Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2016/07/20
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana zapytanie dotyczące planowanej lokalizacji schroniska dla bezdomnych zwierząt uprzejmie informuję, co następuje.
Ad. 1
Teren, wstępnie wybrany pod lokalizację nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt położony przy ul. Chopina, stanowi część działki nr 81 obręb 2009 o pow. ok. 2 ha.
Zgodnie z założeniami do zleconego opracowania „Koncepcji budowy Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Chopina w Szczecinie”, nowe schronisko ma posiadać nowoczesną architekturę i spełniać wszystkie europejskie standardy. Ważne jest, aby przy budowie zastosowano rozwiązania ergonomiczne i energooszczędne (preferowane rozwiązania proekologiczne) minimalizujące koszty funkcjonowania obiektu. Zakłada się, że schronisko powinno zapewnić schronienie 150 psom i 50 kotom.
Schronisko winno być podzielone na 2 odrębne strefy: czystą i brudną, z odrębnymi gabinetami weterynaryjnymi i oddzielnymi bramami wjazdowymi.
W strefie brudnej powinien funkcjonować budynek socjalno-biurowy z recepcją i częścią weterynaryjną oraz budynek kwarantanny dla zwierząt z pomieszczeniami połączonymi utwardzonymi i zadaszonymi wybiegami.
W strefie czystej, obok pomieszczeń bytowych dla zwierząt, winne być zlokalizowane pomieszczenia dla obsługi i wolontariuszy, część weterynaryjna oraz budynki, w których będą magazyny, kuchnia, pralnia, garaże oraz warsztaty, a także część szkoleniowo-edukacyjna. W tej części mają znajdować się tylko zwierzęta przygotowywane lub gotowe do adopcji. Niektóre pomieszczenia mają mieć szczególne przeznaczenie: izolatka dla psów agresywnych, szpital (stała opieka dla psów leczonych), szczeniarnia, kociarnia, geriatria itp. W tej strefie winny znaleźć się nieutwardzone ale ogrodzone wybiegi – zadrzewione lub z zadaszeniami chroniącymi przed opadami i promieniami słonecznymi. Ważne jest również wydzielenie terenu na spacery i szkolenia zwierząt.
Przewiduje się przeznaczenie dla kotów odrębnej części schroniska z osobnym, wielofunkcyjnym budynkiem z wydzieloną kwarantanną, izolatką, strefą na klatki przenośne, a także pomieszczeniami głównymi w formie domowych pokoi, z przyległymi wybiegami. Przewiduje się również odrębny gabinet weterynaryjny z przeznaczeniem na opiekę weterynaryjną dla kotów wolno żyjących.
Wszystkie budynki i strefy mają zostać zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie zminimalizować wpływ hałasu związanego z funkcjonowaniem obiektu na otoczenie.
Koncepcja zostanie opracowana w dwóch wariantach wraz z wizualizacjami 3D oraz szacunkowym kosztorysem realizacji. Zakres koncepcji obejmuje:
1. Opracowanie układu funkcjonalnego wraz z niezbędnymi przekrojami i elewacjami budynku oraz zagospodarowaniem terenu i opisem – opracowanie dwóch wariantów.
2. Wizualizacje po 5 szt. na jeden wariant – przyjmując 2 wizualizacje na wnętrze.
3. Wytyczne akustyczne przygotowane w formie koncepcji i założeń projektowych, w zakresie:
● dobranie wymaganych izolacyjności akustycznych przegród wewnętrznych zgodnie z wymaganiami prawnymi oraz w celu osiągnięcia odpowiedniego komfortu akustycznego dla osób pracujących w schronisku,
● dobranie wymaganych izolacyjności akustycznych przegród zewnętrznych zgodnie z wymaganiami prawnymi oraz w celu minimalizacji oddziaływania akustycznego inwestycji na otoczenie,
● określenie zgodnych z prawem dopuszczalnych poziomów ciśnienia akustycznego pochodzącego z inwestycji, a oddziaływującego na otoczenie,
● określenie zgodnych z prawem dopuszczalnych poziomów ciśnienia akustycznego w pomieszczeniach schroniska,
● opracowanie wytycznych dotyczących akustyki wnętrza, w celu podniesienia komfortu akustycznego poprzez odpowiednie materiały i ustroje dźwiękochłonne,
● zaproponowanie rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych mających na celu ograniczenie hałasu generowanego przez zwierzęta i urządzenia znajdujące się na zewnątrz,
● wydanie wytycznych dotyczących układu funkcjonalnego budynku w celu poprawy komfortu akustycznego i emisji hałasu w obrębie budynku i na zewnątrz.
Określenie wymaganych izolacyjności akustycznych przegród zewnętrznych odbędzie się na podstawie wyników pomiarów hałasu istniejącego w okolicy planowanej inwestycji.
4. Szacunkowy kosztorys prac budowlanych.
Zgodnie z zawartą w dniu 04.07.2016 r. umową, koncepcja zostanie wykonana w ciągu trzech miesięcy od jej podpisania.
Ad. 2
Zlecenie opracowania koncepcji nie jest równoznaczne z podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze lokalizacji schroniska. Koncepcja ma służyć jako materiał do rozmów i konsultacji społecznych. Za wyborem terenu pod nowe schronisko przy ul. Chopina przemawiają nw. argumenty:
● spełnienie wymogu zawartego w § 1 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt wskazującego m.in., iż Schronisko dla zwierząt powinno być zlokalizowane w miejscu oddalonym co najmniej o 150 m od siedzib ludzkich,
● łatwy dojazd zarówno komunikacją indywidualną jak i komunikacją publiczną,
● odpowiednia powierzchnia terenu,
● odpowiednie warunki glebowe i przyrodnicze – brak siedlisk przyrodniczych.
Wyniki prac analitycznych dotyczących potencjalnych terenów pod lokalizacje nowego schroniska były przedstawiane Radnym na Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska.
W załączeniu przekazuję przedmiotową analizę.
Ad. 3
Decyzja o zleceniu opracowania koncepcji nie wymagała opiniowania przez podmioty / organy zewnętrzne. Zbieranie stosownych opinii jest przewidziane w następnych etapach.
Ad. 4 i Ad. 5
Rozmowy z Radą Osiedla były prowadzone jeszcze w lutym br. (spotkanie z udziałem zastępcy Prezydenta Miasta – Pana Piotra Mynca). Ponieważ ich charakter nie do końca był oparty na faktach a bardziej na opiniach, postanowiono skonkretyzować przedmiot dyskusji i dlatego zlecono opracowanie koncepcji. Poza tym, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska – Pan Paweł Adamczyk, spotkał się z Radą Osiedla w dniach 24 i 28 czerwca 2016 r.. Rada Osiedla została poinformowana o tym, co jest przedmiotem zleconego opracowania i czemu ma ono służyć, a także dostała zapewnienie, że pierwsza zostanie zapoznana z opracowaną koncepcją.
Proces konsultacji społecznych planowany jest do przeprowadzenia jesienią br.
Ad. 6
Przeciwko obecnej lokalizacji schroniska przy al. Wojska Polskiego wskazuje brak uzasadnienia dla inwestowania oraz ograniczenia wynikające z obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego miasta.
W obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin, tereny w północnej pierzei al. Wojska Polskiego znajdują się w jednostce funkcjonalnej oznaczonej symbolem Z.K.05. Teren przeznaczony jest na następujące funkcje:
- funkcja dominująca: teren usług sportu – cel publiczny realizacja obiektu sportowego, rekreacja, turystyka, gastronomia, rozrywka, m.in. zespół hotelowo-rekreacyjny, ośrodek szkoleniowy i odnowy;
- funkcje uzupełniające: usługi i zieleń, jako uzupełnienie programu funkcjonalnego, dopuszcza się schronisko dla zwierząt;
Obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – zmiana Z.68, utrzymuje te zapisy.
Powiększenie terenu obecnego schroniska wymagałoby zmiany studium, a następnie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Interpelacja: Dot. planowanej lokalizacji schroniska - kolejne zapytanie
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Edyta Sowińska | 2016/07/21 11:24:38 | modyfikacja wartości |
Edyta Sowińska | 2016/07/20 13:55:23 | modyfikacja wartości |
Edyta Sowińska | 2016/07/20 13:54:17 | nowa pozycja |