Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Spraw Społecznych
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2018/04/11
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
w odpowiedzi na Pana zapytanie pragnę zapewnić, iż szczeciński magistrat ma świadomość rosnących potrzeb w zakresie zapewnienia opieki osobom starszym i podejmuje szereg działań z tym związanych. Jednym z nich jest podjęcie uchwały Nr XXXVIII/1113/18 RADY MIASTA SZCZECIN z dnia 27 lutego 2018 r. zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia szczegółowych zasad odpłatności za pobyt uczestników w ośrodkach wsparcia działających na terenie Gminy Miasto Szczecin, dodając zapis umożliwiający prowadzenie odpłatnej formy ośrodków wsparcia przez organizacje pozarządowe, wyłonione w drodze otwartych konkursów ofert.
Na 2018 rok zabezpieczono w budżecie miasta środki finansowe na uruchomienie i funkcjonowanie pierwszej tego typu placówki w Szczecinie, tj. Dziennego Domu Pomocy Społecznej oraz Klubu Seniora przy ul. Młodzieży Polskiej 28, która być może nie zaspokoi wszystkich potrzeb związanych z zapewnieniem miejsc opieki seniorom prawobrzeżnej części miasta, niemniej jest krokiem zmierzającym do kontynuowania przez miasto tego typu inwestycji.
Jednym z kierunków polityki senioralnej Gminy Miasto Szczecin jest intensyfikacja działań skierowanych na zwiększenie liczby miejsc spotkań seniorów w Klubach Seniora, dlatego nakłady na ten cel wzrosły na przestrzeni ostatnich lat z 440 000 zł (w 2016 r.) do 600 000 zł (w roku 2017 oraz 2018).
Z uwagi na istotność tematu zachodzi konieczność stałego monitorowania zapotrzebowania seniorów w powyższym zakresie, w tym potrzeby tworzenia oraz wsparcia działających na terenie Gminy Miasto Szczecin Klubów Seniora, które z uwagi na godziny funkcjonowania oraz charakter świadczonych aktywności cieszą się wśród starszych mieszkańców Szczecina coraz większym zainteresowaniem.
Biorąc pod uwagę powyższe, jak również możliwości finansowe, Gmina Miasto Szczecin systematycznie podejmuje działania w zakresie usług społecznych, w tym wsparcia oraz tworzenia nowych miejsc opieki i pobytu dziennego dla osób starszych z ofertą aktywnego spędzenia wolnego czasu, możliwość realizowania swoich pasji oraz profesjonalną opiekę dostosowaną do ich potrzeb. Przykładem takich działań może być między innymi udział miasta w Programie "Senior+" lub dofinansowanie zadań na rzecz osób starszych w formie Klubów Seniora oraz Uniwersytetów Trzeciego Wieku, realizowanych przez organizacje pozarządowe wyłonione w drodze otwartych konkursów ofert.
Interpelacja: Dot. planowanych działań w zakresie utworzenia kolejnych Dziennych Domów Pomocy Społecznej w Szczecinie