Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Spraw Społecznych
- Odpowiadający:
- Michał Przepiera - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2017/05/11
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na interpelację Pani Radnej w sprawie Działu Wsparcia Dziennego funkcjonującego przy Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” przy ul. Kruczej 17 uprzejmie informuję, że w świetle obowiązujących przepisów określenie Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDŚ) dla osób z otępieniem czy też dla osób chorych na Alzheimera nie znajduje jednoznacznego umocowania. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy mówi bowiem wyłącznie o trzech typach domów - A, B i C. Typ A przeznaczony jest dla osób przewlekle psychicznie chorych; typ B dla osób upośledzonych umysłowo typ C dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. W dostępnym na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informatorze zatytułowanym: „Sieć ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Polsce”, jest mowa jedynie o miejscach dla osób z chorobą Alzheimera w domu typu C. Niektóre samorządy tworzą co prawda ŚDS w nazwie własnej wskazując na chorobę Alzheimera, jednak w rejestrach wojewodów w większości widnieją jako dom typu C.
Osoby chore na Alzheimera w uzasadnionych medycznie przypadkach mogą zostać skierowane do domu typu C czego nie kwestionowano w odpowiedzi na interpelację nr 1780, pisząc, że w „początkowym stadium choroby (otępienie w stopniu lekkim), osoby wykazujące tego typu zaburzenie mogą znaleźć na krótki czas pomoc w środowiskowym domu samopomocy”. Choroba Alzheimera jest schorzeniem o charakterze neurodegeneracyjnym o podłożu organicznym, przewlekłym, postępującym. Kluczowe dla rozpoznania i zaplanowania opieki jest zdiagnozowanie przez lekarza objawów wiodących - charakter zaburzeń poznawczych - charakter zaburzeń psychicznych. O ile Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy rzeczywiście nie wyłącza osób chorych na chorobę Alzheimera z uczestnictwa w ŚDS o tyle w niektórych przypadkach może to czynić przebieg choroby Alzheimera i objawy wiodące co każdorazowo, przed wydaniem decyzji o umieszczeniu w domu, wymaga diagnozy lekarza.
Dotychczas w Gminie Miasto Szczecin, kierując się ideą leżącą u podstaw tworzenia ŚDS wyrażającą się w szczególności w pomocy w zwiększaniu zaradności i samodzielności życiowej, a także integracji społecznej za priorytetowe uznano zabezpieczenie, poprzez funkcjonowanie w ŚDS, potrzeb osób przewlekle psychicznie chorych (typ A) i upośledzonych umysłowo (typ B). Skala potrzeb w tym zakresie stale rośnie. Aktualnie występujemy o kolejne miejsca typu B, z dotychczasowego doświadczenia wynika, że czas oczekiwania na decyzję o zwiększeniu miejsc to okres około 2 lat.
Jednocześnie, mając na uwadze potrzeby osób chorych na Alzheimera Miasto prowadzi dwa dzienne ośrodki wsparcia przy ul. Kruczej 17 i Krasińskiego 45/U2. Liczba oczekujących do obu wynosi 6 osób.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Pani Radnej, zgodnymi z działaniami zainicjowanymi przez Wydział Spraw Społecznych, służącymi optymalizacji opieki nad osobami starszymi, w tym chorymi na Alzheimera, przeprowadzona zostanie analiza potrzeb w zakresie każdego z typów ŚDS oraz możliwości zwiększenia miejsc w ŚDS typu C, z przeznaczeniem dla osób chorych na chorobę Alzheimera, kwalifikujących się do przyjęcia wg opinii lekarskiej.
Interpelacja: Dot. Działu Wsparcia Dziennego, funkcjonującego przy Domu Pomocy Społecznej „Domu Kombatanta” przy ul. Kruczej 17