przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/11/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 3 MARCA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Rozpatrzenie pisma RO Śródmieście w sprawie miejsc parkingowych dla nieruchomości położonej przy ul.Krzywoustego 14.
4. Omówienie zagadnienia i ocena funkcjonowania pojemników na odzież używaną usytuowanych na grunatch Gminy Miasto Szczecin - ciąg dalszy informacji.
5. Informacja przedstawicieli miasta nt. remontu ul. Libelta.
10. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania : za - 6 (jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 12 lutego br. bez uwag , oraz protokół z posiedzenia komisji w dniu  19 lutego br. bez uwag. 


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie pisma RO Śródmieście w sprawie miejsc parkingowych dla nieruchomości położonej przy ul.Krzywoustego 14.


Wprowadzenia do tematu dokonała p.H. Szczuka- Przewodnicząca RO Śródmieście Zachód  - materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu , przy okazji budowy kamienicy ma zostać uporządkowane parkowanie w jej podwórzu dla mieszkańców starych budynków. Jednak nie wszyscy będą zadowoleni. W podwórku, gdzie  wykonano zagospodarowanie podwórka w ramach środków przyznanych dla RO znaleziono  miejsca na zieleń a także  miejsce na około 30 samochodów. Chętnych może być kilka razy więcej. W nowym budynku będzie 58 mieszkań, a do tego dwa lokale użytkowe. Mieszkania mają być na wynajem. Podstawowy klient to student. Inwestor znalazł jednak miejsce tylko na dwa miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych.

Przewodniczący Komisji M. Duklanowski- czy miasto może wymusić na deweloperze wykonanie miejsc parkingowych, zbyt mało mamy wpływu na kreowanie  przestrzeni, jako przykład podał  inwestycje Modehpolmo przy ul. Witkiewicza/Santockiej (zbyt mało miejsc parkingowych dla inwestycji w stosunku   do  liczby mieszkań). 


Dyrektor WUiAB p. W. Rabińska-  rejon śródmieścia nie ma miejscowego planu zagospodarowania, który narzucałby określoną liczbę miejsc parkingowych na mieszkanie. Parking podziemny pod nową kamienicą nie wchodził w grę, bo nie ma miejsca na zrobienie wjazdu.   Standard zabudowy wyznaczają kamienice sąsiednie, możemy tylko zablokować inwestycję, na tym terenie rzeczywiście  jest  ustanowiona służebność (przejazd , rzechód, droga pożarowa) więc jest brak jest miejsc dla parkowania. Dopóki miasto  nie uchwali  planu, nie możemy nic nakazać. 

Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta A. Nawacka-Górzeńska, poinformowała radnych, że dla śródmieścia przyjmuje się, że liczba miejsc parkingowych na jedno nowe mieszkanie może być równa zeru.  Wynika to ze specyfiki śródmieścia, gdzie nie ma miejsca na nowe parkingi.

p. J. Dyrdał ZBiLK– zaproponował  sposób podziału miejsc: coroczne losowanie wśród mieszkańców kamienic.

Radna M. Jacyna-Witt-  w tym rejonie, na okolicznych ulicach, po godzinie 17 nie ma problemów z parkowaniem.

p. R. Gutowski ZBiLK- przy przeniesieniu prawa własności działki zostało przeniesione  prawo służebności  dla tych budynków gdzie nie ma dostępu dla drogi publicznej.  Można przyjąć wariant,  iż opracują regulamin parkowania dla wszystkich mieszkańców.

Przewodniczący Komisji podsumowując dyskusję – zaproponował aby ostatecznie  działała zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Wjazd na podwórko ma być jednak tylko dla mieszkańców pobliskich kamienic (priorytet mieszkańcy oficyn przy współdziałaniu z RO Śródmieście –Zachód)

p. J.Dyrdał-  zgodził się na takie załatwienie sprawy, ponadto postawią znak  ograniczenia tonażu, strefa zamieszkania  „ dot.  mieszkańców posesji   numer …".


Ad. pkt. 4.
Omówienie zagadnienia i ocena funkcjonowania pojemników na odzież używaną usytuowanych na grunatch Gminy Miasto Szczecin - ciąg dalszy informacji.


Wprowadzenia do tematu dokonała p.I.Błachowiak Kierownik RSO, która przedstawiła opinie RO odnośnie utrzymania pojemników na odzież używaną na terytorium RO ( otrzymaliśmy 16 opinii z RO; 7 rad osiedla zdecydowanie jest przeciwna ustawiania  pojemników na terenie 8  RO nie zgłasza uwag, 1 opinia jest neutralna).

p. M. Myśliwiec Przewodnicząca RO Arkońskie Niemierzyn- tym problemem rada   zajmowała się od roku 2012,  na całym  terenie gdzie były usytuowane pojemniki były wysypiska śmieci. Po podpisaniu umowy ze ZBiLK- iem pojemniki nadal stoją nie zgodnie z umową (miasto- ZBILK). Są zdecydowanie przeciwni  ich lokalizacji na terenach miejskich nie ma gospodarza, który pilnuje porządku.

p. A. Roszkowska Przewodnicząca RO  Gumieńce– stanowczo jest przeciwna lokalizacji pojemników na terenie ich rady, wszelkie próby uporządkowania terenu są nieefektywne. Są RO na których jest mało pojemników, u nich znajdują się w miejscach niezgodnie z załącznikiem do umowy ( ZBiLK – miasto). Jako przykład podła ul. Spiską. 

p. Szczuka Przewodnicząca RO  Śródmieście Zachód- na ich terenie jest rozpropagowana akcja  PCK, podczas której są zbierane rzeczy zbędne. Przy pojemnikach  należących do firmy WTÓRPOL  jest notoryczny bałagan (ich lokalizacja  również jest niezgodna  z wykazem).

P.K. Kamiński Zastępca Komendanta SM -  statystyki:  ilości zgłoszeń od 1.12.2014 do dnia dzisiejszego wynosi 23 ( na zgłoszenie) ; z własnej interwencji 25 ( w jednym wypadku mieszkaniec wyrzucał resztki działalności gospodarczej, fotele).

p.M. Duklanowski– podsumowując wypowiedź komendanta stwierdził, iż prawie codziennie jest interwencja w tym temacie. Zapytał ZBiLK jakie mają perspektywy dla utrzymania porządku wokół tych pojemników ?

Kierownik ZBiLK p. Faleńczyk- umowa została zawarta dopiero 8 miesięcy temu. Nie da się wychować społeczeństwa. Nie są w stanie dopilnować w ramach swoich obowiązków funkcjonowania pojemników, tylko na bazie interwencji (RO, SM , mieszkańców). Obecny kierunek współpracy jest dobry, ale jest to początek drogi.

p. Jackowski Marek firma WTÓRPOL- jako firma reagują na każdy sygnał  od razu; starają się pilnować porządku wokół pojemników. Niestety w nich i wokół nich znajdują się różne odpady – śmieci gospodarcze, utylizują je we własnym zakresie. Jego zdaniem właściciel  terenu  przestawia je w inne miejsca.

p. K. Kamiński-  potwierdza wolę współpracy ze strony WTÓRPOL

p. Roszkowska- dla niej całkowitym rozwiązaniem problemu jest wypowiedzenie  umowy  firmie WTÓRPOL.

Radna M. Jacyna-Witt- PCK ma rozwiązane systemowe , które jest  bardzo dobre. Po co są stworzone dwa systemy. Nie powinniśmy przedłużać dalej tej umowy, bo nie mamy wymiernych korzyści. Skierujmy wniosek  do Prezydenta Miasta  o  nieprzedłużenie umowy z firmą WTÓRPOL.

Radny H. Jerzyk- duża tolerancja mieszkańców wynika z przekonania, iż jest tam zbierana odzież dla ubogich. A jest to firma prywatna , która z tego tyłu osiąga zysk, ponadto mamy do czynienia z notorycznym bałaganem. Jest przeciwny lokalizacji tych pojemników. Wnosi o przedstawienie opinii  prawnej dot. zbadania zgodności z prawem umowy między miastem a firmą WTÓRPOL w kontekście obowiązujących  ustaw o odpadach  komunalnych a  także zbadania czy mogła być podpisana  w trybie bezprzetargowym.  

Komisja przyjęła przez aklamację ww. wniosek - stanowi załącznik nr 4 do protokołu.  

Radna J. Bródka- stanowisko komisji winno być  jednoznaczne, sam wygląd pojemników  jest nieestetyczny nie widzi interesu miasta dla stwarzania warunków do dalszego funkcjonowania tego precederu. Wnosi o wypowiedzenie umowy zgodnie  z  par. 7.

Radny J. Posłuszny- firma korzysta z loga PCK ; umowa winna zawierać kary za  bałagan wokół pojemników.      

Radny R. Nibiurski- jeżeli  firma WTÓRPOL jest  właścicielem pojemników,  powinna zadbać o ich wygląd jako przykład pokazał pojemnik na ul. Lubeckeigo (prezentacja audiowizualna).

Przewodniczący Komisji M.Duklanowski- podsumowując dyskusje zaproponował przyjęcie  wniosku radnej J. Bródki (jako dalej idącego od wniosku radnej M. Jacyny –Witt)   o rozwiązanie umowy między miastem a firmą WTÓRPOL   w trybie  par. 7,    w  związku  z nierealizowaniem  jej zapisów. 

Głosowanie: za- 4,  przeciw-1,  wstrzym.- 2  wniosek  przeszedł  (stanowi załącznik nr 5 do protokołu). 

Radny M. Duklanowski – wnosi   do ZBiLK o zewidencjonowanie pojemników należących do firmy WTÓRPOL  znajdujących się na terenie m. Szczecina ( także wymienionych  we wnioskach  RO  Gumieńce, RO Arkońskie- Niemierzyn z podaniem  informacji czy są naliczanie kary za bezumowne korzystanie z pojemników przez firmę WTÓRPOL.

Komisja przyjęła przez aklamację ww. wniosek (stanowi załącznik nr 6 do protokołu).  

Komisja w wyniku głosowania : za -1 , przeciw- 4 , wstrzym.- 1   zaopiniowała negatywnie wniosek Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w sprawie nieodpłatnego użyczenia gruntów Gminy pod lokalizację pojemników na odzież  używaną (stanowi załącznik nr 7 do protokołu).


Ad. pkt. 5.
Informacja przedstawicieli miasta nt. remontu ul. Libelta.


Przewodniczący Komisji Duklanowski- jako komisja wnosiliśmy o ograniczenie zakresu realizacji remontu ul. Libelta  jedynie do odcinka jezdni przylegającego do budynków ( wniosek  komisji)

p. Przepiera Dyrektor BS -  ZDiTM opracował projekt budowlany ; trudno mu się wypowiadać w sprawie.

Mieszkaniec ulicy zwrócił uwagę, iż jest to droga do szkoły, ciemna , niebezpieczna  projekt modernizacji ZDiTM zakłada położenie płyt  jumbo.

 

Komisja postanowiła zając się tematem na kolejnym posiedzeniu.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Przewodniczący Komisji  p .M. Duklanowski- prosi o udzielnie informacji nt. pytań zadanych przez mieszkańca Miasta w  sprawie  likwidacji elementów fizycznych blokujących wjazd na chodnik- słupków przy skrzyżowaniu ulic Kwiatowej i Okulickiego.

p. M. Charęza Kierownik Referatu Organizacji Ruchu– (prezentacja audiowizualna) mieszkańcy  tego osiedla wnioskowali   o montaż słupków, ZDiTM wykonując chodnik w ramach funduszy przeznaczonych dla RO wykonał słupki. W następstwie ich wykonania podmioty gospodarcze skarżyły się na spadek obrotów z tego tytułu.  Projekt parkingu wykonany przez  WGKiOŚ został zaopiniowany negatywnie  przez policję; 18 lutego br.  odbyło się spotkanie u p. M. Kądziołki w jego obecności i po rozmowie z wnioskodawcą Zastępca Prezydenta podjął decyzję o likwidacji słupków ( ustalono, iż zdementowano  słupki na długości 10 metrów). 25 lutego br. wykonano zadanie, pojazdy dostawcze muszą korzystać z parkingu.

Radny M. Duklanowski- czy nie zasadne jest przesunięcie  przystanku ( usytuowanego  naprzeciw obiektów handlowych ) w stronę  skrzyżowania.  

p. Charęza- jest to niezgodne z przepisami.

Przewodniczacy Komisji M. Duklanowski-  podsumowując dyskusję  podziękował  WGKiOŚ za wyjaśnienia, temat uważa za zamknięty , jest to decyzja Zastępcy Prezydenta.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/02/26
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2015/03/19 10:56:15
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2015/03/19 10:56:15 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/03/05 12:44:53 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/03/03 14:42:17 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/02/27 10:40:59 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/02/26 07:16:56 Nowa pozycja