przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/13/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 8 KWIETNIA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Tworzenie prozdrowotnych stanowisk pracy dla uczniów - prezentacja firmy Entelo.
4. Prezentacja działalności Collegium Balticum.
5. Młodzieżowa Rada Miasta Szczecin - prezentacja działalności.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 01.04.15 przyjęto w głosowaniu: za - jednomyślnie.


Ad. pkt. 3.
Tworzenie prozdrowotnych stanowisk pracy dla uczniów - prezentacja firmy Entelo.


M. Brudnicki - Entelo - przedstawił i omówił prezentację stanowiącą załącznik nr 3 do protokołu. Odpowiadając na pytania radnych wyjaśnił, że cena krzesła waha się w granicach 90-135 zł, a technologia i dodatkowe wzmocnienia sprawiają, że pod wpływem temperatury tworzywo się nie odkształca. Tworzywo, z którego wykonano krzesło jest z elementem unipalniacza – w razie pożaru krzesło "wytrzymuje" do momentu ewakuacji. W zależności od modelu 3-5 krzeseł można sztaplować.

A.Grabowska – Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji - przyznała, że prezentacja zrobiła na niej wielkie wrażenie. Jednak przy wielkiej ilości szkół akcja jednorazowej wymiany byłaby bardzo kosztowna. Miasto sukcesywnie stara się wymieniać meble na ergonomiczne. Taka okazja pojawi się, kiedy szkoła zgłosi potrzebę wymiany krzeseł. Można wówczas zasugerować, by przyjrzały się ofercie firmy Entelo.

S. Biernat – zaproponowała, by zaprosić firmę na konferencję dyrektorów, aby mogła przedstawić swoją ofertę.

M. Jacyna - Witt - "Bądźmy ostrożni z takimi zaproszeniami. Wskazanie tej jednej firmy może być początkiem mechanizmu korupcjogennego".

A. Grabowska – uznała, że można uczulić dyrektorów na kwestie poprawnej pozycji dziecka przy biurku, poprosić by zbadali dokładnie rynek. Na samo ich zamówienie Wydział nie ma wpływu, jest to suwerenna decyzja dyrektora szkoły.


Ad. pkt. 4.
Prezentacja działalności Collegium Balticum.


A. Żukrowska - Rektor Collegium Balticum – zaprezentowała uczelnię, omówiła jej 2 podstawowe kierunki (pedagogika i bezpieczeństwo). Podkreśliła, że szkoła funkcjonuje, nie traci studentów pomimo trudnego rynku. Z ważnych przedsięwzięć uruchomili studia, w których oferują nauczanie j. angielskiego i niemieckiego w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Młodzi nauczyciele widzą w tym swoją przyszłość, starsi są ostrożni, często stawiają opór. Jest jednak sporo studentów na tych kierunkach. Druga rzecz to neurodydaktyka. Pewna wiedza z tej dziedziny w ogóle nie jest dostarczana pedagogom. Collegium Balticum promuje ten kierunek, prosi też o wsparcie: zrobienie konferencji, by zapoznać pedagogów z tym zakresem wiedzy. Tego nie ma w żadnym zakresie studiów, a są już dobre książki, można to przełożyć praktycznie na pracę pedagoga. Do realizacji tego projektu konieczny jest kontakt z nauczycielami.

K. Zdziarski - Prorektor Collegium Balticum - ad. neuropedagogika poinformował, że uczelnia zorganizowała spotkanie i konferencję w Goleniowie i w Stargardzie Szczecińskim. Są tam zainteresowane środowiska, projekt będzie się tam rozwijał. Ad. nauczanie języka – chodzi tu o codzienną komunikację, nauczyciel powinien posługiwać się językiem podczas zabawy czy codziennej komunikacji. Chodzi o to, by odezwać się do dyrektorów szkół i przedszkoli, by zachęcić ich do uczestnictwa w takich zajęciach.

S. Biernat – zauważyła, że konferencję można zrobić dla zainteresowanych dyrektorów. Nie można zmusić nikogo do udziału w takiej konferencji.

P. Bartnik – potwierdził, że na uniwersytetach takiej wiedzy się nie przekazuje. Pytanie jakie należy sobie zadać, to jak zmotywować nauczycieli do studiów w zakresie neuropedagogiki. Gdyby stworzyć jakiś mechanizm, który zmotywuje nauczycieli, tak by jacyś się tym zainteresowali, to to byłoby b. dobre.

M. Jacyna - Witt – przyznała, że dziedzina jest nowatorska. Zapytała, czy uczelnia próbowała współpracować z CDN? To jest właściwe miejsce do promowania tej metody.

A. Żukrowska – poinformowała, że mają podpisaną umowę o współpracy dot. kontynuacji szkoleń. Pytanie jest, jak tą wiedzę przełożyć na praktykę nauczania. Do tego potrzebny jest kontakt z pedagogami.

M. Kopeć – poparł propozycję radnej Jacyny-Witt o wystąpienie do ODN i współpracę z tym ośrodkiem. Kolejne posiedzenie pokazuje , że temat ODN jest b. aktualny. Mamy wpływ na ośrodek powiatowy, szczeciński. To kwestia wizji tej instytucji: tego czym ma się zajmować. 

G. Zielińska – zapytała, czy szkolenia będą płatne czy darmowe? Ile będą kosztować? 

A. Żukrowska - od roku jeździ z wykładami o charakterze merytoryczno-promocyjnym. Zawsze jest do dyspozycji. Chce informować, że warto. Po znalezieniu chętnych uruchomione zostaną studia podyplomowe, które będą płatne bądź współfinansowane projektami unijnymi.

P. Bartnik – ad. neuropedagogika: przypomniał, że dotychczasowi pedagodzy zostali wykształceni za pieniądze unijne. Drugie przesłanie to nauka języka. Przypomniał pytanie radnej Jacyny - Witt o duży program nauczania języka niemieckiego w szczecińskich szkołach. Do tego potrzebni są nauczyciele. Ktoś to musi robić. Być może to jest jakaś droga. Może Collegium Balticum z tą ofertą mogłoby zostać włączone w ten system.

M. Jacyna - Witt – przypomniała, że żyjemy na pograniczu polsko - niemieckim. Dla nas to fantastyczna sytuacja. Mamy z tego same pozytywy. Dlatego program o którym mówił Prezydent powinien zostać przekuty w konkrety. Powinniśmy otrzymać oprócz pomysłów także konkretne projekty.

A. Grabowska – poinformowała, że problemy zgłoszone przez Collegium Balticum są znane od dawna. Wydział rozważa podjęcie tego tematu na naradzie z dyrektorami. "Chcemy mieć nauczycieli z takim przygotowaniem, ale jest to zmiana rewolucyjna i kulturowa. Na jednej z narad październikowej podjęliśmy ten temat i nie widać było wielkiego zaniteresowania tym kierunkiem kształcenia (neuropedagogika). Ważne jest doprecyzowanie oczekiwań. Konferencja, o której mowa powinna zaprosić całe środowisko. Możemy myśleć o zrealizowaniu czegoś takiego."


Ad. pkt. 5.
Młodzieżowa Rada Miasta Szczecin - prezentacja działalności.


R. Miszczuk – Biuro Rady Miasta – zapoznał radnych z dotychczasową działalnością Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin (MRMS). Przypomniał, że jest to najstarsza Młodzieżowa Rada w Polsce. Obecnie trwa jej 14. kadencja. Od niedawna kadencje są 3 letnie. Do tej pory rady składały się z osób delegowanych przez szkoły. Od nowej kadencji wybory są bezpośrednie w szkołach: Prezydent ogłasza kalendarz wyborczy i zgodnie z nim jesienią ub. roku wybrano 28 radnych MRMS.
Najważniejsze osiągnięcia Rady 13 kadencji to: organizacja licznych imprez ( warsztaty dziennikarskie, koncert charytatywny, organizacja i prowadzenie sztabu WOŚP, debaty w szkołach, organizacja ferii z nauką pływania i jazdy na łyżwach, ”Szczecińska dobranocka”, koncert „Usłysz Białoruś” itp. Największym sukcesem był projekt realizowany w ramach programu „Młodzież w działaniu”, na który młodzie radni pozyskali 20 tysięcy euro. Zorganizowano wówczas w 4 miastach, we współpracy z tamtejszymi młodzieżowymi radami, spotkania z osobami nauki, kultury i biznesu. 

M. Krzywdziński - Przewodniczący MRMS –poinformował, że w styczniu br. wybrano prezydium MRMS, które w wyniku „burzy mózgów” z 50 pomysłów wybrało te, którymi Rada będzie się zajmować w najbliższym czasie. Będzie to m.in. cykl „koncert ostaw” (połączenie koncertów i wystaw), promocja młodych talentów, współpraca z organizacją młodzieżową Klubu Rotary, organizacja spotkań dla samorządów szkolnych (warsztaty i szkolenia dla członków samorządów, wymiana doświadczeń itp.),zajęcia z zakresu autoprezentacji, inteligencji ekonomicznej, metody szybkiej nauki, współpraca z Okręgowym Inspektoratem Pracy (szkolenia nt. pracy osób niepełnoletnich – prawa i obowiązki), organizacja ferii dla młodzieży, debaty z cyklu „Ruszmy Szczecin” itd. 

M. Jacyna - Witt – zaproponowała, by spotkania Komisji Edukacji odbywały się po południu tak, by mieszkańcy (w tym członkowie MRMS) mogli brać w nich udział.

S. Biernat – zaproponowała wspólne spotkanie radnych MRMS i Komisji Edukacji. Proponowany termin to wrzesień 2015 r., spotkanie odbędzie się po południu tak by każdy zainteresowany mógł wziąć w nim udział. Jako Przewodnicząca Komisji Edukacji poprosi wtedy o odpowiedź na pytanie, czego MRMS oczekuje od radnych Rady Miasta.
 


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Stefania Biernat

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/04/01
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2015/04/23 13:58:44
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2015/04/23 13:58:44 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/04/02 10:41:16 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/04/01 14:51:39 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/04/01 14:47:59 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/04/01 14:26:30 Nowa pozycja