Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/02/07
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pani interpelację w ww. sprawie uprzejmie informuję, że decyzją z dnia 12.09.2017r. Nr 1355/17 zatwierdzony został projekt zagospodarowania terenu oraz udzielone zostało pozwolenie na budowę, na realizację inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Kusocińskiego w Szczecinie (dz. nr 2/22 i nr 2/24 obr. 1049).
Decyzja o pozwoleniu na budowę wydana została w oparciu o przepisy prawa budowlanego oraz projekt zagospodarowania terenu, spełniający ustalenia zapisów obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Szczecin, powołanego Uchwałą Rady Miasta Szczecin Nr XXXVI/755/13 z dnia 28 stycznia 2013 roku – „Nowe Miasto - Dąbrowskiego - Sowińskiego w Szczecinie”.
Równolegle do trwającego postępowania administracyjnego o uzyskanie pozwolenia na budowę, Inwestor tj. Budnex Deweloper Sp. z o.o., w marcu 2017r. wystąpił do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska tut. Urzędu z wnioskiem w sprawie usunięcia drzew i krzewów kolidujących z ww. zamierzeniem.
W oparciu o przedłożone dokumenty, decyzją z 24 kwietnia 2017 roku, znak WGKiOŚ-II.6131.9.19.2017.KMu, działający z upoważnienia Prezydenta Miasta Szczecin Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wydał zezwolenie na usunięcie zieleni kolidującej z realizacją inwestycji. Decyzja administracyjna w tej sprawie wydana została na podstawie obowiązujących przepisów ustawy o ochronie przyrody.
Wydany dokument obejmował zezwolenie na usunięcie 110 szt. drzew oraz łącznie 456 m2 krzewów, za wycinkę których ustalono opłatę w wysokości 5.163.450,00 złotych. Opłata została odroczona, w myśl przepisów o ochronie przyrody, na okres 3 lat od dnia wykonania nasadzeń zastępczych drzew i krzewów, stanowiących ekwiwalentną rekompensatę za powstałą stratę w zieleni. Docelowo zamiennie wprowadzonych zostanie 152 szt. drzew ze szlachetnych gatunków drzew ozdobnych oraz 550 m2 krzewów.
Informuję ponadto, że swoją decyzją WGKiOŚ nałożył na inwestora obowiązek zastosowania do nasadzeń zastępczych wyłącznie materiału szkółkarskiego wysokiej jakości, wolnego od chorób i patogenów. W przypadku drzew nasadzane egzemplarze muszą posiadać dobrze wykształcone pnie i korony oraz muszą mieć min. 3 m wysokości i posiadać 14-22 cm w obwodzie pnia (zależnie od cech gatunkowych). Krzewy zaś winny być zakupione w doniczkach jednorazowych o śred. 20 cm i posiadać 5-7 dobrze wykształconych pędów głównych. Zastosowanie takiego materiału gwarantuje zrekompensowanie ubytku zieleni w stosunkowo krótkim czasie.
Interpelacja: Dot. wycinki drzew przy ulicy Kusocińskiego