Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2015/01/27
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana zapytanie (nr 27) dot. przystanków tramwajowych usytuowanych bezpośrednio na jezdni uprzejmie informuję, co następuje.
Montaż mat na niewydzielonych przystankach tramwajowych odbywa się w ramach zadania pod nazwą “Wykonanie tj. wprowadzenie stałej organizacji ruchu w obrębie wybranych przystanków komunikacji miejskiej tramwajowej w Szczecinie wraz z wymianą nawierzchni (warstwy ścieralnej) zgodnie z dokumentacją projektową będącą w posiadaniu Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego”.
Wykonawca prac został wybrany w drodze przetargu nieograniczonego. Zadanie to realizuje firma Strabag za cenę ryczałtową brutto 2 327 208,43 zł.
Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przygotowując się do zadania nie wzorował się na żadnych realizacjach wykonanych w innych miastach. Zamierzeniem realizowanego przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa osób korzystających z komunikacji tramwajowej, które wsiadając
do tramwajów lub wysiadając z nich zmuszone są do korzystania z przystanków niewydzielonych – czyli w drodze z tramwaju na chodnik (lub z chodnika do tramwaju) przechodzą przez pas ruchu. Ideą przygotowanego przez Akademię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projektu dotyczącego zmian organizacji ruchu w obrębie tych przystanków jest wyznaczenie azyli dla pieszych użytkowników ruchu. Najprostszym rozwiązaniem jest w tym przypadku zmiana kolorystyki nawierzchni przystanków. Zastosowana w tym przypadku kolorystyka (niebiesko - zielona nawiązuje do barw stosowanych w ramach Systemu Informacji Miejskiej – m.in. pojazdów komunikacji miejskiej, elementow wiat przystankowych, tabliczek z nazwami ulic).
Wprowadzenie odmiennej kolorystyki nawierzchni jest dość powszechne i stosowane także w Szczecinie: pasy autobusowo – tramwajowe są w kolorze zielonym, a część dróg dla rowerów oraz kontrapasów w kolorze czerwonym).
Umowa zawarta z firmą Strabag zakłada zmianę organizacji ruchu w obrębie 34 przystanków niewydzielonych w niżej wymienionych lokalizacjach:
Parkowa - kierunek Krzekowo;
Parkowa - kierunek Stocznia Szczecińska;
Niemcewicza - kierunek Dworzec Niebuszewo;
Niemcewicza - kierunek Pomorzany;
Odzieżowa - kierunek Dworzec Niebuszewo;
Odzieżowa - kierunek Pomorzany,
Plac Tobrucki - kierunek Las Arkoński;
Plac Tobrucki - kierunek Pomorzany;
Kolumba - kierunek Pomorzany;
Kolumba - kierunek Las Arkoński;
Nadodrzańska - kierunek Las Arkoński;
Nadodrzańska - kierunek Pomorzany;
Świętego Józefa - kierunek Pomorzany;
Świętego Józefa - kierunek Las Arkoński;
Tama Pomorzańska - kierunek Las Arkoński;
Tama Pomorzańska - kierunek Pomorzany;
Frysztacka - kierunek Pomorzany;
Frysztacka - kierunek Dworzec Niebuszewo;
Szpitalna - kierunek Pomorzany;
Szpitalna - kierunek Dworzec Niebuszewo;
Piastów - kierunek Stocznia Szczecińska;
Bohaterów Warszawy - kierunek Krzekowo;
Antosiewicza - kierunek Gocław;
Lubeckiego - kierunek Gocław;
Lubeckiego - kierunek Pomorzany;
Stocznia Remontowa - kierunek Ludowa;
Zajezdnia Golęcin - kierunek Gocław;
Zajezdnia Golęcin - kierunek Pomorzany;
Strzałowska - kierunek Gocław;
Strzałowska - kierunek Pomorzany;
Światowida - kierunek Gocław;
Światowida - kierunek Pomorzany;
Lipowa - kierunek Pomorzany;
Lipowa - kierunek Gocław.
Jedynym przystankiem, na którym nie będą wykonane prace jest przystanek „Dworcowa”. Obecnie to tymczasowy końcowy linii 7.
Ułożenie mat poprzedzone jest wymianą nawierzchni w obrębie przystanków. W ramach tego projektu wymieniona została nawierzchnia o łącznej powierzchni ok. 10 tys. m. kw. Kolejnymi elementami wchodzącymi w zakres prac jest wprowadzenie nowej organizacji ruchu, gdzie w głównej mierze porządkowane są lokalizacje przystanków, długości, a także wprowadzane nowe organizacje ruchu wraz z ustawieniem oznakowania pionowego i naniesieniem oznakowania poziomego.
Wtopienie mat (platform) jest elementem stanowiącymi niewielki element prac. Sposób ułożenia mat ma sprawić wrażenie trójwymiarowości. Ze względu na usytuowanie przystanków, oświetlenie, kąt najazdu, a także prędkość z jaką poruszają się pojazdy może mieć znaczenie na spostrzeganie tego dodatkowego efektu. Prace nie zostały jeszcze zakończone i w momencie zgłoszenia do odbioru przez wykonawcę przeprowadzony zostanie szczegółowy proces odbioru.
Na dzień dzisiejszy wykonawca firma Strabag wykonała 10 przystanków. Kolejne będą wykonywane w chwili wystąpienia korzystnych warunków atmosferycznych.
Jednocześnie informuję, iż wprowadzenie oznakowania omawianych przystanków nastąpiło na podstawie zatwierdzonego projektu stałej organizacji ruchu S-096/2014 z dnia 8 sierpnia 2014 r. po wcześniejszym otrzymaniu pozytywnych opinii Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego
oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.
Poniżej prezentuję przykład wykonania przystanku na ul. Chmielewskiego.
Interpelacja: Dot. przystanków tramwajowych usytuowanych bezpośrednio na jezdni