PROTOKÓŁ NR 0063-3/112/05
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 26 STYCZNIA 2005 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Andrzej Mickiewicz - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjecie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 19 stycznia b.r |
3. | Gospodarka odpadami na terenie miasta -budowa punktu przeładunkowego odpadów. |
4. | Potrzeby budżetowe ZDiTM w zakresie funkcjonowania komunikacji miejskiej (obsługa linii autobusowych). |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /8-za/ jednogłośnie.
Ad. pkt. 2.
Przyjecie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 19 stycznia b.r
Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /8-za/ jednogłośnie.
Ad. pkt. 3.
Gospodarka odpadami na terenie miasta -budowa punktu przeładunkowego odpadów.
Przewodniczący komisji poinformował o piśmie skierowanym od Związków Zawodowych NSZZ SOLIDARNOŚĆ Pracowników Miasta Szczecina i Polic w przedmiotowej sprawie stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Wprowadzenia do tematu dokonał p. A.Grabiec Zastępca Prezydenta m. Szczecina :
- obecnie stan budowy sortowni odpadów przedstawia się następująco: podpisano list intencyjny z podmiotami: gmina m.Szczecin, Rethmann – Sita w celu budowy i eksploatacji stacji przeładunkowej, lokalizacja ulica Księżnej Anny ( wydano warunki dla pozwolenia na budowę).Udział w inwestycji przedstawia się następująco:Rethaman 30%, gmina 40%, Sita 30%, projekt umowy na początku lutego ma być przedstawiony RM, trwają rozmowy o eksploatowaniu stacji przeładunkowej, proponuje się wykorzystać spółkę targowiska i opłaty lokalne jako podmiotu ( z rozszerzonym zakresem i kapitałem) w celu prowadzenia stacji przeładunkowej.
p. Masłowska- w swej wypowiedzi podkreśliła, iż wstępne założenia do planu gospodarki odpadami miały być takie,iż 55% udziałów w nowopowstałej spółce ma miasto.
p. Nowicki –czy MZGO było brane pod uwagę jako firma, która może współuczestniczyć w budowie tej inwestycji, ile firm wywozowych zgłosiło się do tej inwestycji, czy lokalizacja zezwala na kompleksową obsługę zadania np. rozbiór gabarytów.
p. Grabiec – poinformował, iż MZGO- nigdy nie był rozpatrywany jako zakład uczestniczący w przedsięwzięciu, Jantra i MPO wyraziły oficjalną akceptację w tym przedsięwzięciu, fakt ten nie spowoduje jednak monopolizacji, umowa spółki będzie szczegółowo określać sposób wywozu odpadów poza Szczecin, na ul. Księżnej Anastazji inwestycja planowana jest bez sortowni.
p. Litwiński- zapytał, w jaki sposób jest zaspokojony interes miasta w omawianym przedsięwzięciu.
p.Grabiec- podstawowe zagrożenie to ustalenie cen na poziomie wyższym niż obecnie, co skutkowałoby podwyżką dla mieszkańców –w związku z tym:cena winna uwzględnić transport i składowanie odpadów nie na składowiskach miejskich, cena musi być ustalana przez wszystkie trzy podmioty, więc Rethman i Cita bez udziału miasta nie będą mogły przegłosować tej podwyzki.
p. Nowicki- RO Żydówce Klucz widziałaby taką stację przeładunków na swoim terenie, –aby zaangażować mieszkańców proponują rozwazenie lokalizacji WISKORDU, jest doskonale skomunikowana, istnieje możliwość rozbudowy stacji np. o kompostownię. Dlaczego nie chcemy zrobić na odpadach dobrego interesu.
p. Grabiec- lokalizacja WISKORDU odpadła ze względu na układ komunikacyjny, istniejące obiekty nie nadawały się na sortownię odpadów,a także na wielość podmiotów na terenie WISKORDU. Stacja przeładunkowa zakłada zatrudnienie dla mak. 20 osób i w pierwszej kolejności musimy zapewnić prace dla pracowników MZGO z wygasających składowisk.
p. Jacyna- Witt- dlaczego wywozem odpadów na terenie miasta musza zajmować się obce kapitały: francuski CITA , niemiecki RETHMANN. Zgodnie z projektem Ministerstwa Środowiska, odpady będą własnością gminy bez konieczności organizowania referendum. Wg. informacji, którą posiada w dniu 1 grudnia 2004 na spotkaniu gmin: Police i Szczecin padła propozycja powołania wspólnego podmiotu, co pozwoli na otrzymanie dotacji z UE.
p. Grabiec- Plan Gospodarki Odpadami zakłada współpracę z gminami ościennymi, nie wykluczając Polic.
p. Masłowska-uważa,iż sortownia jest budowana dla zakładów komercyjnych, Miasto winno w całości finansować budowę sortowni –koszty budowy są wymierne dla wysokiego budżetu miasta, zakładając, iż jej funkcjonowanie przyniesie dla gminy zyski. Jeżeli w spółce będą kontrahenci komercyjni to cena może być odczuwalna dla mieszkańców miasta, skąd miasto uzyska fundusze na zadania wynikające z obowiązku gminy np. segregacje odpadów, edukację ekologiczną itp.
p. Grabiec- list intencyjny nie nakłada żadnych zobowiązań, wszelkie sprawy związane z powołaniem podmiotu wymagają uchwały RM i obecnie trwają prace nad przygotowaniem takiego dokumentu.
p. A. Kowalczyk- przedstawiciel związków zawodowych w swej wypowiedzi podkreślił, iż zabezpieczenia w umowie nie dają gwarancji dla miasta, np. Rethmann mimo zapisów umowy nie wywiązał się z jej realizacji. CITA zainwestowała w teren koło Rymania i czeka na zlecenia z miasta. W sortowni nie będzie zatrudnionych tylko 20 osób – zadania będą wymagały, co najmniej udziału 2-3 razy większej ilości pracowników. Popiera budowę sortowni w rejonie WISKORDU, MZGO jest zdolne do poprowadzenia omawianej inwestycji i budowy przy współudziale gmin. Przedsiębiorcy szczecińscy chcą uczestniczyć w przedsięwzięciu – do tej pory utylizacja odpadów nie była interesem, mieszkańcy płacą większe opłaty za złe podpisane umowy z Firmą Rethmann, która corocznie podnosi opłaty . Nie jest zwolennikiem ulegania żądaniom Polic, ale należy zorganizować przetarg i wybrać najkorzystniejsza firmę. Zaapelował do radnych, aby nie ulegać presji Kolegium Prezydenckiego w zakresie spsobu budowy sortowni i udziału komercyjnych podmiotów.
p.Masłowska - wnosi o przygotowanie przez Przewodniczącego Komisji projektu uchwały Rady Miasta w sprawie zmiany uchwały NR XXIII/472/04 Rady Miasta Szczecina z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie uchwalenia Planu Gospodarki Odpadami dla miasta Szczecina wraz z załącznikiem polegającej na wprowadzeniu takich zapisów , aby budowa stacji przeładunku i sortowni odpadów na terenie miasta realizowana była wyłącznie przez gminę m.Szczecina bez podmiotów komercyjnych. -wniosek stanowi załącznik do protokołu.
Komisja w wyniku głosowania : za - 8 (jednogłośnie) przyjęła w/w wniosek.
p. Litwiński wnosi o o zobowiązanie Pana Prezydenta :
- o przygotowanie w ciągu czternastu dni studium wykonalności stacji przeładunkowej odpadów w Szczecinie na terenie dawnego "WISKORDU" przez miasto Szczecin
- do niepodejmowania żadnych czynności prawnych zobowiązujących i idących w kierunku zawarcia współpracy z podmiotami komercyjnymi w zakresie wspólnej realizacji stacji przeładunków do czasu realizacji punktu 1 .( wnisoke stanowi załącznik do protokołu)
Komisja w wyniku głosowania : za - 8 (jednogłośnie) przyjęła w/w wniosek.
p. Jerzyk – złożył oświadczenie do protokołu, iż nie bierze udziału w głosowaniach w przedmiotowej sprawie – z racji swojego zatrudnienia w MPO.
Ad. pkt. 4.
Potrzeby budżetowe ZDiTM w zakresie funkcjonowania komunikacji miejskiej (obsługa linii autobusowych).
p. Grabiec- dokonał wprowadzenia do tematu , poinformował , iż jest zagrożenie dla wykonania planu rocznego , stawki za wozo-kilometr powinny być większe niż obecnie, deficyt stanowi ok. 3 – 3, 3 mln. zł. przy niezmienialnej cenie biletów.
p.Przepiera- rynek szczeciński jest specyficzny , warunki przetargowe były takie same dla wszystkich podmiotów i nie było dużej konkurencji.
p.Dzikowski- jest za stworzeniem warunków przetargowych czyli ułożenie takiej specyfikacji aby dać szansę małym przewoźnikom.
p. Wicik ZDiTM - niedobór środków wynosi 3, 5 mln. przy założeniu, iż ceny -wozokilometra wzrosną ok. 3 % - na trakcji autobusowej , zaś linie tramwajowe pozostaną na obecnym poziomie. Specyfikacja w warunkach przetargowych na obsługę linii autobusowych jest ściśle okreslona , jednym z wymogów jest wprowadzenie przez przewożnika autobusu np. 3 -trzy drzwiowego , kasowników. PAAN BUS jest alternatywą dla przewoźnika typu MZK ale miasto stawia określone w/w warunki i oni nie mogą ich zapewnić.
p.Nowicki- wnosi o skierowanie do Prezydenta Miasta uchwały o treści:
Komisja Gospodarki Komunalnej , Ochrony Środowiska i Mienia wnosi do Pana Prezydenta o zwiększenie dofinansowania komunikacji miejskiej o 3,5 mln. zł. w budżecie na rok 2005.
Komisja w wyniku głosowania : za - 7 , wstrzym..- 1 przyjęła w/w uchwałę.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
p .Litwiński- zgłosił uwagi do przedstawionych założeń do konkursu na "Opracowanie programu funkcjonowania i restrukturyzacji komunikacji tramwajowej i infrastruktury tramwajowej zakładu budżetowego pod nazwa MZK" -stanowią załącznik nr 7 do protokołu
p. Dzikowski- wnosi o likwidację dzikiego wysypiska śmieci znajdującego w okolicach wjazdu osiedla Wielgowo . Koszty wywozu postawienia kontenera na odpady można rozliczyć w opłatach wywozowych, alternatywnym rozwiązaniem byłoby otworzenie tam punkt odpadów problemowych niebezpiecznych ( z wykorzystaniem środków unijnych).
p.Grabiec – na stałe kontener nie może tam stanąć jest to wbrew zasadom, jednorazowo tak . Punkt zbiórki odpadów problemowych wymaga nakładów, w roku bieżącym nie znajdzie się w planie ale zawnioskują na rok 2006 . Jak będzie możliwość to pozyskają środki z UE , ale musi być wkład własny gminy -zainteresuje się tym problemem.
p. Przepiera - w kwietniu będzie stał kontener w ramach interwencji.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | | Przewodniczący Komisji |
  |
Beata Tubacka Inspektor BRM | | Andrzej Mickiewicz |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2005/10/17 14:38:45
historia zmian
historia zmian:
Wprowadził |
Data modyfikacji |
Rodzaj modyfikacji |
Marta Klimek |
2005/10/17 14:38:45 |
|
Beata Tubacka |
2005/02/02 09:14:59 |
|
Beata Tubacka |
2005/01/19 14:41:12 |
|
Beata Tubacka |
2005/01/19 14:32:48 |
|