Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Mariusz Kądziołka Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2015/02/03
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana zapytanie (nr 59) w kwestii dotyczącej organizacji ruchu w ciągu ul. Mickiewicza uprzejmie informuję, iż Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Zespół ds. organizacji ruchu zwrócił się do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie o przedstawienie informacji dotyczących zdarzeń drogowych w latach 2013 – 2014 r.
Komendant Miejski Policji w Szczecinie w grudniu 2014 roku przedstawił pismo dotyczące poprawy bezpieczeństwa pieszych w ciągu ulic miasta Szczecina. Z wymienionych w piśmie RD 16988/14 z 28 grudnia 2014r., miejsc wymagających podjęcia niezwłocznych działań interwencyjnych żadne nie odnosi się do ul. Mickiewicza. Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego Policja realizuje szereg działań w mieście Szczecinie, zarówno w zakresie prewencyjnym jak i profilaktycznym.
Natomiast w odniesieniu do ul. Mickiewicza Zespół ds. organizacji ruchu m.in. w marcu 2014 r. po przeanalizowaniu warunków widoczności przy skrzyżowaniu z ul. Marii Konopnickiej, zwrócił się do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego o montaż słupków blokujących znacznie poprawiających wzajemną widoczność pieszych, jak i kołowych uczestników ruchu drogowego.
W odniesieniu do projektu „Rowerowej rewolucji”, nadmienić należy, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru na tym zarządzaniem, podstawą do wprowadzenia zmian w organizacji ruchu w ciągu dróg publicznych wymagane jest zatwierdzenie organizacji ruchu przez Organ zarządzający ruchem, natomiast do przedstawionego projektu wymagane są opinie zarządcy drogi oraz komendanta miejskiego Policji. Do dnia dzisiejszego do Organu zarządzającego ruchem nie wpłynął wniosek o zatwierdzenie projektu organizacji ruchu w ciągu ul. Mickiewicza m.in. wraz z danymi o istniejącym bądź prognozowanym natężeniem ruchu uwzględniającym planowane zmiany.
W związku z powyższym, nie znając ostatecznego projektu organizacji ruchu, ani stanowiska Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie (wymagane opinie do zatwierdzenia), Organ zarządzający ruchem nie może zająć stanowiska w kwestii ewentualnych zmian w organizacji ruchu w ciągu ul. Mickiewicza w Szczecinie zawartych w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim projekcie „Rowerowej rewolucji”.
Interpelacja: Dot. konsultacji społecznych dotyczących podniesienia bezpieczeństwa pieszych w ciągu ul. Mickiewicza