Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/09/24
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
odpowiadając na Pani interpelację z dnia 14 sierpnia 2018 r. dotyczącej kontroli zakończenia inwestycji oraz funkcjonowania spalarni w spółce ZUO w Szczecinie, informuję co następuje.
Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Zakładem Unieszkodliwiania odpadów Sp. z o.o. (ZUO) a firmą TM.E. S.p.A – Termomeccanica Ecologia – wykonawcą zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów (ZTUO), w dniu 25 stycznia 2018 r. zostało wydane Świadectwo Przejęcia potwierdzające datę ukończenia robót na dzień 28 grudnia 2017 r. Po wydaniu Świadectwa Przejęcia rozpoczął się 6 miesięczny okres zgłaszania wad, w którym wykonawca zobowiązany był do wykonania robót zaległych, usunięcia usterek stwierdzonych przed wystawieniem Świadectwa Przejęcia i w okresie zgłaszania wad. Roboty zaległe i stwierdzone usterki nie miały wpływu na zasadnicze funkcjonowanie ZTUO i możliwa była jego eksploatacja.
W okresie od stycznia do czerwca 2018 r. ZTUO była instalacją w fazie optymalizacji. W tym czasie praca poszczególnych segmentów była ze sobą synchronizowana.
Złożoność instalacji i poszczególnych urządzeń, konieczność zoptymalizowania procesów wymagała odpowiedniego zaangażowania sił ZUO oraz współdziałania z wykonawcą. W tym celu personel wykonawcy w okresie 6 miesięcy od wydania Świadectwa Przejęcia koordynował personel ZUO przy realizacji eksploatacji ZTUO.
Jednocześnie z powodu optymalizacji procesu termicznego przekształcania odpadów miały miejsce zdarzenia, które zakłócały pracę poszczególnych urządzeń. Niekiedy zdarzenia te powodowały chwilowe zakłócenia pracy poszczególnych urządzeń, węzłów czy instalacji bez wpływu koniczności odstawienia instalacji. Miały miejsce też takie, które wymagały całkowitego odstawienia wszystkich urządzeń, co wiązało się z postojem jednej z dwóch linii do termicznego unieszkodliwiania odpadów bądź całej instalacji. Każde z tych zdarzeń było szczegółowo analizowane, w szczególności pod kątem wyeliminowania przyczyn mogących występować w przyszłości.
Zgodnie z przyjętymi założeniami ZTUO w 2018 r. ma unieszkodliwić 120 000 ton odpadów. W okresie od stycznia do lipca 2018 r. ZTUO unieszkodliwiło 56 369,17 ton odpadów. Z prowadzonych kalkulacji, biorąc pod uwagę faktyczne dobowe możliwości instalacji ZTUO unieszkodliwi w 2018 r. 150 000 ton odpadów.
W kwestii kontroli, informuję, że w okresie od stycznia 2018 r. do sierpnia 2018 r. ZUO był poddany następującym kontrolom:
1. w dniach od 15 marca 2018 r. do 15 maja 2018 r. kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Szczecinie, w zakresie przestrzegania przepisów decyzji administracyjnych w zakresie ochrony środowiska,
2. w dniu 26 marca 2018 r. kontrola Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie w zakresie przestrzegania przepisów określających warunki zdrowotne środowiska pracy, a zwłaszcza zapobiegania powstawaniu chorób zawodowych i innych związanych z warunkami pracy,
3. w dniu 26 marca 2018 r. kontrola Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie w zakresie oceny utrzymania należytego stanu higienicznego obiektu użyteczności publicznej,
4. w dniu 23 lipca 2018 r. kontrola Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie w zakresie przestrzegania przepisów określających warunki zdrowotne środowiska pracy, a zwłaszcza zapobiegania powstawaniu chorób zawodowych i innych związanych z warunkami pracy,
5. w dniu 21 sierpnia 2018 r. kontrola Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w zakresie przestrzegania warunków określonych w decyzjach wydanych na podstawie ustawy Prawo wodne i pozwoleniach zintegrowanych odnośnie wprowadzania ścieków do wód lub ziemi, wprowadzania wód pochodzących z obiegów chłodzących elektrowni lub elektrociepłowni oraz odprowadzania wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej.
Przeprowadzone kontrole nie stwierdziły naruszeń, co do zakresu objętego kontrolą. W załączeniu przekazuję kopie protokołów pokontrolnych.
W dniach od 27 do 31 sierpnia 2018 r. jest zaplanowana Kontrola doraźna Projektu „Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego” przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zakres kontroli obejmuje mi.in. :
1. kontrolę zakresu rzeczowego Projektu i porównanie go z zakresem określonym w umowie o dofinansowanie,
2. kontrolę systemu finansowo – księgowego,
3. weryfikację projektu pod względem zgodności z zasadami udzielania pomocy publicznej;
4. kontrolę zgodności z zadeklarowanym sposobu wykorzystania nieruchomości wykorzystanej do realizacji Projektu,
5. kontrolę systemu zarządzania Projektem,
6. kontrolę prawidłowości kwalifikowania wydatków uwzględnionych we wniosku o płatność końcową,
7. kontrolę działań upowszechniających pomoc UE.
ZUO udostępni niezwłocznie po otrzymaniu protokół z przeprowadzonej przez NFOŚiGW kontroli.
Ponadto zgodnie z art. 219 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności w związku, z czym Rada Nadzorcza Spółki Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. została poproszona o przeanalizowanie materiałów stanowiących załącznik do interpelacji.
Interpelacja: Dot. kontroli zakończenia inwestycji oraz funkcjonowania spalarni odpadów w spółce ZUO sp. z o.o