PROTOKÓŁ NR 0063-5/30/15
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 21 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Opiniowanie projektów uchwał o numerach: 238/15, 239/15, 240/15, 254/15 - w części dot. budżetu Wydziału Oświaty. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 07.10.15 przyjęto w głosowaniu: za - jednogłośnie.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał o numerach: 238/15, 239/15, 240/15, 254/15 - w części dot. budżetu Wydziału Oświaty.
Projekt uchwały Nr 238/15 zmieniającej uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji dla publicznych przedszkoli i szkół, dla których Gmina Miasto Szczecin nie jest organem prowadzącym, funkcjonujących na terenie Miasta Szczecin,
Projekt uchwały Nr 239/15 zmieniającej uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji dla niepublicznych: przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i placówek oświatowych, funkcjonujących na terenie Miasta Szczecin
M. Iskra – Wydział Oświaty - omówiła projekty uchwał. Poinformowała, że dotyczą one jednostek niepublicznych oraz jednostek publicznych prowadzonych przez inny organ. Złożyły one wniosek o dofinansowanie z rezerwy ogólnej kosztów doposażenia gabinetów lekarskich. Aby przekazać taką dotację trzeba zmienić zapisy aktualnie obowiązujących uchwał i wprowadzić dodatkowe punkty.
Projekt uchwały Nr 238/15 został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie.
Projekt uchwały Nr 239/15 został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie.
Projekt uchwały Nr 240/15 w spr. likwidacji Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Euroregionalnego Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej przy ul. Przestrzennej 21 w Szczecinie
G. Janowski – Wydział Oświaty - omawiając projekt uchwały przypomniał, że jest to kontynuacja uchwały zamiarowej. Likwidacja nastąpi z dniem 31. 01.15 zgodnie z uchwałą zamiarową. Zwrócono się do Kuratorium Oświaty, Związków Zawodowych i rodziców z informacją o zamiarze likwidacji placówki. "Tak naprawdę chodzi o przekształcenie jednostki oświatowej w budżetowa ze względu na nowe zadania planowane do powierzenia nowej jednostce tj. wydarzenia morskie, działalność gastronomiczna, powiększenie obszaru portu i pobyt osób z zewnątrz. Działania te są kierowane do studentów i osób dorosłych. Priorytetem jest nadal szkolenie dzieci i młodzieży w układzie edukacji morskiej i żeglarskiej. Wszyscy pozostający w nowej placówce dostaną propozycje zatrudnienia na nowych zasadach. Ponieważ nie będzie to placówka oświatowa, nie będzie to na podstawie Karty Nauczyciela."
M. Jacyna - Witt – radna otrzymała informację nt. kiepskiej sytuacji dzieci uprawiających żeglarstwo gł. na optymistach. "Nie wychowujemy sobie nowej kadry. Uważam, że to rozwiązanie nie jest dobrym pomysłem i będę głosować przeciwko tej uchwale".
B. Baran – przypomniał, że był przeciwny temu rozwiązaniu, ponieważ kilkadziesiąt milionów zł. wydano z budżetu miasta na tą placówkę jako na jednostkę oświatową. Zapowiadało się na najlepszą tego typu placówkę w kraju. W międzyczasie zmieniła się koncepcja: mamy tam prowadzić placówkę komercyjną z imprezami typu wesela czy imprezy okolicznościowe itp. Radny nie wyobraża sobie jak ta placówka będzie realizować edukację dzieci i młodzieży w sytuacji gdy będzie musiała wykazać się zyskiem. To absolutne nieporozumienie. "Robimy krzywdę oświacie szczecińskiej komercjalizując tą placówkę. Będę przeciwny tej koncepcji".
P. Jania – stwierdził, że ilość dzieci i młodzieży na zakończeniu sezonu żeglarskiego, plus 3 nominacje olimpijskie, wskazują że pomysł jest dobry. Radny przypomniał, że cykl szkoleniowy realizowany w placówce ma być utrzymany a nawet zwiększony (takie informacje uzyskał w rozmowie z pracownikami). W związku z tym nie widzi przeciwwskazań dla takiego rozwiązania.
P. Bartnik – zapytał, jaka była opinia związków zawodowych?
U. Pańka – uznała, że kwestią zasadniczą jest opisania zadań nowej placówki w statucie. Jest oczywiste, że jeśli nauczyciel ma 18 godzin w karcie i wypływa z dziećmi w rejs, to nie mieści się w kadrze. "Przecież możemy zatrudniać specjalistów nie będących nauczycielami w palcówce oświatowej. Moją intencją jest pozostawienie funkcji dotychczasowej i doprecyzowanie tego w statucie. Kwestia komercjalizacji nie jest naganna – robi to wiele placówek i nic w tym złego. Diabeł zawsze jednak tkwi w szczegółach". Radna zapytała też, czy zostanie utrzymane szkolenie dla młodzieży.
G. Janowski – poinformował, że Kurator Oświaty pozytywnie zaopiniowała zamiar likwidacji placówki. Solidarność 80 – nie wnosi uwag. Związek Zawodowy Pracowników Oświaty Niebędących Nauczycielami wypowiedział się pozytywnie. NSZZ Solidarność – pozytywnie, z podkreśleniem kwestii zatrudnienia: związek ma nadzieje że zmiana sposobu zatrudnienia nauczycieli będzie kompensowana wyższą płacą. ZNP – przypomniał o zasadach likwidacji i że termin wydania opinii nie spełniał wymogu 30 dni. Co do merytorycznych zapisów uchwały nie wypowiedział się. Prezydent kwestii tyczącej zabezpieczenia edukacji dzieci i młodzieży poświęcił wiele czasu. "Sami mamy dylemat, czy zmiana statutu jednostki nie wpłynie na to negatywnie. Patrząc na zadania, jakie są powierzone nowej jednostce (duże wydarzenia morskie) oraz na pojawiające się w rozmowach hasło komercjalizacja trzeba podkreślić, że nie do końca mówimy o tym że ma to być podmiot gospodarczy, którego głównym celem ma być dochód. W budżecie na 2016 r. wszystkie dochody pozostaną do dyspozycji jednostki celem większego zaangażowania w edukację dzieci i młodzieży. Pieniądze mają zostać na miejscu. Głównym celem, jaki przyświecał powołaniu tej jednostki, było skoordynowanie działań współpracy z klubami sportowymi/ żeglarskimi. Dotychczas nie wychodziło to zbyt dobrze, może dlatego że była to jednostka oświatowa. Np. trenerzy czy instruktorzy klubowi nie mogli być zatrudnieni w placówce oświatowej, oferowane warunki finansowe nie były dla nich atrakcyjne. Podstawą szkolenia żeglarskiego jest klub sportowy. Oświata ma jedynie wspierać te działania. Na dzień dzisiejszy kluby są niedoinwestowane. Sekcje prowadzone do tej pory w ośrodku żeglarskim w 80% sprawiały, że było to żeglarstwo turystyczne. Te proporcje powinny być zmienione żebyśmy mogli mówić o sukcesach.".
B. Baran – nie zgodził się z powyższą wypowiedzią. "W klubach może szkolić każdy, kto ma patent stopień wyżej jak szkolony. I to robią kluby. Centrum to była jednostka szkolna. Szkolące osoby miały mieć uprawnienia nauczycielskie. Miała być to szkoła żeglarska z osobami mającymi uprawnienia nauczycielskie. Argumentem podnoszonym na sesji było to że są przyjęci na Kartę Nauczyciela, na 18 godzin. Pracowali jednak więcej i było to możliwe. Dawało nam to gwarancję, że szkoleniem zajmowali się ludzie z wykształceniem nauczycielskim. Komercja, która zdominuje ten ośrodek sprawi, że stanie się on miejską jednostką gospodarczą. Nie wierze, że jej oczkiem w głowie stanie się wychowanie młodych żeglarzy".
S. Biernat – zapytała, czy statut tego ośrodka jest opracowany?
G. Janowski – przypomniał, że statut został przyjęty na sesji Rady Miasta w dniu 28. lipca. "Priorytetem będą imprezy związane z działalnością statutową placówki. Wesela i inne imprezy komercyjne nie będą dominowały jego działalności i tego będziemy jako Wydział Oświaty pilnować". Ad. kompetencje instruktorów – przypomniał, że w sportach kwalifikowanych wymaga się od nich dodatkowych kompetencji, szkoleń itp. , nie tylko stopnia wyższego jak szkolony.
B. Baran – "Tym ośrodkiem zarządza przecież Wydział Sportu. Nie macie tu nic do powiedzenia.'
P. Bartnik – porównał wypowiedź radnego Barana do "Szkoły pod żaglami". Pojawia się tu jednak sport kwalifikowany. Trenerzy nie mają tam uprawnień pedagogicznych. Zaprezentowany projekt ma połączyć obie te sprawy. Z jednej strony dzieci i "Szkoła pod żaglami", z drugiej – danie szansy klubom, by miały bazę, możliwość szkoleń, organizacji zawodów itp. Spór rozstrzygnie czas.
P. Jania – "Ci, którzy chcą przekształcenia chcą żeby ośrodek żył cały rok. Cześć gastronomiczna jest tam potrzebna, żeby żeglarze mogli przenocować i cos zjeść. Jest jednak tzw. martwy sezon. Hotele i całe to zaplecze nie jest w tym momencie potrzebne. Trzeba to wykorzystać i to jest dobry kierunek."
M. Kolbowicz – "Musimy mieć obiekt nowoczesny, nie bójmy się komercjalizacji. Przecież ten obiekt pobierał pieniądze już wcześniej np. za przechowywanie łodzi. To nic złego, że będzie na siebie zarabiał. Całe zarobione pieniądze pozostaną w tym ośrodku. Ośrodek będzie działał podobnie jak Hala Azoty – w sezonie będzie oferował usługi dzieciom i sportowcom, po sezonie aż się prosi żeby na siebie zarabiał. Powinien funkcjonować 365 dni w roku. Priorytety zapisano w Statucie – to dzieci, młodzież i sportowcy".
M. Mazurczak – NSZZ Solidarność - uznała, że kwestia finansowania jest sprawą kluczową. Zapytała, czy chodzi o to, żeby obiekt był samofinansujący? Czy zmiana statusu ośrodka pozwoli na zatrudnienie trenerów z rożnych kubów sportowych, którzy nie spełniali wymogów nauczycielskich? Czy skończą się teraz problemy tych klubów?
G. Janowski – wyjaśnił, że budżet ośrodka będzie stanowił element budżetu miasta i miasto finansuje go w 100%. To zadanie własne gminy. Placówka może dodatkowo pozyskiwać środki zewnętrzne, jednak jego podstawowe utrzymanie finansuje miasto. Ośrodek w ramach działalności może wypracować dochód, który pozostanie w ośrodku na cele statutowe. Zatrudnienie będzie w oparciu o kodeks pracy co pozwoli zatrudnić trenerów, którzy nie mają przygotowania pedagogicznego. Zawodnicy, którzy są w kategorii seniorów i nie podlegają pod system oświaty znajdą tam miejsce dla siebie. W tym momencie wszyscy ci zawodnicy którzy są seniorami, mają prawo szkolić się w Centrum Żeglarskim.
W głosowaniu: 8 - za, 2 - przeciw, 2 – wstrzym. Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały pozytywnie.
Projekt uchwały Nr 254/15 w spr. zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2015 rok
A. Hofman – omówiła zmiany dot. wydatków majątkowych Wydziału. Pierwsza zmiana dotyczy przekazania środków z WGKiOŚ i jest to zmiana zbilansowana. Druga zmiana to zwiększenie o 76 tys. zł (wykonanie naprawy schodów i zjazdu do budynku przy SP-35). Kolejna zmiana to realizacja wyroku sądu: przegrana sprawa z powództwa nieujawnionego wykonawcy na jednym z orlików – kwota do wypłaty 310 tys. zł plus odsetki.
B. Baran – zauważył, że to kolejny przykład tego jakie koszty ponosi Miasto za byle jaką obsługę prawną.
G. Janowski - omówił zmiany dot. wydatków bieżących: szkolenie w ranach CMS na pływaków i bokserów (zgodnie z ustawą o wspieraniu sportu). W sumie jest to 300 tys. zł.
M. Iskra – omówiła pozostałe zmiany w budżecie Wydziału Oświaty (m.in. dotacja na ośrodki rewalidacji, zwiększenie budżetu z tyt. subwencji na gabinety lekarskie, na edukację włączającą, zwiększenie limitu na wyżywienie, niezbilansowane 100 tys. zł na programy projakościowe, zmiany związane z programem Erasmus).
Ww. projekt uchwały zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
S. Biernat – zapoznała radnych z treścią pism stanowiących załączniki nr 3 i 4 do protokołu.
Postępowanie wyjaśniające Komisji stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
W wyniku powyższego postępowania uznano, iż decyzja dotycząca wypowiedzenia umowy o pracę jest niezależną decyzją dyrektora szkoły. Komisja Edukacji nie jest kompetentna do interwencji w powyższych sprawach. Jednocześnie Komisja wskaże ścieżkę postępowania dla osób, które zwróciły się do Komisji z prośbą o interwencję.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Stefania Biernat |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2015/10/15
- odpowiedzialny/a:
- Katarzyna Kamińska
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2015/11/05 09:50:37
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2015/11/05 09:50:37 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2015/10/16 10:27:37 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2015/10/15 10:59:42 | Nowa pozycja |