Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Organizacyjny
- Odpowiadający:
- Piotr Krzystek - Prezydent Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2016/11/07
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
w odpowiedzi na interpelację nr 1600 pragnę przypomnieć, że Najwyższa Izba Kontroli oceniła 5 zagadnień związanych z całym procesem inwestycyjnym. NIK skontrolowała:
- przygotowanie działań inwestycyjnych,
- przeprowadzenie postępowań o udzielenie zamówień publicznych,
- zabezpieczenie interesów Gminy,
- realizację zadań inwestycyjnych,
- finansowanie i rozliczenia związane ze wsparcie unijnym
Trzy ze wskazanych zagadnień (przygotowanie inwestycji, przeprowadzenie postępowań o zamówienie publiczne oraz realizację zadań) NIK oceniała pozytywnie mimo stwierdzonych nieprawidłowości.
Negatywnie oceniono korekty dofinansowania unijnego.
Pozytywnie zaś oceniono zabezpieczenie interesów Gminy Miasto Szczecin.
Należy przypomnieć, że wiele z nieprawidłowości zostało już wcześniej wykrytych przez kontrole wewnętrzne urzędu miasta. W ich następstwie podjęto decyzję o przeniesieniu strategicznych projektów do Wydziału Inwestycji Miejskich. Także z myślą o usprawnieniu nadzoru nad realizacją inwestycji oraz lepszej ich koordynacji na stanowisko z-cy prezydenta miasta powołano Pana Michała Przepierę.
Pragnę również podkreślić, że od czasu zmian w Prawie Zamówień Publicznych miasto stosuje różne kryteria oceny potencjalnych wykonawców. W warunkach przetargowych są także umieszczane zapisy dyskwalifikujące z postępowania firmy, które nie mają 100% rzetelności w pracach na rzecz Gminy Miasto Szczecin. Ponadto przy przygotowaniu przetargu na roboty budowlane uwzględniane są w nim wszystkie uwarunkowania wynikające z innych realizowanych przez gminę inwestycji. Ma to na celu wyeliminowanie potencjalnych kolizji w pracach prowadzonych na jednym terenie w tym samym czasie.
Jednocześnie nad każdą inwestycją prowadzony jest stały monitoring połączony z zarządzeniem ryzykiem. W wyniku tego w kilku przypadkach nastąpiło rozwiązanie umowy z winy generalnego wykonawcy. Miasto w każdym z takich przypadków stosuje wszystkie możliwe narzędzia do ochrony swoich interesów.
Niestety należy jednak zauważyć, że każde tego typu działanie choć konieczne z punktu widzenia inwestycji nie jest pozytywnie odbierane przez radnych oraz opinię publiczną. Ma bowiem wpływ na zmianę terminu zakończenia danej inwestycji.
Jednocześnie chciałbym nadmienić, że Gmina Miasto Szczecin prowadzi obecnie analizy dotyczące powołania specjalistycznej spółki, która w przyszłości zajmie się prowadzeniem inwestycji miejskich. Nowy podmiot pozwoli znacznie elastyczniej realizować najważniejsze zadania inwestycyjne.
Interpelacja: Dot. raportu Najwyższej Izby Kontroli dot. przygotowania i realizacji inwestycji w naszym mieście.