Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/01/23
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
odpowiadając na Pana zapytanie uprzejmie informuję, że Gmina Miasto Szczecin zaangażowana jest w szereg inwestycji poprawiających jakość powietrza. Wymiernym efektem są stale prowadzone modernizacje budynków w ramach programu Kawka, obejmujące m.in.: termomodernizację budynków, likwidację starych pieców węglowych, podłączenie lokali do miejskiej sieci ciepłowniczej lub montaż pieców gazowych. Do tej pory, w dwóch edycjach, zlikwidowano już blisko 1000 starych pieców. Na chwilę obecną, w zasobie komunalnym znajduje się blisko 18 000 lokali mieszkalnych, z czego ok 35% lokali jest ogrzewana piecami na paliwo stałe (ok. 6500), co ma największy wpływ na jakoś powietrza. Pozostałe 65% mieszkań posiada c.o. i c.c.w. z sieci miejskiej, ogrzewane jest gazem lub elektrycznie.
W 2017 roku wymieniono także ponad 1600 okien w lokalach komunalnych.
Od IV kw. 2017 r. Miasto Szczecin realizuje bezkosztowy projekt pilotażowy dot. Miejskiej Wyspy Ciepła. Działania polegają na mierzeniu odchyleń temperatury w mieście w układzie dobowym dzięki zainstalowanym czujnikom temperatury (zastosowano rozwiązanie SMART – niskoenergetyczną sieć LPWAN i będący działaniem komplementarnym do opracowywanego aktualnie Planu adaptacji do zmian klimatu dla miasta Szczecin” (MPA). Testy temperatury prowadzone są w terminie od września 2017r. do stycznia 2018.
Jednym ze sposobów radzenia sobie z MWC jest utrzymanie w przypadku Szczecina spójnego systemu przyrodniczego miasta, który zapewniałby napływ czystego powietrza (kliny przewietrzające miasto pozytywnie wpływają na klimat miejski) oraz działania na rzecz ograniczania ruchu samochodowego poprzez rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego. Stąd, Gmina Miasto Szczecin aktualnie podejmuje szereg działań służących ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza poprzez wykorzystanie rozwiązań z zakresu elektromobilności.
Realizowane zadania dotyczą m.in. wprowadzania samochodów elektrycznych do floty jednostek miejskich (tylko w 2017 r. zakupiono 8 samochodów elektrycznych), tworzenia zachęt dla prywatnych użytkowników samochodów elektrycznych poprzez udostępnienie miejskich stacji ładowania (3 stacje szybkiego ładowania planowane do uruchomienia w I kw. 2018 r.).
Równolegle prowadzone są działania zmierzające do zastąpienia części spalinowego taboru autobusowego autobusami elektrycznymi (wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania). Działania w zakresie elektromobilności realizowane są każdorazowo przy dofinansowaniu zewnętrznym, gwarantującym połączenie efektu ekologicznego z opłacalnością finansową.
Informacje o jakości powietrza w Szczecinie, na bieżąco przekazuje Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, m.in., na swojej stronie internetowej http://powietrze.wios.szczecin.pl/. Dane, dotyczące powietrza w naszym mieście, można sprawdzić także za pomocą aplikacji mobilnych, takich jak, np. Jakość Powietrza w Polsce, czy Zanieczyszczenie Powietrza. Podjęto rozmowy z WIOŚiem na temat przekazywania mieszkańcom danych, o poziomach substancji w powietrzu, również na tablicach usytuowanych na skrzyżowaniach.
W działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Szczecinie włączona jest także straż miejska, kontrolująca w sezonie grzewczym mieszkania, w których zachodzi podejrzenie palenia np. odpadami.
W 2016 i 2017 roku przeprowadzono szereg działań informacyjnych, których celem było uświadomienie mieszkańców o wpływie zanieczyszczeń powietrza oraz przyrody na ich zdrowie. Obejmowały one organizację festynów, konkursów oraz lekcji, z zakresu ekologii. Informacje na ten temat były przekazywane poprzez media, ulotki, strony internetowe miasta, a także bezpośrednio w rozmowach z mieszkańcami.
Dodatkowo w 2017r. uruchomiono nowy program “ pn. „Zieleń dla Szczecina - zostań opiekunem drzewa”, dzięki któremu pojawia się nowa roślinność i w który zaangażowane są szczecińskie szkoły i przedszkola.
Regularnie urządzane są osiedlowe parki i skwery. W 2017 roku oddane zostały do użytku m.in. Park Majowe, Skwer Zdrowia, kolejny etap zagospodarowania parku Nadratowskiego, Park przy ul. Litewskiej, Park Lipy na Warszewie.
Interpelacja: Dot. walki z zanieczyszczeniem powietrza w Szczecinie