Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Zarządu Miasta
- Odpowiadający:
- Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2018/05/15
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na interpelację nr 2568 z dnia 08.05.2018r. uprzejmie informuję, iż zaproponowane przez Pana rozwiązanie niestety nie może zostać na tym etapie inwestycji zrealizowane. Uchwałą numer XXXI/778/09 podjętą przez Radę Miasta Szczecin ustalono dla tego obszaru plan zagospodarowania przestrzennego. Kluczowym jest fakt, iż w planie zagospodarowania przewidziano możliwość zlokalizowania obiektów basenowych oraz aquaparku jedynie na terenie elementarnym S.D.1001.US,UC, a więc tym, na którym zaprojektowany jest obecnie kompleks Fabryka Wody Nowa Gontynka. Rozszerzenie obszaru inwestycji o dodatkowe baseny, wykraczające poza teren elementarny S.D.1001.US,UC wymagałoby zmiany uchwały Rady Miasta w przedmiocie planu zagospodarowania przestrzennego ustalonego dla tego terenu. Na obszarze wskazanym w wizualizacji przez pana radnego na sesji Rady Miasta, jako nadającym się do zlokalizowania dodatkowego basenu odkrytego, obowiązuje ustalone przeznaczenie usługowo-komercyjne.
Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, iż zmiana struktury basenowej, a co za tym idzie pływów wody, sieci instalacji sanitarnych oraz wszystkiego co związane z obsługą aquaparku, wymagałaby gruntownej przebudowy projektu budowlanego, a tym samym rozpoczęcie na nowo zakończonej już procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wydłużyłoby to proces inwestycji o kolejne kilkanaście miesięcy.
Proponowane rozwiązanie nie pozostałoby także neutralne dla planowanych kosztów inwestycyjnych. Rozszerzenie obszaru inwestycji o tak duży obiekt basenowy wiązałoby się nie tylko z wydłużeniem samego czasu realizacji inwestycji, ale także spowodowałoby konieczność zwiększenia budżetu inwestycji o kwoty, których nie da się oszacować na obecnym etapie.
Zupełnie na marginesie wskazać należy, iż tak zlokalizowany basen odkryty stanowiłby powielenie już istniejącego rozwiązania Kompleksu Basenowo-Rekreacyjnego Arkonka oraz wygenerowałby koszty związane z obsługą całoroczną takiego basenu w wysokości znacznie przekraczającej dotychczasowe założenia. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż zmiana struktury aquaparku, poprzez dodanie tak dużego basenu odkrytego, wymusiłaby konieczność zwiększenia rozmiarów inwestycji w innych obszarach, takich jak zaplecze sanitarne, dodatkowe systemy filtrowania i uzdatniania wody, większe niż planowane zatrudnienie personelu obsługującego czy też stworzenie dodatkowych elementów infrastruktury towarzyszącej (ścieżki, pomieszczenia techniczne itp.) Mogłoby to zaburzyć spójną strukturę wizualną oraz użytkową obiektu, niwecząc spodziewany efekt.
Należy jednocześnie zwrócić uwagę, iż ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z obsługą tak dużego basenu odkrytego, mogłoby być niecelowe z uwagi na relatywnie krótki okres pogodowy w jakim, w stosunku rocznym, mieszkańcy mogli by korzystać z zalet takiego rozwiązania.
Na końcu nadmienić należy, iż w ramach planowanej inwestycji przewidziane są kaskadowe baseny zewnętrzne, które w ramach zaplanowanego modelu funkcjonowania, mają zaspokoić zapotrzebowanie użytkowników na ten rodzaj spędzania wolnego czasu. Jednocześnie płynnie wpisują się one w zaplanowaną strukturę obiektu oraz mają swoje miejsce w całym systemie obiegu wody, a także aquaparku jako całościowej i spójnej wizji projektantów. Uzyskany dzięki nim efekt będzie nie tylko wystarczający w zakresie potrzeb użytkowych, ale spełniał będzie także swoją rolę w całym łańcuchu zależności tworzących końcowy efekt jakim będzie Fabryka Wody Nowa Gontynka. Zaburzenie tego łańcucha wymuszałoby, jak wspomniano wcześniej, zmianę całościową koncepcji tej inwestycji.
Interpelacja: Dot. wprowadzenia zmian do projektu parku wodnego "Fabryka wody"