Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Odpowiadający:
- Daniel Wacinkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/09/05
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
odpowiadając na Pana zapytanie nr 2782, informuję, że Uchwała Nr IV/N/1254/18 zmieniająca uchwałę w sprawie opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin, określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów oraz zasad taryfowych, podjęta przez Radę Miasta Szczecin na IV nadzwyczajnej sesji Rady Miasta odbytej w dn. 28 sierpnia 2018 r. została podpisana przez Wiceprzewodniczącego Rady Miasta w dniu 30 sierpnia br.
i w tym samym dniu została przekazana do Wojewody Zachodniopomorskiego. Jednocześnie informuję, że przedmiotowa uchwała została opublikowana 31.08.2018 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego (poz. 3985).
Ponadto informuję, że kwestie związane ze zwrotem kosztów dotyczących zwolnienia z 10% opłaty manipulacyjnej reguluje Zarządzenie Prezydenta Miasta Szczecin
nr 160/16 z dnia 29 kwietnia 2016 r. Zgodnie z rozdziałem 5 § 9 ust. 2 bilety okresowe imienne podlegają zwrotowi na podstawie paragonu lub innego dokumentu (np. faktura) potwierdzającego zakup, w okresie ważności biletu:
1. w przypadku zwrotu biletów okresowych najpóźniej w 3 dniu od rozpoczęcia jego ważności, naliczana zostaje opłata manipulacyjna w wysokości 10% wartości nominalnej biletu;
2. począwszy od 4 dnia ważności biletu, zwrotu biletu można dokonać wyłącznie w siedzibie ZDiTM, przy ul. Klonowica 5 w Szczecinie, w uzasadnionych przypadkach takich jak:
a) długotrwałej choroby na podstawie zwolnienia L4,
b) pobytu w szpitalu na podstawie pisemnej informacji o przyjęciu do szpitala wystawionej przez szpital,
c) zmiany miejsca zamieszkania na inny niż obszar, jakim obejmuje swoją działalnością komunikacja miejska organizowana przez Gminę Miasto Szczecin
– ZDiTM,
d) wyjazdu służbowego potwierdzonego pisemnie przez zakład pracy,
e) zgonu użytkownika biletu na podstawie aktu zgonu,
f) zmiany/nabycia uprawnienia do ulgi lub jej utraty,
g) z przyczyn zawinionych przez organizatora przewozów.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, kwota zwracana pasażerowi pomniejszana jest o kwotę stanowiącą 10% wartości nominalnej biletu tytułem opłaty manipulacyjnej oraz o kwotę wynikającą z proporcjonalnego w stosunku do daty ważności biletu jego wykorzystania.
4. Jeżeli bilet okresowy imienny zostanie zwrócony przed rozpoczęciem okresu jego ważności, pasażer otrzymuje zwrot całej kwoty stanowiącej równowartość biletu bez potrącenia opłaty manipulacyjnej.
Interpelacja: Dot. zwolnienia z opłat w komunikacji miejskiej gimnazjalistów i licealistów