przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/26/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 12 CZERWCA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 5 czerwca 2003 r.
3. Sieć szkół podstawowych i gimnazjów w mieście Szczecinie.
4. Zwolnienia nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów w roku szkolnym 2003/2004.
5. Rozpatrzenie korespondencji bieżącej.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja przyjęła porządek obrad przez aklamację.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn. 22 i 30 maja 2003 r.


Komisja przyjęła protokoły an blok w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/.


Ad. pkt. 3 i 4.
Sieć szkół podstawowych i gimnazjów w mieście Szczecinie.
Zwolnienia nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów w roku szkolnym 2003/2004.


Przewodniczący P. Bartnik - poinformował o zaplanowanej na dn. 17 czerwca debacie oświatowej. Zwrócił uwagę, że dzisiejsze posiedzenie Komisji ma pomóc radnym w decyzji czy należy opowiedzieć się za likwidacją określonych placówek czy za sztucznym ich utrzymaniem. Przytoczył przykłady Szkoły Podstawowej Nr 10 i Gimnazjum Nr 10, które praktycznie istnieją dzięki dzieciom z poza rejonu.

P. E. Masojć - przedstawiła Komisji materiały dot.: ilości dzieci i oddziałów w poszczególnych szkołach, ilości zatrudnianych nauczycieli, kosztów utrzymania uczniów w poszczególnych typach szkół /załącznik nr 3 do protokołu/. Omówiła metodę zadaniową przyjmowaną przy reorganizacji sieci, oraz zasadę tworzenia gimnazjów przy liceach ogólnokształcących a nie przy szkołach zawodowych, a także tworzenie klas kierunkowych. Podkreśliła sytuację powtarzających się błędów dydaktycznych w szczecińskich szkołach w zakresie czytania, pisania i rozwiązywania zadań matematycznych. Zwróciła uwagę, że ilość dzieci rzeczywiście maleje, w związku z tym została zaplanowana zmniejszona ilość oddziałów (4600 dzieci). Rodzice także szukają miejsc w szkołach dla swoich dzieci poza rejonem zamieszkania. Obecna sieć  wymusza sterowanie ręczne na zasadzie porozumień między szkołami w sprawie przejmowania nauczycieli. Pani dyrektor znała, że obecny stan potrwa do ok. 2006 r. Proces awansu zawodowego powoduje, że zwolnienia nauczycieli stają się kosztowne i że wkrótce zabraknie średniej kadry dzięki której, tak naprawdę szkoły funkcjonują.

Radny J. Modrzejewski - zapytał jak będzie się kształtowała liczba dzieci urodzonych w 2003 r.

P. E. Masojć - wyjaśniła, że w planach długofalowych faktycznie nie ma konieczności likwidacji szkół podstawowych. Odpowiadając na pytanie Wiceprzewodniczącego J. Wijasa wyjaśniła, że polityka edukacyjna zakłada tworzenie klasy 26 osobowe ale obecnie w szczecińskich szkołach rozbieżności w tym względzie są zbyt duże - od 16 do 28 uczniów w klasie.

Radny W. Hawryszuk - zawnioskował aby przy reorganizacji sieci wziąć pod uwagę ich stan techniczny i bazę aby nie zostały utracone środki jakie miasto włożyło w budowę czy rozbudowę określonych placówek. Zasugerował aby racjonalnie zagospodarować potencjał jakim są nauczyciele, przez wykorzystanie ich jako nauczycieli wspomagających, w świetlicach środowiskowych, zajęciach pozalekcyjnych, uczestnictwo w programie wspomagania dzieci z rodzin patologicznych finansowanego z Gminnego Programu programu przeciwdziałania alkoholizmowi

Radna M. Masłowska - uznała, że testy kompetencyjne, które są według niej najbardziej obiektywne i które faktycznie wypadły w Szczecinie źle, powinny przynieść rzeczywiste rozwiązania kadrowe.

Przewodniczący P. Bartnik - zgodził się z opinią że testy kompetencyjne są ważnym elementem oceniania pracy nauczycieli, ale podkreślił, że sednem problemu jest system kształcenia nauczycieli a nie brak umiejętności wyłonienia tych najlepszych.

Radny R. Cybulski zwrócił uwagę, że nie powinno się dzielić szkół na integracyjne i nie integracyjne.

P. Mirosława Mazurczak - przedstawicielka NSZZ Solidarność - uznała że wygłaszane opinie przez radnych są prawdziwe i nie prawdziwe, ponieważ wygłaszanie jednoznacznych sądów wymaga pogłębionej analizy grupy zawodowej jaka są nauczyciele.

Radny J. Modrzejewski - przypomniał ideę samorządowego bonu edukacyjnego - gdzie to rodzice decydują do jakiej szkoły zostaną przekazane pieniądze  na kształcenie ich dziecka. Uznał, że Komisja powinna podjąć działania aby budżet oświatowy pozostał na obecnym poziomie.

Wiceprzewodniczący J. Wijas - uznał, że szkoły w miarę możliwości powinny być profilowane a także powinny od pierwszych lat nauki uczyć zasad jakimi rządzi się system w którym żyjemy czyli kapitalizm. 

Przewodniczący P. Bartnik - podsumowując dyskusję wyraził opinię, że sytuacja polskich szkół wymaga debaty i zmian systemowych w skali krajowej.

P. E. Masojć - zgodnie z wnioskiem radnego J. Modrzejewskiego zobowiązała się przygotować prognozę demograficzną na następne lata.


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie korespondencji bieżącej.


Przewodniczący przedstawił Komisji korespondencję bieżącą:

  • pismo P. Antoniego Sosnowskiego w sprawie terenu przy Wojska Polskiego 127 / załącznik nr 4 do protokołu/
  • odpowiedź na wniosek Nr 19 Komisji w sprawie koncepcji zagospodarowania nieruchomosci przy ul. Przestrzennej 3
  • pismo P. Romualda Zańko w sprawie umożenia długów "Galerii pod sukniami" / załącznik nr 5 do protokołu/
  • wyjaśnienie P. Mieczysława Jamiłkowskiego dyr. Zachodniopomorskiego Centrum Edukacyjnego dot. umieszczenia ZCE na liście sponsorów XXXVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form KONTRAPUNKT / załącznik nr 6 do protokołu/
  • odpowiedź na dezyderat nr 4 Komisji w sprawie negocjacji mista ze SSA "Pogoń"
  • odpowiedź na wniosek nr 25 w sprawie wysokości środków przeznaczonych na zakup suwenirów
  • odpowiedź na wniosek nr 23 w sprawie budowy sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ulic Klonowica - Litewska - Unii Lubelskiej i Klonowica - Modrzejewskiego

Komisja nie zajęła żadnego stanowiska w sprawie w/w pism.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Żadnych wniosków nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Klimek
Inspektor BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2003/06/09 13:16:51
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2003/06/09 13:16:51