Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Architektury i Budownictwa
- Odpowiadający:
- Daniel Wacinkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2017/11/28
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pani zapytanie w sprawie terenu położonego w rejonie ulic Andrzejewskiego i Iwaszkiewicza w Szczecinie (działka nr 30 i 31 obręb 4052) informuję:
Zgodnie z uchwałą Nr XIII/346/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 17 września 2007 r. w sprawie Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla „Majowe-Kijewo” w Szczecinie (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z dnia 9 listopada 2007 r. Nr 110 poz. 1922), teren działek nr 30 i 31 z obrębu 4052, znajduje się w granicach terenu elementarnego oznaczonego symbolem D.M.2017.UO,UZ o następujących ustaleniach funkcjonalnych:
- przeznaczenie terenu: zabudowa usługowa w zakresie oświaty i ochrony zdrowia; inwestycja celu publicznego; dopuszczalny zakres usług: przedszkole i żłobek.
- dopuszcza się zagospodarowanie tymczasowe, do czasu realizacji usług oświaty wyłącznie w zakresie: stacji pomiarowej zanieczyszczeń powietrza, sportu i rekreacji (np. boisko sportowe, mini golf), parkingów dla samochodów osobowych.
Właścicielem działek nr 30 i 31 z obrębu 4052 jest Gmina Miasto Szczecin.
W dniu 05.10.2015 r. Wydział Zasobu i Obrotu Nieruchomościami zwrócił się do Biura Planowania Przestrzennego Miasta o wprowadzenie w ww. mpzp zmiany dla terenów ww. nieruchomości w zakresie ustaleń funkcjonalnych, tj. zniesienie zapisu wskazującego na konieczność realizacji inwestycji celu publicznego i wprowadzenie zapisów, które umożliwiłyby realizację przedszkola i żłobka publicznego i niepublicznego. Ww. zmiana mpzp spowodowałaby wzrost atrakcyjności przedmiotowych nieruchomości gruntowych i umożliwiłaby ich zbycie w drodze przetargu. Uchwałą Rady Miasta Szczecin Nr XIII/309/15 z dnia 17.11.2015 r. wszczęto zmiany do planu „Majowe-Kijewo” pod nazwą „Majowe-Łubinowa”. Projekt nowego planu, przewiduje lokalizację na tym terenie zbiornika retencyjnego wód deszczowych i obiektów oświaty (z dopuszczeniem szkoły podstawowej), ochrony zdrowia, również jako inwestycji prywatnych. Plan jest procedowany i po posiedzeniu Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej zostanie skierowany do uzgodnień.
Z informacji uzyskanej z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego wynika, że na przedmiotowym terenie nie istnieje parking w rozumieniu treści art. 3 pkt. 1 ustawy Prawo budowlane. Istniejący przejazd przez chodnik w ciągu ulicy Andrzejewskiego na nielegalne miejsce postoju dla samochodów prawdopodobnie jest pozostałością po zjeździe na teren budowy osiedla mieszkaniowego przy ul. Iwaszkiewicza. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego rozpatrzy możliwość wyremontowania wskazanego odcinka chodnika w roku 2018 oraz postawienie słupków w celu zablokowania przejazdu na nielegalny parking.
Interpelacja: Dot. ulic Andrzejewskiego i Iwaszkiewicza