak.
Ul. Krucza 17- DPS, dyrektor W. Worszyński- pełni obowiązki zastępcy dyrektora, w chwili obecnej p. dyr. Kozikowska złożyła rezygnacje, rozpisany jest konkurs na stanowisko dyrektora, problemy zdarzają się, ale starają się je rozwiązywać na bieżąco. Jeżeli zdarzają się poważniejsze konflikty- trafiają one do rozpatrzenia do Wydziału Zdrowia lub Prezydenta, nie do prasy.
Przewodniczący podziękował zaproszonym gościom, w ciągu miesiąca zwoła kolejne posiedzenie komisji w sprawie DPS-u przy ul. Romera.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie porządku obrad, Komisja opiniowała następujące projekty uchwał:
Projekt nr 68/06, 69/06, 70/06 w sprawie nadania statutów Domów Pomocy Społecznej (Romera21/29, Broniewskiego4/6 oraz Krucza17) - Komisja pozytywnie zaopiniowała w/w projekty,(za-5) stanowią one zał. do protokołu.
Projekt uchwały nr 67/06 w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze. Projekt uchwały stanowi zał. do protokołu.
Komisja po zapoznaniu się z uzasadnieniem przedstawionym przez dyr. Lachowicza- pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
Projekt uchwały nr 64/06 w sprawie ustalenia organizacji oraz szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych prowadzonych przez jednostki organizacyjne pomocy społecznej działające na terenie Miasta Szczecin. Projekt uchwały stanowi zał. do protokołu.
Komisja po krótkiej dyskusji, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały (za-5).
Następnie Komisja została poinformowana przez radną Kochańską o fakcie przekazywania podopiecznym MOPR-u przez PCK darmowych leków, często przeterminowanych. Komisja postanowiła zwrócić się do Nadzoru Farmaceutycznego o sprawdzenie tej informacji i powiadomienie Komisji.
Komisja również pozytywnie zaopiniowała wniosek Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość dot. nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Szczecina dla Prof. Bartoszewskiego oraz Prof. Wolszczana. Wniosek ten stanowi zal. do protokołu.
Innych spraw nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Inspektor BRM | Bartosz Arłukowicz |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Myślińska
- dnia:
- 2006/05/31 11:48:57
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2006/05/31 11:48:57 | |
Anna Myślińska | 2006/03/23 12:40:18 | |
Anna Myślińska | 2006/03/23 12:30:36 |