Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2017/11/23
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na zapytanie nr 2242 w sprawie nauczania obcojęzycznych uczniów informuję, że zgodnie z rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej z dnia
3 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz.U. z 2017 r. poz. 1655) – w odniesieniu do dzieci przedszkoli oraz uczniów szkół działających według nowego ustroju szkolnego, a także rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 23 sierpnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz.U. z 2017 r. poz. 1634) – w odniesieniu do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, do czasu zakończenia kształcenia w tych szkołach, osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi nauki, korzystają z nauki i opieki do ukończenia 18 lat lub ukończenia szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej w publicznych przedszkolach i szkołach na warunkach dotyczących obywateli polskich.
Dla uczniów niebędących obywatelami polskimi oraz dla uczniów powracających z zagranicy, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, organizowana jest w szkole, w której uczeń realizuje obowiązek szkolny, bezpłatna nauka języka polskiego w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych. Zajęcia te są prowadzone indywidualnie lub w grupach, w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 2 godziny lekcyjne tygodniowo.
Jednocześnie uczniowie ci mają organizowane zajęcia wyrównawcze z przedmiotów, do których prowadzący dane zajęcia nauczyciel stwierdził konieczność uzupełnienia różnic programowych. Podobnie jak dodatkowe zajęcia z języka polskiego, dodatkowe zajęcia wyrównawcze z danego przedmiotu są również prowadzone indywidualnie lub w grupach, w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych, w wymiarze 1 godziny lekcyjnej tygodniowo z danego przedmiotu.
Łączny wymiar ww. dodatkowych przedmiotowych godzin zajęć lekcyjnych nie może przekracza 5 godzin lekcyjnych tygodniowo w odniesieniu do jednego ucznia.
Każdy z obcojęzycznych uczniów oraz każdy uczeń powracający z zagranicy, może korzystać m.in.: z zajęć wyrównawczych, fakultetów, zajęć rozwijających zdolności uczniów oraz innych zajęć dodatkowych oferowanych przez placówkę, do której uczęszcza.
Powyższe działania pozwalają na unikniecie sytuacji, w której niedostateczna znajomość języka polskiego jest przyczyną powtarzania klasy.
Interpelacja: Dot. nauczania obcojęzycznych uczniów