Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2016/12/12
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana zapytanie jw. uprzejmie informuję, że projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania na terenie Gminy Miasto Szczecin obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane, poddany był od dnia 27.07.2016 publicznym konsultacjom, w celu uzyskania wstępnych uwag i opinii, co do treści projektu uchwały. Proces konsultacji, w trakcie których odbyły się spotkania oraz zostały złożone uwagi, zakończył się w dniu 15.09.2016.
Na podstawie wniesionych uwag oraz wniosków ze spotkań, które odbyły się w trakcie konsultacji, wprowadzone zostały następujące zmiany w treści projektu:
• § 2 ust. 1 pkt 3 – w zakresie dotyczącym uściślenia definicji „zieleni urządzonej”, po zmianach pkt 3 ma następujące brzmienie:
„3) na położonych poza pasem drogowym:
- terenach publicznej zieleni urządzonej pełniących funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe, wyposażonych w np. ławki, urządzenia rekreacyjne, obiekty małej architektury - w szczególności skwerach i parkach,
- terenach leśnych;”
• § 3 ust. 1 pkt 3 - w zakresie dotyczącym powierzchni tablic i urządzeń reklamowych stanowiących na wiatach przystankowych, po zmianach pkt 3 ma następujące brzmienie:
„3) na wiatach przystankowych komunikacji miejskiej, o łącznej powierzchni nie większej niż 30% powierzchni ścian wiaty.”
• § 6 ust. 1 pkt 1e – w zakresie określenia odległości od krawędzi drogi krajowej, po zmianach pkt e ma następujące brzmienie:
„e) drogi krajowej - do 16 m,”
• § 6 ust. 1 pkt 2b – w zakresie określenia wymiarów urządzeń reklamowych typu B, po zmianach pkt b ma następujące brzmienie:
„b) typ B:
- tablica reklamowa - 3,6 x 2,5 m oraz o maksymalnej wysokości konstrukcji 5,5 m od poziomu terenu,
- urządzenie reklamowe w formie walca - 3,6 x 3,5 m lub 3,6 x 1,8 m oraz o maksymalnej wysokości konstrukcji 5 m od poziomu terenu,”
• § 6 ust. 1 pkt 2d – w zakresie określenia wymiarów tablic i urządzeń reklamowych typu D, po zmianach pkt d ma następujące brzmienie:
„d) typ D – 12,0 x 3,0 m lub 12,0 x 4,0 m oraz o maksymalnej wysokości konstrukcji 9,0 m od poziomu terenu”
• § 6 ust. 1 pkt 2 tiret pierwszy – w zakresie określenia dopuszczalnych odstępstw od określonych wymiarów tablic i urządzeń reklamowych wszystkich typów, po zmianach tiret ma następujące brzmienie:
„– przy czym dopuszczalne jest odstępstwo od powyższych ustaleń nie przekraczające 5% wymiaru;”
• §6 ust. 1 pkt 4e – w zakresie określenia sytuowania typów tablic i urządzeń reklamowych przy drodze krajowej , po zmianach pkt e ma następujące brzmienie:
„e) krajowej – typu A,B i C,”
• § 6 ust. 3 – w zakresie określenia wymagań dotyczących konstrukcji tablic i urządzeń reklamowych typu A i B , po zmianach ust. 3 ma następujące brzmienie:
„3. Konstrukcja wolno stojących tablic reklamowych i urządzeń reklamowych typu A i typu B musi być dostosowana do podświetlenia powierzchni ekspozycji od wewnątrz.”.
Treść projektu jest dostępna na stronie www.geoportal.szczecin.pl, w aktualnej wersji uwzględniającej powyższe zmiany.
W dniu 05.10.2016 zgodnie z art. 37b ust. 2 pkt 3-7 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym złożone zostały wnioski o wyrażenie opinii do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, Miejskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz uzgodnienie projektu do Ministra Zdrowia i Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Odpowiadając na pierwsze pytanie informuję, że obecnie trwają prace majce na celu naniesienie zmian w treści projektu uchwały wynikających z uzyskanych opinii i uwag określonych w art. 37b ust. 2 pkt 3-7 w zakresie właściwości wyżej wymienionych organów. W kwestii uwag i uzgodnień:
- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyraził pozytywną opinię i nie wniósł uwag do projektu uchwały,
- Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówił uzgodnienia wnosząc uwagi do projektu uchwały,
- Miejski Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie nie udzielił odpowiedzi spełniając wymóg zasięgnięcia opinii,
- Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego wyraził pozytywną opinię z prośbą o rozważenie kilku uwag do projektu uchwały.
Uzyskane odpowiedzi na wnioski o opinie i uzgodnienia stanowią załącznik do odpowiedzi.
Odnośnie ostatniego pytania informuję, że projekt zostanie wyłożony do publicznego wglądu po zakończeniu etapu współdziałania z innymi organami.
Interpelacja: Dot. tzw. uchwały krajobrazowej