Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2018/06/06
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na zapytanie nr 2621 informuję, że wdrożenie reformy oświaty i pierwszy rok funkcjonowania nowego ustroju szkolnego nie wpłynął na organizację zajęć religii i etyki w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Szczecin.
Poniżej przedstawiam informacje dotyczące organizacji przedmiotowych zajęć w roku szkolnym 2017/2018:
I. Przedszkola publiczne:
1) w pięćdziesięciu przedszkolach i sześciu filiach odbywały się zajęcia z religii. W żadnej z 56 placówek nie były prowadzone zajęcia z etyki. Zajęcia z religii organizowane były w trakcie godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej tj. w godzinach od 9.00 do 14.00.
II. Szkoły podstawowe:
1) w osiemnastu samodzielnych szkołach podstawowych prowadzone było nauczanie religii, w tym w trzynastu placówkach realizowano także nauczanie etyki. Zajęcia z religii odbywały się na początku lub na końcu zajęć lekcyjnych w dziesięciu szkołach, a w ośmiu placówkach, ze względu na organizację pracy szkoły, zajęcia religii wplecione były w plan lekcji poszczególnych klas. Lekcje etyki w trzynastu szkołach były prowadzone na początku lub w większości przypadków na końcu zajęć lekcyjnych. Zajęcia etyki prowadzone były w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych z podziałem na klasy 1-3 i 4-7.
2) w dwudziestu jeden szkołach podstawowych z oddziałami dotychczasowego gimnazjum prowadzone było nauczanie lekcji religii, w tym w dwunastu również etyki. W ośmiu placówkach zajęcia religii odbywały się na początku lub na końcu zajęć lekcyjnych.
W dwunastu jednostkach, ze względu na organizację pracy szkoły, zajęcia odbywały się na początku, na końcu zajęć i sporadycznie wplecione były w plan lekcji poszczególnych klas. Lekcje etyki w dwunastu szkołach były prowadzone na początku lub w większości przypadków na końcu zajęć lekcyjnych. Zajęcia etyki prowadzone były w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych z podziałem na klasy 1-3 i 4-7 szkoły podstawowej oraz klas 2-3 szkoły gimnazjalnej.
Jednocześnie należy podkreślić, że dla dzieci nieuczęszczających na lekcje religii we wszystkich szkołach podstawowych dyrektor szkoły zobowiązany jest zapewnić zajęcia opiekuńcze (świetlica, zajęcia biblioteczne, zajęcia z pedagogiem szkolnym).
III. Szkoły ponadgimnazjalne/ponadpodstawowe (samodzielne licea ogólnokształcące, zespoły szkół ogólnokształcących, zespoły szkół zawodowych, samodzielne technikum):
1) w trzydziestu szkołach ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych prowadzone było nauczanie religii, w tym w dziewiętnastu placówkach prowadzono także nauczanie etyki. Zajęcia z religii w dwudziestu pięciu szkołach, o ile było to możliwe w planie organizacyjnym danej placówki, odbywały się na początku lub na końcu zajęć lekcyjnych. W pięciu placówkach, ze względu na organizację pracy szkoły, zajęcia religii wplecione były w plan lekcji poszczególnych klas. Aby umożliwić uczestnictwo w zajęciach etyki wszystkim zgłaszającym się uczniom, placówki organizowały je głównie na końcu zajęć lekcyjnych w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych z podziałem na poszczególne typy szkół.
2) w trzech zespołach, ze względu na specyfikę sportową szkoły, dużą liczbę treningów, różnorodność typów szkół, lekcje religii wplecione były w plan lekcji poszczególnych klas. W jednym z tych zespołów prowadzone były zajęcia etyki w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych na końcu zajęć lekcyjnych.
IV. Placówki kształcenia specjalnego:
1) w dziesięciu placówkach kształcenia specjalnego, w skład których wchodzą różne typy szkół (przedszkole specjalne, szkoły podstawowe specjalne, liceum ogólnokształcące specjalne, klasy dotychczasowego gimnazjum, klasy dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej specjalnej, branżowa szkoła specjalna I stopnia) organizowane były wyłącznie zajęcia religii, które ze względu na specyfikę szkół specjalnych wplecione były w plan lekcji poszczególnych klas.
2) w Zespole Szkół Szpitalnych zajęcia religii oraz etyki nie były realizowane.
V. Szkoły artystyczne:
1) W Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia prowadzone było nauczanie zarówno religii, jak i etyki. Zajęcia z religii, ze względu na organizację pracy szkoły oraz jej specyfikę wplecione były w plan lekcji poszczególnych klas. Zajęcia etyki prowadzone były natomiast w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych z podziałem na klasy 1-3 i 4-7 i zawsze odbywały się na końcu zajęć dydaktycznych.
Interpelacja: Dot. nauki lekcji religii i etyki w szkołach