Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Marcin Pawlicki
- Data odpowiedzi:
- 2016/05/13
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na interpelację z dnia 04.05.2016 r. informuję, że:
W poruszanych przez Pana kwestiach mamy do czynienia z dwiema odrębnymi sytuacjami prawnymi. Opiniowanie wniosków przez Radnych Stałych Komisji Rady Miasta wynika z Uchwały XLI/521/97 Rady Miasta Szczecina z dnia 29 grudnia 1997 r. (ze zmianami), w której to art. 3 ust. 1 jest podany w brzmieniu:
„1. Prezydent uprawniony jest do wydzierżawiania, wynajmowania, użyczania i udostępniania nieruchomości:
1) na czas oznaczony - dłuższy niż trzy lata po uzyskaniu pozytywnej opinii Stałych Komisji Rady Miasta, zgodnie z art. 2 ust. 2 niniejszej uchwały.”
Zagospodarowywanie nieruchomości (wydzierżawianie, wynajmowanie, użyczanie i udostępnianie) na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata leży w kompetencjach Rady Miasta. Delegacja ta wynika zarówno z Ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym (Dz.U.z 2016 r. poz.446 tekst jednolity) art 18 ust.2 pkt 9 lit a, jak również z Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz.1774, poz. 1777, Dz. U z 2016 r. poz.65) art. 23 ust. 1 pkt 7a w związku z art.25 ust. 1 i 2.
Z uwagi iż zagospodarowanie terenu i obciążenie go wieloletnią umową obarczone jest przyjęciem daleko idących zobowiązań, zarówno przez wydzierżawiającego jak i przez dzierżawcę, winno być poprzedzone dogłębną analizą, popartą zebraniem wszystkich istotnych informacji od merytorycznych wydziałów Urzędu Miasta a czasami również opiniami innych jednostek. Dlatego też Radni Stałych Komisji otrzymują zbiorczą informację zebraną w formie kart informacyjnych w celu zajęcia merytorycznego stanowiska. Decyzja radnych w tym przypadku ma charakter „konstytutywny” dający umocowanie dla Prezydenta do działań przekraczających zwykły zarząd.
W przypadku opiniowania wniosków przez Radnych Rad Osiedlowych w większości przypadków mamy do czynienia z zawieraniem umów na okres do trzech lat z tymczasowym zagospodarowaniem terenu. Kompetencje do zawierania takich umów Prezydent Miasta posiada również z Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz.1774, poz. 1777, Dz. U z 2016 r. poz.65) art. 23 ust. 1 pkt 7a w związku z art.25 ust. 1 i 2. Zasady wydzierżawiania gruntów Gminy Miasto Szczecin do lat trzech zostały uregulowane w Uchwale Nr 464/96 Zarządu Miasta Szczecin z dnia 12 grudnia 1996 r. W załączniku Nr 3 do przywołanej Uchwały między innymi określony jest tryb oraz kolejność składania dokumentów. Zgodnie z dyspozycją zawartą w załączniku do Uchwały wnioskodawca do wniosku dołącza:
1) dwa egzemplarze mapy sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:500
2) opinię Rady Osiedla
3) opis prowadzonej działalności.
Jak wynika z procedury, opinia Rady Osiedla wymagana jest na etapie przed złożeniem wniosku do Gminy Miasto Szczecin. Wnioski składane przez zainteresowanych do Rad Osiedlowych w celu wydania opinii posiadają wszystkie informacje wymagane załącznikiem do Uchwały, między innymi informacje o:
1) podmiocie składającym wniosek
2) zakresie terenowym będącym w zainteresowaniu wnioskodawcy
3) opisie sposobu zagospodarowania terenu.
Opinie wydawane przez Rady Osiedlowe posiadają charakter „deklaratywny” a co się z tym wiąże nie dają Prezydentowi delegacji do specjalnej formy działania.
Propozycja dotycząca zmiany „ścieżki opiniowania wniosków o wydzierżawienie gruntu” wymaga zmian w obowiązującej Uchwale Nr 464/96 Zarządu Miasta Szczecin z dnia 12 grudnia 1996 r. Na dzień dzisiejszy nie są prowadzone prace zmierzające do wprowadzenia zmian. W przypadku podjęcia takich działań, Pana sugestie zawarte w interpelacji mogą być uwzględnione.
Interpelacja: Dot. zmiany ścieżki opiniowania wniosków o wydzierżawienie gruntu