Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2017/09/07
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na zapytanie nr 2080 w sprawie częstotliwości kursowania autobusów pośpiesznych linii A ,B, D i E odpowiedź została udzielona w zapytaniu nr 2050 z dnia 24.08.2017 r., natomiast w sprawie Mobilnej Kart Miejskiej, informuję, co następuje.
1. Mobilna Karta Miejska została stworzona jako alternatywa dla szczecińskiej Karty Aglomeracyjnej oraz z myślą o tych mieszkańcach Gminy Miasto Szczecin, którzy nie wyrażają chęci posiadania kolejnej plastikowej karty w portfelu jak również dla tych, którzy po zalogowaniu do jednej aplikacji mogą skorzystać z różnych usług miejskich, np. opłata za strefę płatnego parkowania, teatry, baseny, wjazd na cmentarz centralny itp., bez konieczności logowania się na każdej stronie z osobna. Decyzja o powstaniu MKM została podjęta w oparciu o dane na temat rynku biletów sprzedawanych poprzez telefony komórkowe (na koniec roku 2016 Szczecin był na III miejscu pod względem sprzedaży biletów za pomocą telefonu komórkowego, a po I kwartale 2017 roku już na II miejscu, tuż za Warszawą). Zakup powyższej aplikacji stworzonej na miarę potrzeb Gminy Miasto Szczecin to koszt 18 000,00 zł brutto, a obsługa miesięczna to koszt 4 000,00 zł netto + upustom sprzedaży biletów. Aktualnie na dzień 04 września 2017 r. na MKM zarejestrowanych jest 1543 użytkowników. Dynamika przyrostu użytkowników w porównaniu z podobnymi aplikacjami jak Mobilet czy SkyCash w identycznym czasookresie, czyli w pierwszych trzech miesiącach świadczenia usługi osiągnęła dużo lepszy wynik pomimo konieczności pełnej imiennej rejestracji. Ponadto aplikacja została uruchomiona 6 czerwca 2017 r. (okres zakończenia szkoły i studiów), a zatem można założyć, iż młodzież ucząca się dopiero zacznie korzystać z aplikacji. W obecnym czasie średnia wieku użytkowników to 35-55 lat.
W dniu 6 czerwca 2017 r. odbyła się konferencja prasowa, w której wzięły udział media lokalne. Po wdrożeniu systemu w pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się hostessy wręczające ulotki informujące o systemie, a na przystankach autobusowych i tramwajowych oraz pojazdach komunikacji miejskiej wywieszone zostały plakaty informacyjne. Następną dużą kampanię reklamową planuje się przeprowadzić z chwilą, gdy MKM będzie oferowała szersze usługi różnych instytucji z których będzie można skorzystać. Aktualnie wszystkie nowości ogłaszane są na stronie internetowej Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Od 1 lipca do 31 grudnia 2017 roku aż do wyczerpania budżetu (koszty pokrywa Wykonawca oraz firma Mastercard)) trwa akcja marketingowa promująca „bilet za złotówkę”.
2. Spółka NiOL otrzymała oficjalną propozycję włączenia do funkcjonalności Mobilnej Karty Miejskiej możliwości płatności tą aplikacją za Strefę Płatnego Parkowania. Ostateczna zgodę Prezes NiOL uzależnił od warunków umowy z firma GOPAY, która stworzyła kartę. Firma GOPAY przedstawiła propozycję współpracy określając jednocześnie kwotę prowizji jakiej firma GOPAY żąda w zamian za obsługę takich płatności. Określona kwota prowizji była kwotą wyższą od kwot prowizji pobieranych przez dotychczasowych dostawców już unkcjonujących dwóch systemów płatności mobilnych w Strefie., przez co była nie do zaakceptowania.
3. Opinii jakie pojawiają się w sklepie Google Play są szczegółowo analizowane zarówno przez ZDiTM jak również przez wykonawcę.
Interpelacja: Dot. problemów komunikacyjnych na linii ZDiTM i NiOL oraz działania Mobilnej Karty Miejskiej