Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2015/05/11
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana interpelację w sprawie tablic kierunkowych znajdujących się w pasach drogowych poniżej podaję informacje.
ad 1.
Projekt wykonawczy oznakowania kierującego dla kierowców, w ramach budowy Systemu Informacji Miejskiej (SIM) w Szczecinie, został wykonany na zlecenie Gminy Miasto Szczecin. Wszystkie wymienione w pytaniu elementy: treść tablic, ich układ, umiejscowienie oraz dobór punktów, były konsultowane, poddane analizie i opiniowane. W procesie projektowania uczestniczyli: przedstawiciele środowisk turystycznych naszego Miasta, Zespół ds. uzgodnień projektów wykonawczych Systemu Informacji Miejskiej, powołany Zarządzeniem nr 351/11 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 14 lipca 2011 r. Projekt uzyskał wszystkie wymagane prawem opinie, uzgodnienia i zatwierdzenie. Jedynym kryterium doboru obiektów do oznakowania była ich ważność (z punktu widzenia opiniujących), zarówno pod względem turystycznym jak i użyteczności publicznej.
ad 2.
Po uzyskaniu opinii: Komendy Miejskiej Policji – Wydział Ruchu Drogowego, Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, Kapituły Znaków Drogowych Turystycznych oraz po uzgodnieniach z: Zakładem Usług Komunalnych, Polsteam-Żegluga Szczecińska sp. z o.o., Tramwajami Szczecińskimi sp. z o.o., Eneos sp. z o.o., projekt uzyskał Zatwierdzenie Stałej Organizacji Ruchu. Odbiór prac projektowych rekomendował Zespół ds. uzgodnień projektów wykonawczych Systemu Informacji Miejskiej, powołany Zarządzeniem nr 351/11 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 14 lipca 2011 r. Należy podkreślić, że w Projekcie Systemu Informacji Miejskiej- Podsystemie tablic kierunkowych dla kierowców, świadomie zastosowano kolor brązowy dla tablic kierujących do obiektów stanowiących atrakcje turystyczne. Powodem jest fakt, że taka kolorystyka jest powszechnie stosowana w ruchu drogowym w całej Europie, w odniesieniu do obiektów turystycznych. To jedyne odstępstwo i różnica pomiędzy systemem tablic kierunkowych dla kierowców a systemem tablic kierunkowych dla pieszych. Kolorystyka tablic kierujących do obiektów użyteczności publicznej jest taka sama w obu systemach. Taki sam jest też kształt – konstrukcja tablic, zastosowano tą samą czcionkę, ten sam jest rodzaj użytej strzałki kierunkowej.
Dodatkowo: kolor brązowy (jako możliwy do zastosowania dla oznaczeń turystycznych) został przewidziany w Katalogu Systemu Informacji Miejskiej, a który to Katalog jest załącznikiem do Uchwały Rady Miasta Szczecin, wprowadzającej System Informacji Miejskiej. Podkreślenia wymaga również fakt, że cytowany Katalog Systemu Informacji Miejskiej, nie zawiera ostatecznych projektów poszczególnych elementów wchodzących w skład SIM, jest dokumentem zawierającym jedynie kierunki architektoniczne, graficzne i stanowi wytyczne dla opracowania projektów wykonawczych SIM. Podobnie, uwzględniając potrzeby konstrukcyjne oraz potrzebę poprawy czytelności, w projektach wykonawczych dokonano korekty przewidzianej w Katalogu grafiki tablic z nazwami ulic i w konsekwencji tabliczek z numeracją budynków.
ad 3.
Instalowane aktualnie tablice są zgodne z SIM. Bieżąca instalacja nie obejmuje jednak wszystkich obiektów, które naszym zdaniem powinien uwzględnić System tablic kierunkowych dla kierowców. Powodem jest fakt, że realizowane zadanie jest finansowane ze środków unijnych i wykonanie i montaż niektórych rodzajów tablic kierunkowych, nie zostało zakwalifikowane jako koszt uzasadniony.
Przewidujemy uzupełnienie Systemu o inne obiekty kultury, nauki, rozrywki, sportu i rekreacji, parki czy inne miejsca wyjątkowe. Kolorystyka uzupełnianych tablic będzie analogiczna jak w systemie tablic kierunkowych dla pieszych: odpowiednio dla poszczególnych grup obiektów zielona lub niebieska.
ad 4.
Zleceniodawcą realizowanej aktualnie produkcji i montażu jest Urząd Marszałkowski, będący beneficjentem środków pozyskanych z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
W dniu 28.10.2013 r. zostało zawarte Porozumienie pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim a Gminą Miastem Szczecin, o współpracy w zakresie wykonania, wdrożenia i utrzymywania oraz użytkowania wykonanego w oparciu o projekt Miasta Systemu Informacji Turystycznej w obszarze administracyjnym Gminy Miasto Szczecin.
Nie jest nam znana dokładna cena uzyskana w przetargu przeprowadzonym przez Urząd Marszałkowski.
ad 5.
System tablic kierunkowych dla kierowców, jego wielkość, sposób lokalizowania oraz trasa prowadzenia odpowiadają wymogom stosownych przepisów i zostały uzgodnione z właściwymi organami administracji. Trasy przejazdów zostały dobrane tak, aby przy możliwie najmniej skomplikowanym dojeździe do poszczególnych celów podróży i przy uwzględnieniu kierowania do wszystkich wytypowanych do oznakowania obiektów, wygenerować jak najmniejszą liczbę lokalizacji znaków (w jednej lokalizacji kieruje się zazwyczaj do kilku obiektów) i tym samym ogranicza koszty budowy i wrażenia „przeznakowania”, a z drugiej strony jest czytelniejsze dla kierowców. Wobec powyższego – nie przewiduje się korekt Systemu.
ad 6.
Ze względu na objętość wersje elektroniczne kompletu projektów lokalizacyjnych oznakowania na terenie Gminy Miasto Szczecin zostaną przekazane na Pana adres email: duklanowski@duklanowski.pl
ad 7.
Sposób lokalizowania konstrukcji wsporczych w żaden sposób nie narusza wymogów stosownych przepisów i uzgodniony został z właściwymi organami administracji. Niezależnie od powyższego, oceniając lokalizację konstrukcji wsporczych brano pod uwagę wszystkie elementy np.: natężenie ruchu pieszych, czy możliwość swobodnego przemieszczania się osób niepełnosprawnych na wózkach jak również wózków dziecięcych. W żadnej z lokalizacji nie występuje sytuacja, która z tych względów wymagałaby zmian. Celowym i przemyślanym zabiegiem było również dobór nazw poszczególnych obiektów. Trzeba pamiętać, że System tablic zamontowanych w pasie ruchu drogowego dedykowany jest zmotoryzowanym. Często na jednym skrzyżowaniu występuje szereg/szeregi tablic kierujących do różnych obiektów. To jest powodem, że informacja dla kierujących pojazdami zamieszczona na poszczególnych tablicach, musi być możliwie najkrótsza, aby bezpiecznie mogła być odczytana. Dlatego np. użyto słowa: „Katedra” zamiast prawidłowej nazwy: „Bazylika archikatedralna św. Jakuba” czy „Urząd Marszałkowski” zamiast „Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego”. Z drugiej strony, uwzględniając, że dedykowana jest głównie do przyjezdnych, informacja powinna być tak sformułowana, aby mogła być właściwie odczytana i zrozumiana. Dlatego np. zamiast znanej szczecinianom nazwy „Różanka”, użyto informacji, że chodzi o „Ogród Różany”. Z tych powodów nie przewiduje się żadnych poprawek w użytych nazwach.
Interpelacja: Dot. tablic kierunkowych znajdujących się w pasie drogowym