Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2018/03/06
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację nr 2426 skierowaną w dniu 21.02.2018r. do Prezydenta Miasta Szczecin w sprawie wejścia w życie nowych uregulowań prawnych w zakresie opłat za przedszkola publiczne oraz zmianą charakteru tych opłat, uprzejmie informuję, że:
1) kwestię opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego winna nadal regulować uchwała rady miasta co wynika wprost z art. 52 ust.1 ustawy z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017r. poz. 2203) – zwanej dalej uofzo.
2) zgodnie z treścią art. 52 ust.12 uofzo, w związku z art. 106 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.), zasady odpłatności za korzystanie z posiłków oraz udzielanie zwolnień w całości lub w części z tej odpłatności nadal ustala Prezydent Miasta w porozumieniu z dyrektorami przedszkoli publicznych/szkół podstawowych.
3) w związku ze zmianą przepisów prawa należy zmienić całą uchwałę Nr XXXII/856/17 Rady Miasta Szczecin z dnia 5 lipca 2017r. w sprawie opat za świadczenia prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin przedszkoli publicznych, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego. Zmiana ta powinna dotyczyć podstawy prawnej uchwały oraz zasad odpłatności – z zastrzeżeniem, że nie może zostać przekroczona górna granica wysokości opłat określona ustawowo. W uchwale powinny być nadal uregulowane warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z tych opłat.
4) kwestii pobierania opłat w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu uofzo nie reguluje. W ocenie radcy prawnego to zagadnienie winno być uregulowane – odpowiednio uchwałą lub zarządzeniem Prezydenta - w zakresie objętych ich kompetencjami - w zakresie ustalania warunków zwolnień. Charakter publicznoprawny opłat ma w tym przypadku to znaczenie, że uprawnione ustawą organy określają warunki pobierania tych opłat i zwolnień od ich pobierania. Jedyne ograniczenie jakie w tym zakresie ustawodawca narzucił to maksymalna wysokość opłaty oraz warunki jej aktualizacji. Natomiast sposób poboru, termin poboru oraz określenie okresów rozliczeniowych za jakie opłaty będą pobierane winno być określone w uchwale. Jeżeli opłata nie zostanie wniesiona w zakreślonym terminie wtedy z jej charakteru wynika, iż podlegać będzie egzekucji administracyjnej.
5) na podstawie art. 106 ust. 1 uofzo uchwały rady gminy podjęte przed dniem 1 stycznia 2018r. w brzmieniu dotychczasowym, zachowują moc do dnia wejścia w życie uchwał podjętych na podst. art. 52 ust. 1. Ponadto zgodnie z ust. 2 cytowanego artykułu 106, dotychczasowe całkowite lub częściowe zwolnienie rodziców z opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego udzielone przed dniem 1 stycznia 2018r., w brzmieniu dotychczasowym, zachowuje moc.
6) podstawę naliczania opłat za przedszkola publiczne i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych do dnia wejścia w życie nowej uchwały będzie stanowiła dotychczas obowiązująca uchwała rady miasta i zarządzenie prezydenta za korzystanie z posiłków.
Konsekwencja zmiany zasad odpłatności za przedszkole publiczne jest zmiana sposobu dochodzenia opłat należnych od dnia 1 stycznia 2018r. Dochodzenie należności budżetowych z tytułu nieuiszczonych opłat za korzystania z wychowania przedszkolnego nie będzie można dochodzić jak dotychczas przed sądem, tylko na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zgodnie z ustawą z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2017r. poz. 1201).
Interpelacja: Dot. opłat za przedszkola