przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-8/52/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI REWIZYJNEJ
Z DNIA 29 WRZEŚNIA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Arkadiusz Litwiński - Wiceprzewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Wiceprzewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenie Komisji w dn. 15 września 2004r.
3. Bieżące funkcjonowanie, system nadzoru właścicielskiego, relacje między Radą Nadzorczą a Zarządem i Prezydentem Miasta w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja przyjęła porządek obrad w wyniku głosowania /5-za, jednogłośnie/.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenie Komisji w dn. 15 września 2004r.


Komisja przyjęła protokół w wyniku głosowania /5-za, jednogłośnie/.


Ad. pkt. 3.
Bieżące funkcjonowanie, system nadzoru właścicielskiego, relacje między Radą Nadzorczą a Zarządem i Prezydentem Miasta w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania.


Wiceprzewodniczący A. Litwiński - przedstawił pismo usprawiedliwiające nieobecność P. Marka Nielak /załącznik nr 3 do protokołu/. Poinformował, że P. Andrzej Duda jako jedyna osoba odpowiedzialna za zaopatrzenie części zamiennych musiał wyjechać do Poznania o czym poinformował telefonicznie. Przybyłym gościom wyjaśnił, że Komisji chodzi o wyjaśnienie dot. nadzoru właścicielskiego w okresie ostatnich lat oraz dlaczego tak późno wykryto nieprawidłowości .

P. Bohdan Roszkowski - Sekretarz Miasta - uznał, ze należałoby nadzór rozpatrywać w 3 płaszczyznach: spółka pracuje w sposób prawidłowy realizuje kontrakty i pod tym względem Rada Nadzorcza kontroluje zarząd i działanie firmy na tej płaszczyźnie nie wykryto nieprawidłowości. Dwie rzeczy jednak wzbudzają kontrowersje podpisywane umowy oraz sprawa terenów koło Rymania. W tej ostatniej sprawie zostało skierowane zawiadomienie do prokuratury, która zawiadomiła ABW. Stwierdził, że w tej chwili trzeba czekać na decyzje organów ścigania. Uznał, że Pan Prezes Marciniak nie jest złym gospodarzem skoro firma generuje określone dochody ale z punktu widzenia formalnego prawnego pewne decyzje wzbudzają wątpliwości. Poinformował Komisję o przeprowadzonych kontrolach w Spółce MPO /wystąpienie pokontrolne z kontroli w zakresie wybranych zagadnień finansowo-księgowych za okres 2003 do dnia zakończenia kontroli - załącznik nr 4; wystąpienie pokontrolne z kontroli w zakresie prawidłowości udzielania zamówień publicznych za okres od 01.01.2003r. do dnia zakończenia kontroli – załącznik nr 5 do protokołu/. Poinformował, że nie zgłosił na razie żadnych zastrzeżeń, ale nadal ma czas na ustosunkowanie się do zapisów zawartych w protokołach. Zwrócił uwagę, że utrudnienia w pracy Rady Nadzorczej wynikają m.in. z faktu, że w składzie znajduje się trzech przedstawicieli SITA, a jeden z nich jest Francuzem będącym jednocześnie przedstawicielem SITA na Walnym Zgromadzeniu. Poinformował, że w dniu dzisiejszym odbędzie się Walne Zgromadzenie Wspólników, na którym SITA chce dokonać zmian swoich przedstawicieli w Radzie Nadzorczej. Wyjaśnił, że na najbliższym posiedzeniu Rady Nadzorczej zgłosi wniosek o zmianę Prezesa i na pewno będzie to związane z określonymi zmianami w kontrakcie podpisywanym przez Prezesa.

P. Andrzej Grabiec - Zastępca Prezydenta Miasta - poinformował, ze każdy rok zamykany był  dodatnim wynikiem finansowym. Dopiero w drugim kwartale br. pojawiły się zarzuty wobec Prezesa jednak nie zgłaszane oficjalnie pomimo, że w firmie funkcjonuje prokurent, który ma wgląd w dokumenty i mógł zgłosić powstałe nieprawidłowości. W lipcu wspólnik francuski został zapoznany z zarzutami dotyczącymi nieprawidłowości przetargowych.

Radny J. Słowacki - stwierdził, że z informacji, jakie posiada na pewno można stwierdzić, że Prezes wykazał się niegospodarnością, naruszał prawa wynikające z kodeksu pracy, przepisy dot. zamówień publicznych, dlatego nie można powiedzieć, że był dobrym gospodarzem.

P. B. Roszkowski - stwierdził, że też jest zatrwożony działaniami Prezesa Marciniaka, jednak w spółce prawa handlowego Rada Nadzorcza ma nadzorować działanie spółki, co do przynoszenia zysku i takie zadanie spełniała. Nie kwestionuje jednak, że dochodziło do łamania prawa przez Prezesa, ale na to trzeba mieć określone dowody a takich dowodów dostarczyły wyniki kontroli.

Radna T. Lubińska - jednymi z najważniejszych rzeczy jest wizerunek firmy a z wykazu spotkań wynika, że Rada Nadzorcza nie zajęła się zgłaszanymi sygnałami o nieprawidłowościach.

P. B. Roszkowski - wyjaśnił, że P. Marciniak nie otrzymał nagrody rocznej. Do czerwca br. Prezesa mogło odwołać Walne Zgromadzenie Spółki, jednak miasto jedynie głosami swoich przedstawicieli nie było w stanie tego dokonać. Rozmowy podjęte z przedstawicielami SITA doprowadziły do powołania Wiceprezesa w osobie P. Karola Walkowiaka.

P. A. Grabiec - wyjaśnił, że co roku w spółce przeprowadzany jest audyt przez niezależną firmę finansową i na podstawie tej kontroli udzielane było absolutorium. Przeprowadzona była także kontrola NIK, dlatego pod względem formalnym brak było podstaw do formułowania konkretnych zastrzeżeń.

Radny W. Hawryszuk - uznał, że Komisję interesuje przede wszystkim rola przedstawicieli miasta w spółce. Cała sprawa ciągnie się od 2002, kiedy jesienią Prezydent Jurczyk objął swoje stanowisko, dopiero w tym roku widać aktywność Rady Nadzorczej w tym zakresie a to przez swoich przedstawicieli mamy dbać o interesy miasta. Zapytał, jak to się dzieje, że przedstawiciel miasta Pan Marciniak w tej chwili stał się przedstawicielem SITY i to w firmie, w której miasto ma 51%  udziałów?

Radny J. Słowacki - stwierdził, że przeprowadzone kontrole nie wykryły całego szeregu innych nieprawidłowości, dlatego nie rozumie jak miasto ma prowadzić nadzór właścicielski skoro nie może stwierdzić czy prezes, który ma być przedstawicielem miasta staje się nagle przedstawicielem SITY, nie działa przypadkiem na korzyść właściciela mniejszościowego

Wiceprzewodniczący A. Litwiński - stwierdził,  że Pan Marciniak w jego odczuciu działa na niekorzyść miasta jak i przedsiębiorstwa, którym nadzorował.

P. B. Roszkowski - podkreślił, że Rada Nadzorcza jest ciałem kolegialnym i nie ma wpływu na to, kto jak głosuje a Pan Marek Nielek nie widział podstaw do odwołania P. Marciniaka bez konkretnych dowodów.

P. A. Grabiec - na wniosek radnego P. Podzielnego dokonał wyjaśnień dot. budowy wysypiska śmieci w Remaniu.

Wiceprzewodniczący A. Litwiński - na podstawie przedstawionych wyjaśnień stwierdził, że Komisja spotka się w ciągu najbliższych 21 dni, aby zapoznać się dalszymi decyzjami dot. MPO.

Komisja zapoznała się z odpowiedzią na dezyderat nr 4 w sprawie wykazu posiedzeń rad nadzorczych w spółkach z udziałem miasta /załącznik nr 6 do protokołu/.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Żadnych wniosków nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Wiceprzewodniczący Komisji
 
Marta Klimek
Inspektor BRM
 Arkadiusz Litwiński
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2005/05/05 14:55:33
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2005/05/05 14:55:33
Marta Klimek 2004/10/26 11:21:25
Marta Klimek 2004/09/24 13:09:18
Ewa Peryt 2004/09/23 15:23:29