Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Marcin Pawlicki
- Data odpowiedzi:
- 2016/05/16
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana zapytanie dotyczące telefonicznego informowania zarządcy drogi o awaryjnych sytuacjach sygnalizacji świetlnej uprzejmie informuję, że do dyspozycji kierowców i pieszych istnieje wiele sposobów informowania odpowiedzialnych służb o tego rodzaju sytuacjach. Należą do nich Dyżurny Techniczny Miasta, Dyspozytor Centrali Ruchu Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, Straż Miejska, Policja, aplikacja „Alert”. Ponadto na stronie internetowej Zarządu umieszczone są również numery do dyspozytora pogotowia sygnalizacji świetlnej. Ostatecznie można również taką informację zgłosić pod numerem 112.
Ponadto informuję, że sygnalizacje obejmujące System Zarządzania Ruchem oraz wszystkie nowobudowane oraz modernizowane sygnalizacje znajdują się w systemie, który automatycznie informuje jego użytkowników o zaistniałych awariach. Obecnie poważne awarie sygnalizacji zdarzają się nie częściej niż około 10 razy w roku. Drobne awarie występują losowo. Występują częściej na starszych sygnalizacjach, gdzie jako źródła światła stosowane są żarówki a nie nowoczesne wkłady LED, które Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego systematycznie i stopniowo instaluje zamiast żarówek. Na chwilę obecną Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego nie widzi potrzeby instalowania tablic ponieważ ich koszt byłby zdecydowanie nieadekwatny do ilości i rodzaju awarii. Natomiast montaż naklejek z numerem telefonu mógłby być dobrym pomysłem na tych sygnalizacjach, które najczęściej ulegają awariom. Niemniej jednak mając na uwadze, iż co pewien czas zmienia się firma, która zajmuje się utrzymaniem i konserwacją sygnalizacji, to teoretycznie naklejki będą musiały być wymieniane raz na trzy lata. Dlatego też w najbliższym czasie nie przewiduje się wprowadzania jakichkolwiek zmian w tym zakresie, co nie wyklucza rozważenia wprowadzenia ich w przyszłości.
Odnośnie przekazywania tego typu informacji przez kierowców pojazdów transportu zbiorowego informuję, że kierowcy zgłaszają swojemu dyspozytorowi wszelkie awarie sygnalizacji. Należy jednak pamiętać, że pogotowie sygnalizacji ma w konserwacji wiele skrzyżowań na terenie całego miasta i w momencie otrzymania zgłoszenia może znajdować się w zupełnie innej części miasta. Czas określony na dojazd do miejsca zgłaszanej awarii określa umowa zawarta z firmą zajmującą się konserwacją, tj. 3 godziny od momentu zgłoszenia.
Interpelacja: Dot. informacji nt. możliwości telefonicznego powiadomienia zarządcy drogi o niewłaściwie działającej sygnalizacji ulicznej