Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Marcin Pawlicki
- Data odpowiedzi:
- 2016/03/17
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Decyzje o skierowaniu lawety do zdarzenia podejmuje pracownik Centrali Ruchu Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w oparciu o informację dotyczące rodzaju usuwanego pojazdu (DMC pojazdu), miejsca postoju pojazdu oraz dostępności pojazdu w danym momencie. Jeśli laweta miejska jest w chwili zgłoszenia dostępna (nie usuwa innego pojazdu, może przewieść pojazd o wskazanym DMC, jest sprawna i w danym dniu jeździ) wówczas jest wysyłana do zdarzenia jako pierwsza. Niemniej w przypadku absencji pracownika (kierowcy), awarii lawety lub zgłoszenia poza godzinami pracy lawety miejskiej, do zdarzenia wysyłana jest laweta zewnętrzna.
W pierwszych miesiącach bieżącego roku zarówno z uwagi na drobne awarie lawety jak i absencje kierowców laweta miejska była wykorzystana w mniejszym zakresie. Niemniej rok ubiegły pokazuje, że mimo jej wyłączenia z pracy w różnych okresach roku (właśnie z uwagi na przeglądy serwisowe, absencje kierowców, urlopy i inne zdarzenia losowe) jedna laweta miejska, która nie jeździ w godzinach nocnych i w dni wole od pracy, usunęła 610 pojazdów, co stanowi ponad połowę z ilości pojazdów usuniętych przez firmę zewnętrzną (dysponującą większą liczbą lawet i pracującą całodobowo oraz w dni wolne od pracy - która usunęła 1110 pojazdów).
Zadanie usuwania pojazdów z dróg i prowadzenia parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych z dróg w trybie ustawy Prawo o ruchu drogowym należy do zadań własnych powiatu. Powiat mogąc realizować przedmiotowe zadanie przy pomocy jednostek powiatowych powierzył jego wykonanie Zarządowi Dróg i Transportu Miejskiego. Jednocześnie mając na uwadze, że miasto Szczecin jest gminą wykonującą zadania powiatu, stąd jednostce powierzono zarówno zadania gminy- usuwanie pojazdów w trybie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym - jak i zadania powiatu – usuwanie pojazdów w trybie art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jednocześnie ustalono, że usuwaniem pojazdów w trybie art. 50a zajmować się będzie głównie laweta miejska, bo jest to fakultatywny tryb usunięcia i nie wymaga niezwłocznej interwencji. Stąd zasadą jest, że pojazdy których stan wskazuje na to że nie są używane (art. 50a – tzw. wraki) usuwane są przez lawetę miejską. Ponadto laweta miejska wykorzystywana jest do przewożenia pojazdów nabytych w spadku przez Gminę oraz pojazdów zabezpieczonych do postępowań egzekucyjnych przez Gminę prowadzonych. Pomimo że są to sytuacje incydentalne i realizowane w drugiej kolejności (w pierwszej jest usuwanie pojazdów z dróg w trybie ustawy Prawo o ruchu drogowym), jej posiadanie pozwala uniknąć zlecania tego zadania podmiotom zewnętrznym, w tym uzależnienia od dyktatu cenowego podmiotu zewnętrznego – świadomego monopolu świadczonej usługi.
Interpelacja: Dot. zaniechań w działaniu lawety ZDiTM