Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Architektury i Budownictwa
- Odpowiadający:
- Michał Przepiera - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2015/08/06
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W związku z Pani interpelacją w sprawie inwestycji w rejonie ulic: Wschodniej, Ukośnej i Krzewiastej w Szczecinie przekazuję informację uzyskaną od Prezesa Zarządu TBS „Prawobrzeże” Sp. z o.o.
„W odpowiedzi na interpelację j.w. Radnej Rady Miasta Szczecin p. Urszuli Pańki TBS „Prawobrzeże” Sp. z o.o. informuje, że planowana inwestycja mieszkaniowa przy ul. Wschodniej – Sąsiedzkiej w Szczecinie dotychczas nie została rozpoczęta z przyczyn niezależnych od spółki i przekazuje informacje o okolicznościach uniemożliwiających rozpoczęcie budowy osiedla „Słoneczne Tarasy”:
1) Głównym źródłem finansowania przedsięwzięć budownictwa mieszkaniowego realizowanego przez TBS-y były preferencyjne kredyty z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (KFM), udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), na podstawie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
2) Od 2004 r. do 2009 r. TBS „Prawobrzeże” składało do Banku Gospodarstwa Krajowego wnioski o udzielenie kredytu na realizację inwestycji „Słoneczne Tarasy”. Jednym z warunków uzyskania kredytu było prawo własności do gruntu oraz uzbrojenie terenu.
3) W latach 2005 oraz 2008 Gmina Miasto Szczecin wniosła aportem do kapitału zakładowego spółki teren pomiędzy ul. Wschodnią – Sąsiedzką – Ukośną w Podjuchach. W 2007 r. wykonano uzbrojenie terenu.
4) W latach 2005 - 2007 została opracowana dokumentacja projektowa i uzyskano pozwolenie na budowę dla osiedla mieszkaniowego „Słoneczne Tarasy” o łącznej ilości 548 mieszkań, planowanych do realizacji w dwóch etapach realizacyjnych :
Zadanie I – 280 mieszkań
Zadanie II – 268 mieszkań
5) W 2009 r. na podstawie ustawy z dnia 2.09.2009 r. o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz niektórych ustaw - wygaszono Krajowy Fundusz Mieszkaniowy.
W okresie ubiegania się o kredyty na realizacje inwestycji TBS „Prawobrzeże” napotykał na bariery i trudności w wypełnianiu nakreślonego ustawowo celu działalności, wynikające z ograniczanego dostępu do preferencyjnych kredytów udzielanych przez BGK. Wnioski TBS „Prawobrzeże” spełniały wymagania i warunki formalne, czego dowodem była wysoka ocena punktowa, tj. powyżej 100 pkt., lecz Bank odmawiał udzielenia TBS „Prawobrzeże” kredytu na realizację w/w inwestycji, uzasadniając swą decyzję o wysokim zaangażowaniem środków KFM wobec Wnioskodawcy oraz podmiotów powiązanych kapitałowo (tj. Gmina Miasto Szczecin, Szczeciński TBS, TBS Prawobrzeże) bliskie maksymalnemu limitowi zaangażowania środków Banku w stosunku do podmiotów powiązanych kapitałowo, określonego w ustawie Prawo bankowe.
Pomimo pozytywnej oceny zdolności kredytowej, wiarygodności ekonomicznej spółki oraz terminowego regulowania wszelkich zobowiązań wynikających z zwartych umów kredytowych, bank odmawiał udzielenia kwalifikacji dla wniosków kredytowych :
- edycja 2004 r. – z powodu ryzyka związanego ze zwiększeniem kwoty zaangażowania banku, przy uwzględnieniu udzielenia 4 promes kredytu na inne inwestycje spółki,
- edycji 2005 i 2006 r. – z powodu wysokiego zaangażowani środków KFM wobec Wnioskodawcy oraz podmiotów powiązanych kapitałowo, bliskie maksymalnemu limitowi zaangażowania środków Banku w stosunku o podmiotów powiązanych kapitałowo, określonego w art. 71 ust. 1 pkt. 2 ustawy Prawo bankowe, tj. 25% funduszy własnych Banku
- edycja 2007 r. - z powodu podwyższonego ryzyka kredytowego, w związku z przekroczeniem zaangażowania Banku wobec Kredytobiorcy i podmiotów powiązanych (Gmina Szczecin i Szczecińskie TBS) powyżej 20% funduszy własnych Banku wg prognoz na 2010 r.
- edycja 2008 r. - na podstawie par.6 ust. 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.11.2007 r., BGK kierując się wynikami oceny punktowej odmówił kwalifikacji (wnioski uzyskały niższą ilość punktów niż przyjęta przez Bank dolna granica ilości punktów dla zakwalifikowania wniosku, gdyż z uwagi na brak środków bank udzielał kwalifikacji tylko dla wniosków, w których poziom kredytu wynosił ok. 50% (przy 70% dopuszczonym ustawą),
- edycja 2009 r. - wyczerpanie limitu środków określonych przez Bank,
W związku z brakiem innych dostępnych źródeł umożliwiających pozyskanie i spłatę kredytu, przy uwarunkowaniach ustawowych dotyczących maksymalnej stawki czynszu za wynajem mieszkań ( < 4%) , TBS „Prawobrzeże” nie miało możliwości zdobycia środków finansowych i rozpoczęcia budowy osiedla mieszkaniowego „Słoneczne Tarasy”. W związku z oczekiwaniem na wprowadzenie zapowiadanych nowych programów rządowych, spółka zmuszona była dokonywać przesunięcia terminów rozpoczęcia realizacji planowanych przedsięwzięć mieszkaniowych, w tym budowy osiedla przy ul. Wschodniej – Sąsiedzkiej.
W lipcu 2015 r. Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego która przewiduje, że w 2015 r. ruszy rządowy program finansowania społecznego budownictwa czynszowego. W ramach polityki mieszkaniowej państwa, podstawą programu będą preferencyjne kredyty i gwarancje nabycia emisji obligacji udzielane przez BGK. Źródłem finansowania ma być Fundusz Dopłat.
Ustawa przewiduje, że mieszkania o ograniczonych czynszach budowane będą przez inwestorów (towarzystwa budownictwa społecznego, inne spółki gminne, spółdzielnie mieszkaniowe) z udziałem preferencyjnego kredytu udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przepisów wykonawczych do nowego programu rządowego, TBS „Prawobrzeże” planuje ubiegać się o preferencyjny kredyt na realizację inwestycji przy ul. Wschodniej – Sąsiedzkiej.”
Interpelacja: Dot. terenu przy ulicy Wschodniej, Ukośnej, Krzewiastej