Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Zarządzania Projektami
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Piotr Mync
- Data odpowiedzi:
- 2015/04/30
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana interpelację w sprawie wpasowania w powierzchnię Deptaku Bogusława płyt z odciskami dłoni lub stóp osobistości, które Miasto Szczecin chciałoby szczególnie uhonorować, informuję jak niżej:
Istnieją techniczne możliwości wpasowania płyt w powierzchnię Deptaku Bogusława, na części nawierzchni w środkowym pasie, nie kolidującym z ogródkami letnimi ustawianymi przy budynkach.
Ponadto informuję, że Deptak Bogusława znajduje się w granicach obowiązującego Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum – Plac Odrodzenia” w Szczecinie (uchwała Nr XXIII/596/08 Rady Miasta Szczecin z dnia 16 czerwca 2008 r.). Według zapisów ww. planu na terenie Deptaku obowiązuje wykonanie nawierzchni z materiałów kamiennych. Plan nie odnosi się do elementów dekoracyjnych, którymi mogą być płyty z odciskami dłoni i stóp, wmontowane w nawierzchnię. W związku z tym ich ułożenie nie naruszy zapisów planu.
Istotnym zapisem ww. planu miejscowego jest natomiast objęcie Deptaku Bogusława strefą A pełnej ochrony konserwatorskiej dobrze zachowanych historycznych układów przestrzennych, w tym zabudowy i innych elementów historycznego zagospodarowania. Nawierzchnia Deptaku stanowi istotny element historycznej przestrzeni odcinka ulicy Bogusława, a jej kompozycja i użyte materiały nawiązują do układu historycznej nawierzchni. Według opinii Miejskiego Konserwatora Zabytków wprowadzenie nowych elementów powodowałoby naruszenie indywidualnie zaprojektowanej kompozycji nawierzchni Deptaku Bogusława, przypominającej dawny rysunek jezdni i chodników. Umieszczenie odcisków dłoni i stóp zasłużonych osobistości w ciągu ulicy nie znajduje uzasadnienia kompozycyjnego, a także historycznego czy funkcjonalnego.
Należy mieć również na uwadze, że działania o podobnym charakterze są obecnie prowadzone ze środków miasta na Bulwarze Piastowskim pomiędzy Mostem Długim a Trasą Zamkową. Utworzona została tzw. Aleja Żeglarzy, na której znajdują się elementy upamiętniające ludzi morza, legendarne żaglowce, jachty, statki, a także zrealizowane wyprawy, rejsy i podróże morskie. Zamontowano już pierwsze elementy Alei – panel z nazwą Alei, rzeźbę Łodzi Wyszaka, chronometr, astrolabium, sekstant oraz tablice pamiątkowe w posadzce bulwaru. Docelowa na Alei na powstać 25 takich tablic. Kolejnym elementem zagospodarowania Alei Żeglarzy będzie rzeźba Kapitana Ludomira Mączki W przyszłości może nastąpić przedłużenie Alei Żeglarzy do Dworca Morskiego.
Podobnym przedsięwzięciem jest Aleja Kapitanów i Mechaników Okrętowych, która może powstać na Wałach Chrobrego. Także na ścianie Basenu Olimpijskiego „Floating Arena” znajdują się tablice pamiątkowe – poświecone sukcesom reprezentantów Szczecina w pływaniu. Na terenie miasta znajduje się łącznie blisko 500 obiektów pamięci w postaci pomników, akcentów rzeźbiarskich, tablic i kamieni pamiątkowych.
W latach 2013-2014 na utworzenie Alei Żeglarzy wydano ok. 700 tys. zł z budżetu Miasta Szczecin. W tym roku planowane są wydatki na poziomie 587 tys. zł. Na dzień dzisiejszy w budżecie Miasta nie ma środków finansowych umożliwiających sfinansowanie realizacji Pana pomysłu na Deptaku Bogusława.
W kwestii wskazania typów osób, które mogłyby być uhonorowane odciskami płyt i stóp na Deptaku Bogusława informuję, że w przypadku podjęcia decyzji o realizacji projektu Wydział Kultury Urzędu Miasta Szczecin gotów jest podjąć współpracę z merytorycznymi jednostkami urzędu oraz innymi podmiotami zewnętrznymi w zakresie stworzenia stosownego trybu wyłaniania osób, które mogłyby być uhonorowane w zaproponowany przez Pana sposób.
Interpelacja: Dot. płyt z odciskami dłoni lub stóp na Deptaku Bogusława