Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2017/07/20
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na zapytanie Nr 2024 z dnia 13 lipca 2017 roku, w oparciu o wyjaśnienia przekazane przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie, informuję, że w dniu 05 marca 2013 roku została zawarta umowa o roboty adaptacyjne części wspólnej nieruchomości tj strychu z przeznaczeniem na lokale mieszkalne pomiędzy wspólnotą mieszkaniową a inwestorem tj. firmą Sp. z o.o.. Jednym z warunków przekazania strychu do adaptacji było wykonanie remontu kapitalnego dachu wraz z jego podniesieniem. W związku z tym, iż inwestor nie wywiązał się z terminu zakończenia robót jak również jakość wykonanych przez niego prac była wadliwa wspólnota mieszkaniowa postanowiła nie przedłużyć aneksem terminu obowiązywania umowy. ZBiLK wystąpił do Zarządcy o zabezpieczenie terenu budowy, komisyjne sporządzenie protokołu i dokumentacji z wykonanych prac na nieruchomości w celu rzetelnego ustalenia poniesionych nakładów przez firmę i uwiarygodnienia jego potencjalnych roszczeń względem wspólnoty.
W dniu 4 stycznia 2017 roku ZBiLK wystąpił do Zarządcy o zlecenie niezależnemu rzeczoznawcy wycenę obecnego stanu zaawansowania prac i poniesionych nakładów na roboty adaptacyjne. Zgodnie z opracowaną i otrzymaną w maju br. ekspertyzą budowlaną prace związane m.in. z remontem dachu zostały wykonane niezgodnie ze sztuką budowlaną i ze względów technicznych dyskwalifikują całość robót. Nowa konstrukcja dachu wykonana jest niezgodnie z dokumentacją projektową, zasadami robót ciesielskich z zastosowaniem niewłaściwego materiału, długości przekrojów i rodzaju drewna. W związku z tym wspólnota mieszkaniowa będzie zmuszona pozwać wykonawcę o odszkodowanie wynikające z dewastacji części nieruchomości wspólnej i kosztów przywrócenia stanu poprzedniego.
Niezależnie od powyższego ZBiLK wystąpił do zarządcy AGBiL Sp. z o.o. o przygotowanie listy do głosowania w sprawie remontu dachu, ponieważ zachodzi konieczność pilnego remontu dachu.
W uzupełnieniu powyższych informacji wyjaśniam:
ad 1) Wspólnota mieszkaniowa nie podejmowała uchwały na remont dachu, ponieważ w umowie o roboty adaptacyjne części wspólnej nieruchomości tj strychu na lokale mieszkalne zawartej pomiędzy wspólnotą mieszkaniową a inwestorem, jednym z warunków przekazania strychu był remont kapitalny dachu wraz z jego podniesieniem.
ad 2) W związku z powyższym informuję, że uchwała nie była przedstawiana ZBiLK przez Zarządcę.
ad 3) Po wystąpieniu intensywnych opadów jesienią 2016 roku podjęto decyzję o doraźnym zabezpieczeniu połaci dachowej. Prace poprzedzone były wykonaniem zabezpieczeń na strychu – rozłożono plandeki. Zakres prac obejmował: uszczelnienie kominów, zabezpieczenie płytami OSB otworów w ścianach, zabezpieczenie otworów okiennych, rozłożenie na połaci dachowej ok. 400 m² plandeki wraz z mocowaniem jej łatami. W tym okresie kilkakrotnie firma konserwująca uzupełniała i naprawiała zerwane plandeki.
ad 4 i 5) W dniu 29 czerwca 2017 roku ZBiLK wysłał do zarządcy maila wzywającego do natychmiastowego zabezpieczenia mieszkań przed zalewaniem z dachu. Zarządca nieruchomości AGBiL Sp. z o.o. potwierdził wysłanie ekipy remontowej celem wykonania ww. prac w dniu 30 czerwca br.. Jednak z uwagi na panujące warunki atmosferyczne ( silne wiatry z ulewami) doszło do uszkodzenia tymczasowego zabezpieczenia.
ad 6) 04 stycznia 2017 roku ZBiLK wystąpił do zarządcy o zlecenie niezależnemu rzeczoznawcy wycenę obecnego stanu zaawansowania prac i poniesionych nakładów przez wykonawcę adaptacji. W dniu 14 czerwca 2017 roku ZBiLK wysłał maila do zarządcy wnioskując o zabezpieczenie terenu budowy, komisyjne sporządzenie protokołu i dokumentacji z wykonanych prac na nieruchomości w celu rzetelnego ustalenia poniesionych nakładów przez inwestora i uwiarygodnienia jego ewentualnych roszczeń względem wspólnoty.
ad 7) ZBiLK po wykonaniu remontu dachu przez wspólnotę mieszkaniową przystąpi do remontu lokali mieszkalnych.
ad 8) ZBiLK ze względu na stan techniczny dachu wystąpił do AGBiL sp. z o.o. o opracowanie ekspertyzy na podstawie, której można podjąć dalsze działania.
ad 9 i 10) W celu poprawy warunków bytowych mieszkańców i zminimalizowania skutków zalań w dniu 30 czerwca 2017 roku pracownicy ZBiLK dokonali wizji wszystkich lokali komunalnych, które zostały zalane w związku z wadliwie wykonanym dachem. W każdym lokalu została wykonana dokumentacja fotograficzna i spisane protokoły szkód celem zgłoszenia do ubezpieczyciela.
Wszystkim najemcom zalanych lokali zaproponowano lokal zamienny na czas remontu. Jedna z rodzin wyraziła zgodę na przeprowadzkę do lokalu zamiennego i w dniu 13 lipca br. lokal został jej przekazany. Mieszkańcom z dwóch lokali złożono ofertę zamiany. Dla pozostałych mieszkańców przygotowane zostaną oferty zamiany, w celu podjęcia decyzji o ewentualnej przeprowadzce z zalanych lokali.
Interpelacja: Dot. nieruchomości budynkowej przy ul. Studziennej 15
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2017/12/28 10:16:15 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2017/12/18 14:29:35 | modyfikacja wartości |
Edyta Sowińska | 2017/07/20 14:44:47 | nowa pozycja |