przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/11/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 15 KWIETNIA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Maciej Kopeć - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Opiniowanie projektu uchwały Nr 93/15.
4. Obchody 70. rocznicy ustanowienia polskiej administracji w Szczecinie.
5. Prezentacja Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w organizacji nt. wydawnictwa jubileuszowego albumu w ramach obchodów 70 lecia przejęcia Szczecina przez Polskę.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 08.04.15 przyjęto w głosowaniu: za - jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektu uchwały Nr 93/15.


Projekt uchwały Nr 93/15 w spr. wyrażenia zgody na zawarcie aneksu do porozumienia pomiędzy Wojewodą Zachodniopomorskim a Prezydentem Miasta Szczecin z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie powierzenia prowadzenia spraw oraz wydawania decyzji administracyjnych

M. Gwiazdowska – Miejski Konserwator Zabytków - omówiła projekt uchwały. Poinformowała, że ma ona na celu dostosowanie do obowiązujących prawnych zapisów dot. m.in. prowadzenia postępowań egzekucyjnych, ekspertyz dot. odstępstw od projektów itp.

J. Balicka – zapytała, czy są tereny zielone, wpisane do rejestru, nie objęte zapisami planu zagospodarowania przestrzennego? Czy potencjalny inwestor może budować tam na tzw. zgłoszenie?

M. Gwiazdowska - wyjaśniła, że na takich terenach nie dopuszcza się obiektów kubaturowych, generalnie oczekiwane są konstrukcje czasowe, łatwo rozbieralne.

M. Jacyna - Witt – zapytała, dlaczego Podzamcze jest wyłączone spod jurysdykcji Konserwatora Miejskiego? Co się dzieje z Cukrownią, która praktycznie w całości została wyburzona – czy ktokolwiek sprawuje nad tym nadzór?

M. Gwiazdowska – ad. wyłączenie Podzamcza przypomniała, że w 1999 roku, podczas podpisywania porozumienia, Wojewódzki Konserwator nie wyraził zgody na przekazanie Podzamcza w kompetencje Miejskiego Konserwatora Zabytków. Ad. Cukrownia - jest nadzór konserwatorski nad tą inwestycją, nie są to jednak obiekty rejestrowe i w takim przypadku nie muszą zostać odtworzone bądź zachowane. Ekspertyzy budowlane wskazały b. dużą degradację obiektu.

Ww. projekt uchwały zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za - 9, 0 - przeciw, 1 - wstrzym.


Ad. pkt. 4.
Obchody 70. rocznicy ustanowienia polskiej administracji w Szczecinie.


M. Kaczmarczyk – Biuro Prezydenta Miasta - poinformował, że w ramach obchodów 70. rocznicy ustanowienia polskiej administracji w Szczecinie zaplanowano oficjalne uroczystości na dzień  3 lipca (odbędzie się wówczas uroczysta sesja Rady Miasta połączona z wręczeniem tytułu Ambasadora Szczecina i Zasłużonego dla Miasta Szczecin oraz uroczystości pod Pomnikiem Czynu Polaków wraz z ceremoniałem wojskowym), cześć rozrywkowa obchodów, zaplanowana na niedzielę, to poczęstunek w Ogrodzie Różanym, koncert w Filharmonii, wystawy i pokazy filmów).

A. Smoliński - BKSiM - przekazał informacje nt. planowanych działań promocyjnych: cykl 70 filmów na 70 lecie miasta, spotkania w Starej Rzeźni poświęcone postaciom związanych z historią naszego miasta. Czerwiec i lipiec to 4 produkcje z zrealizowane we współpracy z telewizją regionalną; wystawa zdjęć z poszczególnych dekad 70-lecia.

J. Kimber – Wydział Kultury - poinformowała, że w uroczystości rocznicowe włączyły się instytucje kultury: Filharmonia przewiduje koncert „Chopin na urodziny Szczecina”; DK Klub Solwin zaprosił Teatr Współczesny z przedstawieniem, MBP i PRO-Media zorganizują prelekcję pt. świadkowie historii (dyskusja z udziałem młodych ludzi i Pionierów),  Stowarzyszenie Kamera zaproponowało także klip muzyczny pt. „Szczecin moje miasto” i filmową symfonię na 70-lecie Szczecina – premiera odbędzie się w kinie "Pionier".

M. Jacyna - Witt – zapytała o współpracę z Urzędem Marszałkowskim i z Muzeum Przełomów. Zaproponowała też, by wyremontować ulicę 5 Lipca i zorganizować na niej dużą imprezę na wolnym powietrzu, kierowaną do mieszkańców. Niezależnie od tego radna stwierdziła, że w scenariuszu uroczystości brakuje jej naukowości – poważnego podejścia do naszego przebywania w Szczecinie i do naszego zarządzania miastem. 

U. Pańka - zapytała, jaki budżet przewidziano na te uroczystości?

M. Kaczmarczyk – poinformował,że Urząd Miasta współpracuje z Urzędem Marszałkowskim przez cały rok. Także w sprawie obchodów dnia 5. lipca, choć szczegóły nie zostały jeszcze doprecyzowane. Rozważano tu duże wydarzenie typu koncert – jest to jednak związane z dużymi wydatkami. Samo wydarzenie będzie pomiędzy Dniami Morza a Konkursem Fajerwerków. W naszych realiach budżetowych jest to nierealne. Ad. wydarzenie na ul. 5 Lipca – przypomniał, że wiąże się to z zamknięciem tej ulicy. Kilka lat temu odbyła się tam podobna uroczystość. Organizatorzy nie chcą powielać pomysłów, które się tam pojawiły. Nowym pomysłem jest koncert w Filharmonii. Poinformował także, że na obchody rocznicowe nie przeznaczono konkretnych środków budżetowych: każdy wydział zrealizuje je w ramach swojego budżetu bieżącego.

J. Bródka – zapytała, czy będą w to wydarzenie zaangażowani Pionierzy i dotychczasowe osoby nagrodzone Medalem za Zasługi dla Miasta Szczecin?

M. Kaczmarczyk - oświadczył, że Pionierzy będą brali główne role w tych wydarzeniach. Wszystkie te osoby zostaną zaproszone na uroczystą sesję Rady Miasta w dniu 03. Lipca.
 


Ad. pkt. 5.
Prezentacja Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w organizacji nt. wydawnictwa jubileuszowego albumu w ramach obchodów 70 lecia przejęcia Szczecina przez Polskę.


W. Lizak – nawiązując do najnowszej historii Szczecina złożył wniosek, by przetłumaczyć na j. angielski pracą Michała Paziewskiego pt. "Grudzień 1970” i rozesłać za darmo do wszystkich większych bibliotek świata. Zapoznał także radnych ze swoją dotychczasową działalnością i ze zbiorami, jakie zgromadził. Jego zbiór zabytków rozrósł się tak mocno, że zaproponował wystawy różnym miastom poza Szczecinem. Podkreślił, że robiąc wystawy chce prowokować ale i budzić myślenie. Chce szukać instrumentu do budowania nieco innej tożsamości Szczecina. Jego zbiór dotyczący lat 40-tych prezentowany na Zamku i w Urzędzie Wojewódzkim jest największym w Szczecinie. P. Lizak postanowił też wydać 5 tomów historii Szczecina: od 1945r. rok po roku. Chce walczyć o inne spojrzenie na historię Szczecina po 1945 roku. Złożył też wniosek o stałą comiesięczną dotację do muzeum, o którym mówił. W zamian jest gotów np. prowadzić lekcje historii.

J. Kimber – pogratulowała powstania nowego muzeum. Poinformowała, że na spotkaniu z Prezydentem K. Soską został ten fakt anonsowany. Oferta p. Lizaka na pewno zostanie wykorzystana. W rozmowie z p. Prezydentem była absolutnie wola współpracy. Kwestia lekcji muzealnych będzie oczywiści dyskutowana na kolejnym spotkaniu. Kwestie finansowe na pewno także będą omawiane. "Takie muzeum doceniamy i chcemy wspierać".
 


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


1/ M. Kopeć - zapoznał radnych ze "Sprawozdaniem z wykonania planu finansowego instytucji kultury za rok 2014".

J. Kimber – omawiając ww. dokument poinformowała, że instytucje kultury otrzymane środki wydały zgodnie z przeznaczeniem. Wykonanie budżetu wyniosło 100%. Jest minimalne niewykonanie na zadaniu „Mecenat Miasta Szczecina”, gdzie oferent nie wykorzystał zablokowanych pieniędzy. Podobna sytuacja jest z organizacjami pozarządowymi, gdzie nie wykorzystano jednej z dotacji.

M. Jacyna - Witt – przypomniała, że Trafostacja Sztuki nie wywiązuje się z umowy o pozyskanie środków zewnętrznych. Cała jej działalność opiera na dotacjach z budżetu miasta. Zupełnie innym działaniem jest to co otrzymujemy, a innym - obiecane europejskie działania w dziedzinie sztuki współczesnej. Radna zaproponowała zająć się tym tematem w najbliższej przyszłości.

Komisja Kultury przyjęła ww. sprawozdanie do wiadomości, nie zgłaszając do niego uwag,

2/ M. Kopeć - zapoznał radnych z wnioskiem Stowarzyszenia Społecznego "Grudzień'70/ Styczeń'71" o zmianę nazwy ulicy "Obrońców Stalingradu" na ul. im. Mariana Jurczyka (załącznik nr 3 do protokołu).

Komisja postanowiła zaczekać na opinię Geodety Miasta i Rady Osiedla (nowej). 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Maciej Kopeć

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/04/09
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2015/07/17 13:52:20
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2015/07/17 13:52:20 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/06/19 10:39:58 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/05/26 11:13:47 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/04/09 13:58:43 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/04/09 13:39:33 Nowa pozycja