Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2017/03/01
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana zapytanie dotyczące trybu konsultacji projektu uchwały w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania na terenie Gminy Miasto Szczecin obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane uprzejmie informuję.
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.) w art. 37b ust. 2 pkt 8 stanowi, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) niezwłocznie ogłasza w prasie lokalnej oraz przez obwieszczenie, a także w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie o wyłożeniu projektu uchwały reklamowej, o której mowa w art. 37a ust. 1, do publicznego wglądu na co najmniej 7 dni przed terminem wyłożenia i wykłada ten projekt do publicznego wglądu na okres co najmniej 21 dni oraz, że w czasie wyłożenia i przez okres 14 dni po zakończeniu okresu wyłożenia zbiera uwagi do tego projektu.
Zaznaczenia wymaga, że unormowania zawarte art. 37b ust. 2 u.p.z.p., określające tryb prac nad projektem uchwały reklamowej, w tym przywołany art. 37b ust. 2 pkt 8 u.p.zp., wykazują podobieństwo do rozwiązań przyjętych w zakresie procedury uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Zbieżność ta w sposób uzasadniony podyktowana jest okolicznością, że unormowania, jakie stanowić mają przedmiot uchwały reklamowej do chwili usunięcia z obrotu prawnego przez ustawę dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (Dz.U. poz. 774) - ustawę krajobrazową - art. 15 ust. 3 pkt 9 u.p.z.p., stanowić mogły i w dalszym ciągu stanowią część regulacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Uchylony przez ustawę krajobrazową art. 15 ust. 3 pkt 9 u.p.z.p. stanowił, że w planie miejscowym w zależności od potrzeb należało określić m.in. zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. W aktualnym stanie prawnym podstawę regulacji w powyższym zakresie stanowić może uchwała reklamowa, dla której uchwalenia upoważnienie zawarte zostało w art. 37a ust. 1 u.p.z.p.
Uchwała reklamowa stanowi odrębny względem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego akt normatywny. Podkreślenia wymaga jednak, że w art. 12 ust. 1 ustawy krajobrazowej zastrzeżono, że miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obowiązujące w dniu wejścia w życie tej ustawy zachowują moc, lecz regulacje miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obowiązujących w dniu wejścia w życie ustawy krajobrazowej i przyjęte na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 9 u.p.z.p., w brzmieniu dotychczasowym, obowiązują do dnia wejścia w życie uchwały reklamowej, o której mowa we wprowadzanym w u.p.z.p. art. 37a ust. 1, w brzmieniu nadanym ustawą krajobrazową (art. 12 ust. 2).Z treści powołanego art. 12 ust. 1 i 2 ustawy krajobrazowej wynika zatem, że derogacji podlegają plany miejscowe, ale nie w całości, a jedynie w części obejmującej ustalenia w zakresie wynikającym z upoważnienia zawartego w uchylonym ustawą krajobrazową art. 15 ust. 3 pkt 9 u.p.z.p., tj. określające zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.Natomiast rozwiązania, najczęściej rozproszone w wielu obowiązujących jednocześnie na terenie dużych gmin (miast) miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego z zamyśle ustawodawcy przeniesione zostać miały do jednej zbiorczej uchwały. W zakresie zatem zarówno trybu, przedmiotu regulacji oraz podstawy prawnej regulacji, istnieje bezpośredni związek pomiędzy uchwałami reklamowymi, a miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.
W związku z powyższym odnosząc się do trybu konsultacji zastrzeżonych dla procedury planistycznej wskazać należy, że w myśl art. 17 pkt 9 w związku z pkt 1 u.p.z.p. wójt, burmistrz albo prezydent miasta po podjęciu przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego ogłasza w prasie miejscowej oraz przez obwieszczenie, a także w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, o wyłożeniu projektu planu do publicznego wglądu na co najmniej 7 dni przed dniem wyłożenia i wykłada ten projekt wraz z prognozą oddziaływania na środowisko do publicznego wglądu.
Wobec wykazanej zbieżności przedmiotowej i formalnej w zakresie regulacji uchwały reklamowej oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wyjaśnić należy, że w przypadku trybu konsultacji przyjętych w procesie prac nad projektem uchwały reklamowej przyjęte zostały dotychczasowe standardy i praktyka konsultacji prowadzonych przy uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
W związku z powyższym obwieszczenie zwierające informację o wyłożeniu projektu uchwały reklamowej do publicznego wglądu podane zostało do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie w gablocie Urzędu Miasta nr 9 zlokalizowanej przy ulicy Felczaka w dniu 01.02.2017 i będzie ono eksponowane do dnia 14.03.2017. W zakresie obowiązku ogłoszenia informacji w prasie lokalnej stosowne ogłoszenie zostało opublikowane w dniu 01.02.2017 r. w Kurierze Szczecińskim nr 22 (20005) na stronie 17. Z kolei ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Urzędu Miasta w Szczecinie opublikowane zostało w dniu 01.02.2017. Treść projektu uchwały w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania na terenie Gminy Miasto Szczecin obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane, w pełnym brzmieniu, tak jak wynika z treści ww. obwieszczenia oraz ogłoszeń, wyłożona została do wglądu w siedzibie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, przy ul. Klonowica 5, w pok. 17 dostępna jest do wglądu w godz. 8-15. Miejscem wyłożenia projektu jest jednostka, która koordynowała prace nad projektem uchwały.
Zaznaczyć należy, że równolegle tożsamy tryb konsultacji, adekwatnie do stosowanego dotychczas trybu postępowania, przyjęty został w stosunku do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Świerczewo – Ku Słońcu” w Szczecinie. Informacja o wyłożeniu projektu podana została do publicznej wiadomości poprzez obwieszczenie, a ponadto poprzez ogłoszenie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Szczecin oraz w ww. numerze 22 (20005) Kuriera Szczecińskiego z dnia 1.02.2017 r., także na stronie 17, bezpośrednio obok ogłoszenia o wyłożeniu projektu uchwały reklamowej. Ogłoszenie o wyłożeniu planu miejscowego również zawiera informację o możliwości zapoznania się z projektem planu w siedzibie Biura Planowania Przestrzennego Miasta, przy ul. Szymanowskiego 2, w pok. 206, w godz. 8.00-15.00. W niniejszym ogłoszeniu wskazano także, że uwagi do projektu planu miejscowego należy składać na piśmie z podaniem imienia i nazwiska lub nazwyjednostki organizacyjnej i adresu, nie wskazując innego trybu składania uwag.
Ponadto wskazać należy, że ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w art. 18 ust. 2 stanowi, że uwagi do projektu planu należy wnieść na piśmie w terminie wyznaczonym w ogłoszeniu, o którym mowa w art. 17 pkt 11 u.p.z.p. Przepis art. 18 ust. 3 u.p.z.p. zastrzega jednocześnie, że jako wniesione na piśmie uznaje się również uwagi wniesione za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2014 r. poz. 1114 ze zm.):
1) opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo
2) opatrzone podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
W przypadku przepisów regulujących tryb prac nad projektem uchwały reklamowej brak adekwatnych unormowań. Ustawa nie odsyła również do odpowiedniego stosowania do uchwały reklamowej art. 18 ust. 2 i 3 u.p.z.p. Niemniej z założenia w zakresie trybu prac nad projektem uchwały reklamowej przyjęto stosowanie w zakresie określonym w u.p.z.p., wobec wykazanej zbieżności regulacji, analogicznego trybu postępowania w zakresie konsultacji społecznych i składania uwag, jak w przypadku procedury planistycznej. Stąd też wszelkie uwagi w odniesieniu do projektu uchwały reklamowej, które zostaną wniesione za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej, zarówno Urzędu Miasta Szczecin, jak i Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie oraz zostaną opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo opatrzone podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, stosownie do regulacji art. 18 ust. 2 i 3 u.p.z.p., zostaną rozpatrzone jako uwagi zgłoszone na piśmie.
Interpelacja: Dot. konsultacji uchwały „krajobrazowej” dla Gminy Miasto Szczecin