Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Daniel Wacinkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/06/25
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
w odpowiedzi na Pana zapytanie nr 2647 dotyczące oświetlenia drogowego w Szczecinie informuję, iż powszechnie stosowanym sposobem sterowania włączeniem/wyłączeniem oświetlenia ulicznego są zegary astronomiczne. Taki sposób zapewnia możliwość centralnego sterowania, lepsze skoordynowanie czasu włączenia/wyłączenia oświetlenia oraz ogranicza wpływ czynników zewnętrznych. Zegar astronomiczny umożliwia sterowanie oświetleniem ulicznym w oparciu o kalendarz posiadający informację w zakresie wschód/zachód.
Wadą sterowania oświetlenia poprzez zegary astronomiczne jest brak możliwości rozróżnienia przez zegar dni w których niebo jest zachmurzone. W związku z powyższym w przypadku tej metody sterowania możemy mieć do czynienia z około 15 minutowym przesunięciem. Próby zmiany tego czasu powodują powstanie odwrotnej sytuacji tzn. w dni pogodne zbyt późne wyłączenie i zbyt wczesne załączenie oświetlenia.
Przed powszechnym stosowaniem zegarów astronomicznych podstawowym sposobem sterowania pracą oświetlenia ulicznego były czujniki zmierzchowe. Korzystając z wieloletnich lat funkcjonowania takiego sposobu sterowania należy zaznaczyć, że problemów związanych z opóźnieniem włączenia/wyłączenia oświetlenia, niezasadnym włączeniem/wyłączeniem i przypadkowym zadziałaniem było znacznie więcej niż w przypadku obecnie stosowanego sposobu sterowania. Układy czujników zmierzchowych miały duże rozbieżności w działaniu oraz charakteryzował je znaczny wpływ czujników zewnętrznych. Często bowiem liście z drzew, ptasie odchody, zabrudzenia wywołane przez czynniki atmosferyczne, starzenie się tworzywa, z którego wykonano czujniki oraz ingerencja osób trzecich wpływały na nieprawidłowe funkcjonowanie oświetlenia. Szacunkowy koszt funkcjonowania oświetlenia ulicznego przez okres 15 minut dłużej przez cały rok to kwota około 200,000 zł. Reasumując, zawiadamiam, iż w chwili obecnej Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego nie zmieni funkcjonującego sposobu sterowania, jednakże Pana wniosek zostanie poddany analizie.
Interpelacja: Dot. oświetlenia drogowego w Szczecinie