Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Inwestycji i Remontów Oświatowych
- Odpowiadający:
- Michał Przepiera - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2017/05/12
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na ww. zapytanie Pana Radnego informuję, że:
1. Zgodnie z zadaniem dotyczącym zapewnienia niezbędnego sprzętu do sprawnego funkcjonowania placówek oświatowych, w planie zakupów inwestycyjnych zaplanowano na 2017 rok w budżecie WOś kwotę 1.640.000 z przeznaczeniem między innymi na zakup sprzętu kuchennego do stołówek szkolnych.
2. Placówki złożyły zapotrzebowanie do tego planu, ale także na bieżąco składają zapotrzebowanie i w miarę możliwości potrzeby te są realizowane.
3. W bieżącym roku już zrealizowano:
1) zakup pieców konwekcyjno-parowych w SP45, SP74, ZSSP;
2) zakup patelni gastronomicznej w PP80;
3) zakup obieraczki do ziemniaków w ZS4;
4) zakup kuchni gazowej w PP29;
5) zakup zmywarki z wyparzarką w SP20;
6) zakup pieca cukierniczego w ZS6;
- łącznie na kwotę 227.969,-
4. Placówki złożyły zapotrzebowanie między innymi na szafy chłodnicze, stoły chłodnicze, kotły warzelne, sokowirówki, piece konwekcyjno-parowe, patelnie elektryczne, obieraczki do ziemniaków i jarzyn, zmywarki, chłodziarko-zamrażarki, roboty kuchenne, kuchnie gazowe, itp. a zapotrzebowanie takie złożyły: SP20, CMS, CKS, ZS16, SP48, SP51, ZS7, SP68, ZSS9, GM18, SP10, SP61, SP18, SP14, SP16.
5. W 2016 Wydział Oświaty doposażył kuchnie 35 placówek oświatowych w nowoczesne piece konwekcyjno-parowe za łączną kwotę 1.084.460,-.
6. Ze względu na duże zróżnicowanie placówek oświatowych (struktura, liczba i wiek dzieci, potrzeby i możliwości) nie opracowano standardów wyposażenia placówek.
W tym zakresie uwzględniane są indywidualne potrzeby.
7. Obecnie mamy pełną świadomość, że przygotowany i opracowany plan zakupów inwestycyjnych na 2017 rok, w tym w zakresie wyposażenia kuchni w placówkach oświatowych, będzie musiał ulec zmianie ze względu na duże nakłady finansowe związane z przygotowaniem nowych miejsc w oddziałach przedszkolnych i dostosowaniem placówek do nowej struktury szkolnej – reformy systemu oświaty. Ze względu na zmiany sieci szkół i placówek zmuszeni będziemy do korekty potrzeb
i planu, a przy tym do zabezpieczenia bieżących, najbardziej koniecznych zakupów. Niezrealizowane potrzeby uwzględnione zostaną w planie w następnym roku budżetowym.
8. Decyzja dotycząca bieżącego czy kompleksowego remontu powstaje w oparciu o ocenę techniczną poszczególnej kuchni. W przypadku konieczności poniesienia dużych nakładów finansowych na bieżący remont, podejmowana jest decyzja o remoncie kompleksowym (instalacje, ściany, sufity, podłogi oraz wyposażenie ).
W obecnym roku planowane jest rozpoczęcie remontów kompleksowych w następujących placówkach :
- Szkoła Podstawowa nr 56 ul. Malczewskiego 22,
- Centrum Kształcenia Sportowego ul. Rydla 49,
- Zespół Szkół Elektryczno-Energetycznych ul. Racibora 60,
- Zespół Szkół nr 10 ul. Karpacka 29.
Interpelacja: Dot. doposażeń kuchni w placówkach oświatowych