Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/04/26
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
ustosunkowując się do Pani interpelacji z dnia 12.04.2018 r. dotyczącej polityki Miasta w zakresie funkcjonowania księgarni wyjaśniam, że podmioty gospodarcze prowadzące sprzedaż książek i galerie artystyczne, poprzez zapisy § 7 pkt 6 uchwały Nr XX/364/04 Rady Miasta Szczecina z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zasad gospodarowania komunalnymi lokalami użytkowymi, mogą wynajmować lokale użytkowe z zasobu Gminy w trybie bezprzetargowym.
Wyjaśniam, że ww. podmioty gospodarcze zainteresowane taką formą wynajęcia określonego lokalu, który jest wolny od osób i rzeczy, składają wniosek w Zarządzie Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie. Po pozytywnym rozpatrzeniu przez Zastępcę Prezydenta Miasta ds. komunalnych, zgodnie z obowiązującym Zarządzeniem Prezydenta Miasta Szczecin Nr 306/08 z dnia 14 lipca 2008r. w sprawie regulaminu negocjacji i przetargów w zakresie najmu komunalnych lokali użytkowych i garaży, przeprowadzane są negocjacje dotyczące warunków najmu. Umowy najmu zawierane są na czas nieokreślony.
Gmina przy zaangażowaniu środowiska kultury i faktycznym zapotrzebowaniu funkcjonowania księgarni w pewnych obszarach miasta może podjąć działania w kierunku wyznaczenia i zaplanowania ciągów handlowo – komunikacyjnych w celu rozwoju obszarów tej działalności. Należy jednak uwzględnić fakt, że aktualnie w zasobach gminy najczęściej pozostały lokale usytuowane poza centrum miasta, wymagające wykonania remontu lokalu przez przyszłego najemcę lub usytuowane są w kondygnacjach piwnic. Otwartym tematem oczywiście pozostaje obszar rewitalizacji i plany procesów rewitalizacyjnych .
W ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Szczecina przyjętego do roku 2023 jednym z wyzwań wskazanych i wyznaczonych dla miasta jest właśnie pobudzenie popytu na kulturę w szerokim jego znaczeniu. Planowane jest wyznaczenie obszaru Starego i Nowego Miasta (np. w rejonie ulicy Kolumba) m.in. na galerie i wydawnictwa. Wzrost aktywności gospodarczej i funkcji usługowej na obszarach rewitalizacji będzie mógł zaistnieć poprzez pobudzenie aktywności przedsiębiorców.
Interpelacja: Dot. szczecińskich księgarni