Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Architektury i Budownictwa
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Piotr Mync
- Data odpowiedzi:
- 2016/06/28
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana interpelację w sprawie budowy stacji bazowej telefonii komórkowej przy ul. Topolowej w Szczecinie przedstawiam następujące informacje.
Teren przy ul. Topolowej w Szczecinie nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w takim przypadku lokalizacja inwestycji następuje w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy, a w przypadku inwestycji celu publicznego do których zalicza się stacje bazowe, w oparciu o decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
W dniu 20.11.2014r. T-Mobile Polska S.A. z siedzibą w Warszawie złożyła wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego, dotyczący budowy obiektu infrastruktury technicznej, stacji bazowej telefonii komórkowej położonej w Szczecinie przy ulicy Topolowej 5c w granicach działki nr 53/9 z obrębu nr 4204.
Do wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego inwestor załączył opracowanie pt: „Kwalifikacja Przedsięwzięcia pod względem konieczności sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko dla inwestycji Budowa stacji bazowej telefonii komórkowej PSZ_SZCZECIN_TOPOLOWA Nr: 73235”, autorstwa mgr inż. Pauliny Lubińskiej z 23.10.2014r. Zgodnie z ww. opracowaniem przedmiotowa inwestycja nie należy do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco lub mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i nie wymaga uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.
Teren przy ul. Topolowej 5c w Szczecinie znajduje się w granicach otuliny Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” dla której obowiązują przepisy Rozporządzenia Nr 10/2005 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 25 maja 2005r. w sprawie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” (Dz.Urz. Woj. Zach. Nr 45, poz. 1052) oraz ustalenia Planu ochrony dla Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, w zakresie dot. otuliny, ustanowionego Rozporządzeniem Nr 113/2006 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 22 sierpnia 2006r. (Dz. Urz. Woj. Zach. Nr 95, poz. 1777).
Teren inwestycyjny położony jest także w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000- Wzgórza Bukowe PLH320020.
Z uwagi na powyższe uwarunkowania, zgodnie z art.53 ust.4 pkt 8 ww. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, projekt przedmiotowej decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego podlegał uzgodnieniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie. Uzgodnienie nastąpiło w trybie „milczącej zgody” zgodnie z przepisami art. 53 ust. 5c cyt. wyżej ustawy, tj. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska nie zajął stanowiska w terminie 21 dni od daty otrzymania projektu decyzji.
O wszczęciu postępowania oraz o wydanej decyzji strony postępowania zostały zawiadomione, zgodnie z art. 53 ust.1 ww. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w drodze obwieszczenia na tablicy ogłoszeń tut. urzędu oraz na stronie internetowej BIP Urzędu Miasta Szczecin. Strony nie wniosły uwag ani zastrzeżeń.
W dniu 16.02.2016 r. została wydana decyzja nr 13/2015 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej przy ulicy Topolowej 5c w Szczecinie, w granicach działki nr 53/9 z obrębu 4204.
Aktualnie w Wydziale Urbanistyki i Administracji Budowlanej prowadzone jest postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę przedmiotowej inwestycji.
Wniosek o pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej został złożony w dniu 28.04.2016 r. Inwestor, T- MOBILLE POLSKA S.A., do wniosku dołączył wymagane przepisami ustawy Prawo budowlane:
- cztery egzemplarze projektu budowlanego inwestycji’
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego Nr 13/2016 z dnia 16.02.2015 r.
Przedłożony projekt budowlany przewiduje budowę wieży strunobetonowej o wysokości 50,10 m nad poziom terenu, co jest zgodne z warunkami decyzji Nr 13/2016 z dnia 16.02.2015 r. o ustaleniu lokalizacji celu publicznego, które dopuszczają całkowitą wysokość wieży max 56 m n.p.t..
Projekt budowlany w swoim zakresie zawiera między innymi kwalifikację przedsięwzięcia z wynikami obliczeń odległości miejsc dostępnych dla ludności dla każdej z montowanych anten.
Po zapoznaniu się ze złożonym wnioskiem Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej w drodze postanowienia nałożył na inwestora obowiązek uzupełnienia wniosku oraz usunięcia nieprawidłowości i braków w przedłożonym do zatwierdzenia projekcie budowlanym. Jednym z wymogów wydanego postanowienia jest konieczność uzupełnienia projektu o wyczerpującą analizę wpływu inwestycji na nieruchomości znajdujące się w zasięgu oddziaływania inwestycji, uwzględniającą istniejącą zabudowę oraz przyszłą zabudowę możliwą do realizacji na działkach jeszcze niezabudowanych.
Zgodnie z procedurą określoną w ustawie Prawo budowlane, o wszczęciu postępowania zawiadomiono strony tj. właścicieli nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania projektowanej stacji bazowej. W odpowiedzi na zawiadomienie strony złożyły szereg uwag i zastrzeżeń dotyczących inwestycji. Zastrzeżenia i uwagi stron zostały przekazane wnioskodawcy z jednoczesnym zobowiązaniem go do zajęcia stanowiska w terminie do 08.07.2016 r.
Postępowanie administracyjne jest w toku. Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej po zapoznaniu się z materiałami i dokumentami uzupełniającymi do wniosku, wymaganymi wydanym w sprawie postanowieniem oraz po otrzymaniu wyjaśnień Inwestora w sprawie zastrzeżeń złożonych przez strony postępowania zajmie stanowisko w sprawie pozwolenia na budowę przedmiotowej inwestycji.
Odnosząc się do pozostałych kwestii poruszonych w Pana interpelacji oraz w załączonym piśmie - proteście mieszkańców Jezierzyc przedstawiam następujące wyjaśnienia.
Sprawa szkodliwości stacji bazowych telefonii komórkowych na zdrowie i życie człowieka jest przedmiotem wielu polemik i opinii, nie mogą one jednak stanowić podstawy rozstrzygnięć administracyjnych. Zgodnie z zasadą ogólną Kodeksu postępowania administracyjnego organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa. Przepisy, w tym ustawa z 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016r.,poz. 778 t.j.), ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290 t.j.), ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U z 2010 roku nr 106, poz. 675 ze zmianami) i inne, regulują sprawy lokalizacji i budowy stacji bazowych. Kwalifikacja przedsięwzięcia pod względem wymogu przedstawienia decyzji środowiskowej następuje w oparciu o przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09.11.2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Sprawa oddziaływania stacji bazowej, jak wspomniano wyżej, jest przedmiotem szczegółowej analizy w trakcie postępowania w sprawie pozwolenia na budowę.
Ponadto, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27.04.2001r. Prawo ochrony środowiska, operator stacji telefonii komórkowej jest obowiązany, przed rozpoczęciem jej eksploatacji, do wykonania pomiarów pól elektromagnetycznych oraz do dokonania zgłoszenia instalacji właściwemu organowi ochrony środowiska.
W sprawie wpływu projektowanej stacji bazowej na krajobraz wyjaśniam.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie jest przepisem prawa i nie może stanowić podstawy do rozstrzygnięć administracyjnych. Zapisy studium uwzględniane są w przyszłych planach miejscowych.
Przedmiotowa inwestycja nie jest lokalizowana w Parku Krajobrazowym „Puszcza Bukowa”, lecz w jego otulinie, podobnie jak większość prawobrzeżnych osiedli Szczecina (Zdroje, Podjuchy, Żydowce - Klucz, Słoneczne, Majowe – Kijewo, Bukowe - Klęskowo, Płonia – Śmierdnica - Jezierzyce). Wobec powyższego nie mają zastosowania przywołane ograniczenia zawarte w p. 31, 47 Rozporządzenia Nr 10/2005 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 25 maja 2005r. w sprawie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” (Dz. Urz. Woj. Zach. Nr 45, poz. 1052), w tym zapis o zakazie lokalizacji masztów telefonii komórkowych, gdyż dotyczą one terenu Parku.
Do otuliny Parku odnoszą się natomiast zapisy § 49 cyt. wyżej Rozporządzenia, dotyczące eliminacji zagrożeń zewnętrznych dla Parku w zakresie gospodarki przestrzennej i działalności inwestycyjnej prowadzonej w otulinie. Wymienione w tym przepisie ograniczenia i zalecenia nie odnoszą się jednak do kwestii lokalizacji stacji bazowych telefonii komórkowej. Podobnie inne przepisy zawarte w cytowanych w piśmie - proteście mieszkańców Jezierzyc artykułach ustawy o ochronie przyrody, ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie stanowią podstawy do odmowy wydania decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Ustawodawca wprost wypowiada się w tej sprawie w art. 56 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym „Nie można odmówić ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, jeżeli zamierzenie inwestycyjne jest zgodne z przepisami odrębnymi. Przepis art. 1 ust. 2 pkt 2 nie może stanowić wyłącznej podstawy odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego.” Przepis art. 1 ust.2 pkt 2 stanowi: „W planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uwzględnia się zwłaszcza: (…) pkt 2) walory architektoniczne i krajobrazowe”.
Odnosząc się do kwestii ochrony środowiska przyrodniczego informuję.
Teren inwestycji położony jest poza granicami zespołu przyrodniczo-krajobrazowego pod nazwą „Jezierzyce” wyznaczonymi Uchwałą Nr X/287/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 11 czerwca 2007 r. w sprawie ustanowienia użytków ekologicznych i zespołów przyrodniczo-krajobrazowych (Dz. Urz. Woj. Zach. Nr 86 z 2007r. poz. 1430).
Sprawa lokalizacji terenu inwestycyjnego w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 - Wzgórza Bukowe PLH320020 była analizowana na etapie postępowania w sprawie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Biorąc pod uwagę dane zawarte we wniosku inwestora oraz fakt, że inwestycja projektowana jest rejonie już zurbanizowanym i obejmuje niewielką powierzchnię przeznaczoną do przekształcenia, przeanalizowano potencjalny wpływ przedsięwzięcia na obszar Natura 2000 i uznano, że nie powinno ono negatywnie wpłynąć na stan siedlisk i gatunków, dla ochrony których zostały wyznaczone obszary Natura 2000. Stanowisko takie podzielił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie nie wnosząc uwag do projektu decyzji.
Ponowna analiza przeprowadzona zostanie w trakcie postępowania w sprawie pozwolenia na budowę, po uzyskaniu od inwestora kompletu wymaganych dokumentów.
Interpelacja: Dot. budowy ,,stacji bazowej telefonii komórkowej" przy ul. Topolowej w Szczecinie-Jezierzycach.