Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności
- Odpowiadający:
- Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2018/05/02
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana zapytanie nr 2554 w sprawie parkowania na Podzamczu uprzejmie informuję, co następuje.
W odpowiedzi na zapytanie nr 2554 z dnia 24.04.2018 r., w sprawie niewłaściwie parkujących pojazdów na terenie Podzamcza poddano analizie okres
9 miesięcy, od stycznia do września 2017 r. W tym czasie na terenie Podzamcza funkcjonariusze Straży Miejskiej Szczecin zrealizowali ogółem 461 interwencji,
a wobec 282 sprawców wykroczeń zastosowano sankcje zgodne z obowiązującym prawem.
Natomiast w analogicznym zakresie, kontynuując założone działania,
w czasie od 1 października 2017 r. do 24 kwietnia 2018 r., to jest 7 miesięcy, zrealizowano ogółem 460 interwencji, wobec 209 sprawców zastosowano sankcje karne.
Poddając powyższe wartości analizie, można zauważyć tendencję zwyżkową prowadzonych na Podzamczu przez strażników miejskich działań wobec kierujących nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Na podstawie wskazanych danych ilość zrealizowanych interwencji wynosi 2,45 dziennie, niemniej tylko w ostatnich
7 miesiącach zwiększyła się częstotliwość działań do liczby 3,15 interwencji dziennie.
W odniesieniu do części zapytania dotyczącej respektowania znaku D-40 „strefa zamieszkania” i wymogów z nim związanych informuję, iż uprawnienia Straży Miejskiej wynikają z art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych, który stanowi, że do zadań straży należy czuwanie nad porządkiem
i kontrola ruchu drogowego – w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym. Obszar strefy zamieszkania jest krótko opisany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, gdzie art. 2 stanowi: „Strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazd i wyjazd oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi”.
Jednocześnie w art. 1 tejże ustawy zawarty jest zakres regulacji, określający zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że na terenie Podzamcza niektóre pasy terenu składające się z jezdni lub pobocza nie posiadają statusu odpowiedniej kategorii drogi publicznej, gdyż są częścią własności lub dzierżawy osób lub instytucji.
Kontrola ulic Podzamcza stanowi dla Straży Miejskiej nadal kwestię priorytetową, jednakże należy pamiętać, iż ilość zgłoszeń z przedmiotowego rejonu dotyczących bezpieczeństwa i porządku w komunikacji stanowi 1,4 % ogólnej liczby zgłoszeń przyjmowanych w Straży Miejskiej.
Jednocześnie w zakresie organizacji ruchu pragnę poinformować, że przy nowo powstałym przejściu dla pieszych w ciągu ulicy Nadbrzeże Wieleckie łączącego rejon Podzamcza z Bulwarami Nadodrzańskimi wprowadzono słupki blokujące, zwiększające bezpieczeństwo pieszych. Ponadto został sporządzony schemat montażu pylonów drogowych uniemożliwiających parkowanie pojazdów na połączeniu drogi dla rowerów z ul. Kurza Stopka. Montaż wskazanych powyżej pylonów planowany jest w maju b.r.
Interpelacja: Dot. parkowania na Podzamczu - kiedy wreszcie koniec przymykania oka na łamanie prawa?