Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029
Dot. Miejskiej Agendy Parkingowej
Numer: 994Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2024/11/29
Szanowny Panie Prezydencie, w ubiegłych latach w strefie parkowania w Szczecinie pobierano opłaty w sposób nielegalny - bez względu na istnienie, czy też jego brak, oznakowania poziomego. Zwracałem na to uwagę wielokrotnie w latach 2010-18, ale zawsze otrzymywałem odpowiedź, że do poboru opłaty wystarczy jedynie oznakowanie pionowe. Ta wykładnia była błędna. Ostatecznie rozstrzygnięcia sądowe wskazały na konieczność stosowania paralelnie dwojakiego oznakowania: pionowego i poziomego, żeby móc pobierać opłaty w strefie płatnego parkowania.
Takie rozwiązanie ustawowe potwierdzone przez utrwaloną linię orzeczniczą postawiło i stawia nadal przed miastami istotne wyzwania. I jak potrafiono sobie poradzić z uzupełnieniem niezbędnego oznakowania poziomego, tak wskutek tak przyjętej optyki poważnym problemem stały się miejsca nieoznakowane, za postój na których się nie płaci, a na których jednocześnie pojazdy stoją dłużej niż na tych oznakowanych. Takie wnioski niesie ze sobą na przykład dokument "Polityka parkingowa Szczecina. etap II - rekomendacje", gdzie na stronie 16 znajduje się informacja o tym, że "wyniki z przeprowadzonych badań wykazały, że kierowcy, którzy parkują na miejscach niewyznaczonych parkują pojazdy średnio kilkukrotnie dłużej niż kierowcy samochodów parkujących na miejscach wyznaczonych, którzy wykupują bilety parkingowe lub opłacają czas parkowania przez aplikacje mobilne". Parkujący poza miejscami wyznaczonymi nie baczą także na to, czy parkują zgodnie z przepisami, czy też im wbrew, radykalnie obniżając przy tym poziom bezpieczeństwa innych, w tym niechronionych, uczestników ruchu - "duża część przypadków nieprzepisowego parkowania podyktowana w obszarze objętym płatnym parkowaniem wynika z tego, że kierowcy starają się unikać stawania na wyznaczonych miejscach parkingowych w celu uniknięcia opłat parkingowych" ("Polityka parkingowa Szczecina. etap II - rekomendacje", s. 13).
Ostatecznie, pomijając już dywagacje, czy strażnicy miejscy radzą sobie z tematem, czy nie, rozwiązaniem powyższego problemu stają się słupki blokujące parkowanie. Zapewne w ten sposób bylibyśmy w stanie rozwiązać większość sytuacji, które bylibyśmy w stanie dzisiaj zidentyfikować. Ostatecznie jednak z jednej strony postęp w słupkowaniu terenu jest absolutnie niewielki, z drugiej strony warto byłoby szukać innego rozwiązania.
Tym innym rozwiązaniem jest przygotowany przez mieszkańca naszego miasta, Pana S. N., projekt pod nazwą "Miejska Agenda Parkingowa", który w podobny sposób diagnozuje problem - jako pochodną ekonomicznej zachęty do łamania przepisów.
Pan N. proponuje, by w ustawie o drogach publicznych wykreślić zwrot „w wyznaczonym miejscu” w art. 13b u. 1 i 1a oraz dopisanie w tej samej ustawie dodatkowego celu ustalania stref (art. 13b u. 2): „przeciwdziałaniu nielegalnemu parkowaniu”. Konieczne jest także zmiana art. 13f u. 1 tej ustawy z „Za nieuiszczenie opłat…” na „Za nieuiszczenie opłat lub zaparkowanie poza miejscem wyznaczonym…”. Poza tym rozwiązaniem, które wsparłoby wyjście z impasu w opisanej powyżej materii, autor Miejskiej Agendy Parkingowej proponuje urealnienie taryfikatora mandatów za nielegalne parkowanie czy też włączenie niszczenia zieleni do prawa drogowego. Osobiście, wraz z dwójką innych szczecińskich radnych - Wiktorią Rogaczewską i Przemysławem Słowikiem, udzieliliśmy wsparcia Panu S. N. w jego działaniach. Wśród sygnatariuszy Miejskiej Agendy Parkingowej znaleźć można także Panią Agatę Wojdę, Prezydent Kielc. Wiem, że Pan Prezydent w czasie kampanii wyborczej spotykał się również z Panem N. podczas studyjnego spaceru po mieście.
W tym kontekście zwracam się do Pana Prezydenta z trzema prośbami:
- o wsparcie Miejskiej Agendy Parkingowej we wszystkich samorządowych czy też wspólnych rządowo - samorządowych gremiach jako faktycznie skutecznego narzędzia do walki z patologią parkingową. Taki wspólny głos samorządów mógłby stanowić podstawę do wszczęcia w Sejmie procedury zmiany ustawy o drogach publicznych,
- o wsparcie Miejskiej Agendy Parkingowej we wszystkich oficjalnych i nieoficjalnych spotkaniach z parlamentarzystami i z wojewodą zachodniopomorskim. Takie działania mogłyby być również ważnym przyczynkiem do rozpoczęcia prac nad zmianą ustawy w tym zakresie,
- o wsparcie Miejskiej Agendy Parkingowej poprzez stanie się jej sygnatariuszem, bowiem każdy taki głos wsparcia w tej istotnej z punktu widzenia bezpieczeństwa i uporządkowania parkowania w miastach, zwiększa jego wagę.
- W kontekście powyższego proszę o informację, czy Panu Prezydentowi znana jest Miejska Agenda Parkingowa oraz czy jest Pan Prezydent w stanie wesprzeć Miejską Agendę Parkingową we wskazane powyżej sposoby?
Interpelujący Radni:
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
- udostępnił:
- Biuro Rady Miasta
- wytworzono:
- 2024/11/29
- odpowiedzialny/a:
- Marzena Arciszewska
- wprowadził/a:
- Marzena Arciszewska
- dnia:
- 2024/11/29 08:36:41
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marzena Arciszewska | 2024/11/29 08:36:41 | Nowa pozycja |