Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Architektury i Budownictwa
- Odpowiadający:
- Daniel Wacinkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2017/10/24
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Uchwała Rady Miasta Szczecin Nr XXI/560/08 z dnia 24 kwietnia 2008 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu "Żelechowa - Łączna" w Szczecinie, obowiązująca na terenie na którym zlokalizowany jest przedmiotowy zbiornik wodny ustala na całym obszarze planu zakaz zabudowy cieków naturalnych oraz zasypywania oczek wodnych i naturalnych dolin cieków ( § 6 ust. 2 pkt 5 ustaleń ogólnych planu ). Ponadto ustalenia szczegółowe planu dla terenu elementarnego oznaczonego symbolem P.Z.3059.U/E, w granicach którego znajduje się zbiornik, nakazuje zachowanie istniejącego zbiornika wodnego ( § 65 ust. 2 pkt 1 ) oraz dopuszcza regulację linii brzegowej zbiornika wodnego ( § 65 ust. 2 pkt 2 ). Plan nie zawiera definicji regulacji linii brzegowej.
Zgodnie z art. 15 ustawy Prawo wodne ( Dz.U.2017 r. poz. 1121 t.j. ), linię brzegu dla cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych stanowi krawędź brzegu lub linia stałego porostu traw albo linia, którą ustala się według średniego stanu wody z okresu co najmniej ostatnich 10 lat. Jeżeli krawędź brzegu jest wyraźna, linia brzegu biegnie tą krawędzią. Jeżeli krawędź brzegu nie jest wyraźna, linia brzegu biegnie granicą stałego porostu traw, a jeżeli granica stałego porostu traw leży powyżej stanu wody, o którym wyżej mowa, linia brzegowa jest linią przecięcia się zwierciadła wody z gruntem przyległym.
Zatem, poprzez dopuszczoną miejscowym planem regulację linii brzegowej zbiornika wodnego należy rozumieć prace mające na celu utrzymanie, wzmocnienie i utrwalenie istniejącej linii brzegowej zbiornika.
Ustalone w miejscowym planie "Żelechowa - Łączna" zapisy o zakazie zasypywania oczek wodnych oraz nakazie zachowania przedmiotowego zbiornika wodnego, stanowią prawną ochronę istniejącego zbiornika.
Teren zbiornika objęty był wydaną dla Amber Sp. z o.o.,decyzją Nr 156/11 z dnia 01.02.2011 r. o pozwoleniu na odbudowę istniejącego zbiornika wodnego z przystosowaniem go do funkcji zbiornika rekreacyjnego wraz z urządzeniami budowlanymi, na osiedlu domów jednorodzinnych „Małe Błonia” przy ul. Łącznej w Szczecinie, zmienioną późniejszą decyzją Nr 849/12 z dnia 12.06.2012 r. zatwierdzającą zamienny projekt budowlany odbudowy istniejącego zbiornika wodnego. W związku z tym, że Amber Sp. z o.o. nie rozpoczęła robót budowlanych w okresie ważności decyzji, w dniu 10.10.2017 r. stwierdzono wygaśnięcie decyzji Nr 156/11 oraz zmieniającej ją decyzji Nr 849/12.
Istniejący zbiornik wodny ( po podziale terenu ) zlokalizowany jest na działce nr 174/16 oraz na niewielkich fragmentach przylegających działek nr: 174/13, 174/14 i 174/15. Obecnie żadna z wyżej wymienionych działek nie jest objęta postępowaniem organu administracji architektoniczno-budowlanej.
Na położonej w niedalekim sąsiedztwie zbiornika działce nr 174/7 oraz działce nr 174/5 wydano osobom fizycznym decyzje o pozwoleniu na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Jak wynika z zatwierdzonych projektów, zakres robót budowlanych zamyka się wyłącznie w granicach działek inwestycyjnych objętych wydanymi pozwoleniami na budowę, położonych w pewnym oddaleniu od zbiornika.
Na wniosek mieszkańców ul. Rudzika, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Szczecinie, prowadzi obecnie postępowanie w sprawie robót prowadzonych bezpośrednio w obrębie zbiornika wodnego.
Z postanowienia organu nadzoru budowlanego wynika, że podczas wykonywania robót budowlanych związanych z budową budynku jednorodzinnego na działce nr 174/5 rozprowadzono masy ziemne poza terenem inwestycji tj. na teren przyległej działki nr 174/13 i częściowo na teren działki nr 174/6, aż do zbiornika wodnego powodując jego częściowe zasypanie.
Z uwagi na wystąpienie możliwości spowodowania zagrożenia środowiska oraz na prowadzenie robót budowlanych w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w obowiązujących przepisach, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, postanowieniem z dnia 06.10.2017 r. wstrzymał prowadzenie robot budowlanych związanych z budową budynku mieszkalnego na działce nr 174/5 oraz prowadzenie robót na terenie działek 174/13 i 174/16.
Interpelacja: Dot. stawu położonego przy ul. Rudzika